Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovky nejsou pojištěné

  23:08aktualizováno  23:08
Praha, Plzeň - Část českých cestovních kanceláří není stále pojištěna. A to přesto, že od loňského podzimu platí zákon, který jim tuto povinnost ukládá. Pojištění má klientům zaručit návrat z dovolené při případném krachu cestovní kanceláře.

Snaha zákonodárců o to, aby byli turisté chráněni už počátkem letní sezony, však zůstala pouhým přáním. Ačkoliv některé cestovní kanceláře se ve svých prospektech ohánějí tím, že mají uzavřenou smlouvu proti úpadku, toto pojištění zatím nefunguje.

"Většina cestovních kanceláří uzavřela s pojišťovnou smlouvu. Ovšem s tím, že začne platit až poté, co budou mít v rukou platnou koncesi. Bez ní podle zákona nemohou dále v této branži podnikat. Licenci, o kterou musely cestovní kanceláře požádat nejpozději do konce letošního března, vydává živnostenský úřad a schvaluje ministerstvo pro místní rozvoj," uvedl šéf plzeňského ředitelství České obchodní inspekce Václav Havlík.

Se svými lidmi od poloviny dubna zkontroloval v Plzni devět cestovních kanceláří. "Pouze Čedok měl všechno v pořádku a jeho klienti jsou již pojištěni pro případ úpadku společnosti. Ostatní rekreanti by se v případě krachu cestovky u pojišťovny ničeho nedomohli. Pojišťovna by neměla žádnou povinnost zajistit jim třeba cestu zpět do vlasti," dodal Havlík.

Obchodní inspekce však zatím nehodlá nikoho trestat pokutami, protože vina neleží jen na cestovních kancelářích. "Až v únoru letošního roku stát rozhodl, které pojišťovny budou kompetentní uzavírat s cestovními kancelářemi pojištění proti jejich úpadku. Protože uzavřená pojistná smlouva byla jednou z podmínek pro udělení koncese, všechno se protáhlo," dodal Havlík.

Cestovní kanceláře začaly bušit na vrata ministerstva pro místní rozvoj až koncem března. "Dostali jsme na tisíc žádostí o koncese. Zhruba polovina vyhověla novým kritériím," sdělila mluvčí ministerstva Dagmar Plachá.

Podmínka, že uzavřená pojistka bude účinná až po obdržení licence, je pro cestovní kanceláře výhodná. Nemusí totiž platit pojištění okamžitě, a ušetří. Ministerstvo by mělo o licencích rozhodnout do měsíce. Další třicetidenní lhůtu mají živnostenské úřady na to, aby žadatelům udělily koncesi.

"V polovině června nebude mít licenci ještě polovina cestovních kanceláří. To znamená, že jejich klienti stále nebudou chráněni pojistkou proti krachu. Je to stav jako v minulých letech, a to zřejmě nebylo smyslem nového zákona," konstatoval Havlík.

Pojišťovna Generali, která podepsala smlouvy s většinou cestovních kanceláří, však prohlásila, že by klientům cestovní kanceláře, která ještě nemá koncesi, nepomohla. "Pojistné plnění se nevztahuje na škody, které vzniknou předtím, než cestovní kanceláře obdrží koncese," sdělila členka představenstva pojišťovny Generali Anna Petiková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Šumavská stezka z Hamrů na Velký Ostrý je kvůli polomům uzavřena

Stezka z Hamrů na Velký Ostrý na Šumavě musela být kvůli popadaným stromům...

Kvůli popadaným smrkům musela být uzavřena naučná stezka z Hamrů na vrch Velký Ostrý na Šumavě. Těžaři by s...

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Exstarosta Lipnice vyhlíží návrat na svobodu. Sedí prý za „kulišárny“

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký už skoro dva roky sedí ve vězení za podvody a zpronevěru, podle...

Najdete na iDNES.cz