Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ jí obsadil zahradu a bez povolení tam postavil trafostanici

  6:32aktualizováno  6:32
Annu Balcarovou překvapila na podzim stavební četa, když začala přímo na její zahradě skládat sloupy. Pracovníci patřili firmě ČEZ, která se rozhodla vyměnit elektrické vedení. Termín si ale sama posunula a stavěla bez povolení. Stavbu tak úřady zřejmě odstraní.

Nový transformátor stojí v těsné blízkosti pozemku Pavlíny Rechtikové. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Paní, my jsme v práci! odpovídá kdosi ze stavební čety Anně Balcarové, když upozorňuje, že začali bez dovolení cosi stavět na soukromém pozemku.

Přesněji přímo na zahradě jejího domu v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Balcarová nevěří svým očím: na trávník jí vjelo nákladní auto a nějací muži z něj skládají sloupy. "Křičím, ať to dají na cestu, ale ani se se mnou nebaví," líčí.

Stalo se to loni na podzim. Předem sice dostala dopis, že se bude měnit elektrické vedení, ale až v druhém pololetí letošního roku.

ČEZ, kterému vedení patří, si termín sám posunul, navíc se ukázalo, že zřejmě porušil i stavební zákon – novou trafostanici postavil na jiném místě zahrady bez stavebního povolení. Stavební úřad už proto zahájil řízení o odstranění stavby.

Balcarová patří k tisícům lidí, kteří mají tu smůlu, že si jejich pozemky kdysi vyhlédli energetici k vedení elektrických sítí. Musí strpět, že kvůli údržbě jim na pozemek po pouhém ohlášení vjedou energetici a třeba pokácejí stromy, které se mohou přiblížit k drátům.

"Zákony jsou jednostranně výhodné pro ČEZ, s nějakou rovností stran to nemá co dělat," říká advokátka Klára Veselá Samková.

Až to počasí dovolí, zahradu vrátíme do původního stavu

Ještě větší problém však je, když stavební čety nedodrží ani předpisy, které jim straní – svou práci předem neohlásí nebo trafostanice svévolně přemisťují. V případu Anny Balcarové upozornila úřady na chybný postup ČEZ její sousedka Pavlína Rechtiková. "Nikdo to nechtěl řešit. I na úřadech mi říkali, že oni mohou všechno," popisuje.

Nenechala se však odbýt, podala písemnou stížnost a stavební úřad nakonec zahájil s firmou ČEZ řízení. "Tuto rekonstrukci pro nás zajišťovala dodavatelská firma," hájí společnost její mluvčí Eva Nováková. A ujišťuje, že jakmile to dovolí počasí, zahrada se vrátí do původního stavu.

Nechcete na pozemku vedení? Tak se suďte

Pavlína Rechtiková se o stavbu transformátoru na sousedním pozemku v těsné blízkosti svého domu začala zajímat náhodou. Po výměně vedení a zřízení nového transformátoru začala mít zdravotní problémy, které přisuzovala této stavbě. I když se ukázalo, že všechny naměřené hodnoty vyhovují normě, nelíbilo se jí, jak se distribuční firma chovala.

"ČEZ tvrdil, že chyba je na mé straně. Říkali, že mohou stavět, jak chtějí," popisuje. "Pak se teprve ukázalo, že změnili trasu vedení a transformátor posunuli, což je nová stavba, která vyžaduje stavební povolení," říká Rechtiková, která je stavební inženýrka.

"Řekla jsem, že to vedení už nechci, ale odbyli mne, ať se soudím," popisuje Balcarová. V jejím případě však nejspíš ČEZ porušil i jinak pro něj výhodné předpisy. "ČEZ nedostál oznamovací povinnosti," říká advokátka Milena Bodiová, která Rechtikovou zastupuje v řízení u stavebního úřadu.

ČEZ se brání, že na původním místě vedl kanál, který nebyl v žádném plánu zakreslen, a trafostanici posunuli kvůli němu. Navíc argumentuje, že posun byl menší, než zjistil stavební úřad. Ten uvádí v úředních dokumentech, že se stavba posunula o půldruhého metru. ČEZ to odmítá. "Musíme uznat, že k posunu o pár desítek centimetrů bohužel došlo, proto také probíhá řízení na stavebním úřadě," uvádí mluvčí Nováková.

Stavební úřad nyní stanovil stavebníkovi - firmě ČEZ - lhůtu do 30. dubna, aby předložil dodatečně řádné dokumenty a stavba mohla být dodatečně povolena. V opačném případě by ji musel zbořit.

"Já jsem k tomu vedení nikdy souhlas nedala, ani mí rodiče ne. Já ho odmítám," trvá na svém Balcarová. "Řekla jsem jim, ať mi ukážou, kdo jim dal ten souhlas," rozčiluje se.

Jenže za normálních okolností by jí rozhořčení nebylo nic platné. Vedení by musela strpět. A žádnou náhradu by za ně nedostala.

ČEZ nám pokácel stromy bez ohlášení

"U starších vedení vzniklo věcné břemeno ze zákona," připomíná advokátka Bódiová. To se týká všech stávajících vedení. Jenže vtip je v tom, že ČEZ nesmí při opravách vedení posunout. Pro nové vedení totiž už souhlas vlastníka potřebuje. Což je také jádrem sporu v Krmelíně: "Podle našeho názoru jde o novou trasu a mělo by být jednáno s vlastníkem o věcném břemenu," říká Bódiová.

Balcarová má tedy šanci, že se s ní bude muset distribuční firma domluvit. Ostatní jsou na tom hůř. Mohou počítat s tím, že jim energetici občas na pozemku způsobí nějaké to překvapení.

"Přijeli jsme na chalupu a vidíme pokácené stromy. Vzrostlé smrky ležely na zemi a vedle byla hromada větví tři metry vysoká. Žádné ohlášení jsme dopředu nedostali, strašně jsme se rozčilili," popisuje majitel nemovitosti, který si přál zůstat v anonymitě. Hned mu bylo jasné, že vina je na straně ČEZ.

"Jenže se ukázalo, že je složité se dopátrat příslušného oddělení. Nakonec jsme se s někým domluvili a oni přijeli znovu. Klády rozřezali, takže jsme je už mohli zpracovat sami. To už se chovali korektně," popisuje majitel nemovitosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Hannig a Kulhánek by znovu zavedli povinnou vojenskou službu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v přímém přenosu na iDNES.cz....

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz