Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za otravami stojí touha vydělat, ne náhoda, naznačuje policie

  • 357
Policie pracuje hned s několika vyšetřovacími verzemi, jak se nebezpečný metanol dostal do panáků. Potravinářští inspektoři a menší výrobci lihovin jsou přesvědčeni, že metanol se k zákazníkovi dostal chybou při míchání nelegálně vyráběného alkoholu. Vyšetřování policie naznačuje, že to nebyla náhoda, ale touha vydělat.

"Předmětem vyšetřování a vyjádření odborníků je například to, zda nebezpečný alkohol pochází z jednoho, nebo více zdrojů. Nebo zda situace vznikla při pálení alkoholu, nebo jeho mícháním," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Podle Zatloukalové je vyšetřovacích verzí několik a žádná z nich zatím nebyla vyloučena, či potvrzena.

Smrtící metanol

"Zatím nemáme konkrétní poznatek o tom, že to byl úmysl. S největší pravděpodobností však šlo o zištné důvody, tedy finanční obohacení. Ale je to stále jen jednou z verzí vyšetřování," doplnila Zatloukalová.

Nelegální alkohol se k zákazníkovi dostává, aniž by za něj výrobci platili spotřební daň. Odhaduje se, že v takovém obchodě jde minimálně o stovky milionů korun, spíše se v něm točí miliardy.

Kvůli vyšetřování v úterý večer vznikl speciální tým Metyl. Vede jej náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Tým je složen z policistů Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, odboru hospodářské kriminality a analytiků.

Dovoz metanolu se za poslední roky znásobil

Policie postupně shromažďuje poznatky ministerstev, celníků, hygieniků a inspektorů. Chybí jí ovšem závěry některých zjištění. Například kontroly v místech, kde se alkohol nalévá, ještě nejsou u konce. Policisté také čekají na výsledky pitev u dalších lidí, u nichž je podezření, že zemřeli po požití metanolu.

"Dostat se k prapůvodu vzniku bude složité, protože existuje mnoho cest, kterými se metanol k lidem mohl dostat," řekla iDNES.cz mluvčí ředitelství cel Martina Kaňková. "Zatím nevíme, zda sem byl nějakým způsobem propašován, nebo zda byl vyroben v České republice. Zda byl jen přimíchán, nebo vznikl přímo při výrobě lihovin," vyjmenovala varianty Kaňková.

Čísla Českého statistického úřadu uvádějí, že legální dovoz metanolu ze za posledních 13 let zhruba ztrojnásobil. Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, loni hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun.

Agentura ČTK připomíná, že dovoz metanolu do Česka roste nepřetržitě třetím rokem, naopak v roce 2009 jeho hodnota klesla na 440 milionů korun ze 715 milionů korun v roce 2008. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa.

Výrobci a inspektoři: Chyba není v pálení

Předseda Sdružení výrobců lihovin, které zastřešuje menší regionální výrobce alkoholu, Pavel Kučera je přesvědčený, že nebezpečný metanol se k lidem dostal mícháním při nelegální výrobě alkoholu, nikoliv jeho špatnou výrobou.

"Není to z pálení, metanol musel do lihu někdo přidat," míní Kučera. "Nejspíš k tomu došlo tak, že měli barel metanolu a barel lihu a nejspíš to zaměnili a namíchali to z metanolu," nabízí vysvětlení Kučera. I legální alkohol se vyrábí mícháním (až na destiláty), výrobci však nesmí pracovat s jedovatým metanolem. Při legální výrobě líh míchají s trestěmi, dochucovadly či cukrem.

Podle Kučery by při chybě v pálení nebylo tolik případů otrav a nebyl by v alkoholu tak vysoký podíl metanolu. "Metanol se v lihu vyskytuje vždycky, ale jen v minimálním množství," vysvětluje předseda sdružení (více k tématu čtěte zde).

Dostat se k metanolu přitom nemusí být složité. V poslední době se používá jako rozpouštědlo či činidlo pro denaturaci lihu. Používá se také k výrobě nemrznoucích směsí. "Dřív se to vyrábělo z denaturovaného lihu, dnes je to metanol," podotkl Kučera.

Vrchní ředitel Kontrolní a právní sekce Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica v úterý uvedl, že je téměř jisté, že metanol byl výrobní surovinou a nikoliv produkt fermentace či destilace v závadné lihovině.

"Z technologického hlediska je prakticky vyloučeno, aby byly destiláty nebo lihoviny při výrobě kontaminovány takovým množstvím metanolu, které akutně ohrožuje zdraví či přímo život," citovala ČTK Klanicu.

"Nedovolím si spekulovat o tom, jak se otrávený alkohol k lidem dostal," uvedl náměstek ředitele hygieny ve Středočeském kraji Josef Vlček. "My kontrolujeme jenom dodací listy a doklady o původu toho, co se rozlévá," dodal Vlček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video