Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ je zachráněn

  21:43aktualizováno  21:43
Kabinet schválil nový plán, jak naložit s českou energetikou. Připomeňme si, jak se ji nejdříve nepodařilo prodat, neboť žádný ze zájemců nenabídl vládou požadovaných 200 miliard korun. Místo privatizace proto přichází konzervace. ČEZ bude posílen, aby přežil i v konkurenčním prostředí: má dostat do vínku distribuční společnosti, které jeho proud dodávají přímo zákazníkům. Takové spojení je v Evropě normální.

Plán vypadá dobře. Je tohle řešení, které nemá žádnou podstatnou chybu? Zdálo by se, že ano. Bude-li ČEZ takto posílen, může směle čelit konkurenci. Chyba je jen jedna: zdaleka největšímu výrobci elektřiny mají padnout do klína téměř všechny distribuční společnosti, které zprostředkovávají dodávky proudu přímo k zákazníkům. Na malém českém trhu vznikne téměř monopol. V takovém prostředí bývá zákazník bit. To už víme třeba po zkušenosti s Českým Telecomem spolehlivě. Takový stav naštěstí nebude trvat věčně.

Jednoho dne snad vznikne i tržní soutěž. I obyčejný český odběratel proudu si jednou bude moci svobodně zvolit, od koho a za kolik bude nakupovat.
Do té doby však blahodárný účinek konkurence nezaručí zákazníkovi ani ten nejlepší nezávislý regulátor.

To, co dnes vzniká, má však k soutěžnímu prostředí daleko. Co bude komu platné, že bude chtít do českých drátů vpustit levnou energii. I když levná energie prorazí přes hranice, narazí na absurditu: v Čechách budou všechny dodavatelské firmy patřit jednomu výrobci. Všichni ostatní budou muset svoji elektřinu prodávat přes distribuční společnosti, které patří jejich protivníkovi.

Kolik levných kilowattů se asi prodá? Jistě, konkurence si také může založit vlastní distribuční společnost. A určitě to také jednoho dne udělá. Ale než se taková firma uvede na trhu a než získá zákazníky, uplyne drahně času. Do té doby bude klidnější život jedné velké firmy nadřazen nad miliony jejích zákazníků.

Vydáni na milost a nemilost monopolu budou jen platit a platit. Ale ČEZ bude zachráněn. To zahřeje. Koho ne, ať si zapne přímotop.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz