Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovka: Po požáru na Chalkidiki nám hrozí krach

  13:06aktualizováno  13:06
Rozsáhlý požár na řeckém poloostrově Chalkidiki má nepříjemné následky nejen pro turisty, ale i pro samotné cestovní kanceláře. Ty by měly své klienty za nedokončenou nebo dokonce zrušenou dovolenou odškodnit. Nemají ale z čeho.

Požár, který zachvátil řecký poloostrov Chalkidiki, přinesl velké problémy cestovním kancelářím. | foto: Reuters

ČTĚTE TAKÉ:
České děti se vrátily z hořícího Chalkidiki

S tímto problémem se potýká třeba CK Evroškol, která organizuje zájezdy hlavně pro školy. Ta na přírodní katastrofu na řeckém poloostrově okamžitě zareagovala a klienty dovezla na své náklady zpět do Česka. Dva autobusy se 78 dětmi přijely domů ve čtvrtek nad ránem. - více zde

Následně se cestovka rozhodla - s ohledem na zprávy z Řecka - zrušit zájezdy na Chalkidiki až do konce sezony. Tím pro ni ale vyvstala povinnost vrátit klientům peníze. CK ovšem už zájezdy zaplatila a řecká strana finanční prostředky vrátit nehodlá. Podle Řeků je situace pod kontrolou a pobyty není třeba rušit.

"Teď se nám může stát, že budeme muset vyhlásit bankrot, abychom peníze získali od pojišťovny," řekl iDNES.cz ředitel CK Evroškol Marek Vízek.

"Rádi bychom klienty odškodnili, ale je to problém. Buď jim nabídneme vrácení peněz, ale až za mnoho týdnů. Nebo můžeme zájezd převést na příští rok, což ale pro mnohé z nich také není ideální. Anebo vybereme jinou destinaci - bohužel ale v jiném termínu, než si zaplatili, protože všechno je teď obsazené," vysvětlil Vízek.

Hlavní problém podle Vízka spočívá v hodnocení situace na Chalkidiki českou vládou. Ta do oblasti vyslala svého honorárního konzula. Podle jeho vyjádření je na poloostrově už vše pod kontrolou a turisté se sem mohou klidně vrátit.

Za těchto okolností se cestovní kancelář podle svého šéfa nemůže obrátit na Řecko s požadavkem vrácení peněz. "To bychom mohli udělat jenom tehdy, když by český stát prohlásil, že ta oblast není v současné době vhodná pro pobyt," uvedl Vízek.

"Ministerstvo zahraničí ale tvrdí, že je vše relativně v pořádku a řešení situace klientů je na zvážení jednotlivých cestovních kanceláří."

Marek Vízek si uvědomuje, že část peněz by měli dostat zpět i klienti, kteří se z Chalkidiki vrátili předčasně. "Chystáme pro rodiče vrácených dětí dopis, ve kterém jim celou záležitost vysvětlíme, a požádáme je, aby nám oznámili, zda vyrovnání chtějí, nebo ne. Doufáme, že budou díky naší situaci shovívaví," vysvětlil.

Blue Style zájezdy neruší
Cestovní kancelář Blue Style své klienty z ohněm zasažené oblasti zpátky do Čech nepřivezla. Když se někteří z nich chtěli vrátit, museli tak učinit na vlastní náklady. - více zde

Jak řekla iDNES.cz obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi, řídí se cestovní kancelář prohlášením vlády, ve kterém se říká, že místo je pro turisty bezpečné a pro pobyt vhodné. Nemá tím pádem povinnost řešit situaci svých klientů, kteří chtějí z poloostrova odjet.

"Nebudeme rušit ani stávající ani naplánované zájezdy na Chalkidiki. Pokud se někdo z našich klientů rozhodne cestu zrušit sám, budeme postupovat podle smluvních podmínek a požadovat storno poplatky v plné výši," upřesnila Berberi.

FIRO-tour pošle klienty jinam
Cestovní kancelář FIRO-tour měla v postižené oblasti jen pár klientů. Přesto deseti rodinám, které o to samy požádaly, zajistila zpáteční letenky a dopravila je do Prahy.

"Další zájezdy na Chalkidiki rušit nebudeme. Jsme ale připraveni nabídnout klientům jako náhradu jinou destinaci. Tu pak pro ně zařídíme bez manipulačních poplatků, které jinak vyžadujeme," řekla iDNES.cz obchodní ředitelka CK FIRO-tour Martina Laštovková.

"A pokud se někteří klienti rozhodnou zájezd zrušit úplně, nebudeme vyžadovat storno poplatky podle smluvních podmínek. Ty totiž v tuto chvíli představují 90 až 100 procent z ceny zájezdu," dodala. "Pokusíme se najít nějaký kompromis."

Evroškol žádá o pomoc ministerstva
CK Evroškol se rozhodla obrátit s žádostí o pomoc na ministerstva zahraničí a pro místní rozvoj. "Ještě dnes ji chceme doručit přímo do rukou ministrů Svobody a Martínka," řekl Marek Vízek.

Cestovní kancelář požaduje, aby představitelé státu uznali, že situace na Chalkidiki je vážná. Pokud by tuto oblast označili jako zónu nevhodnou pro pobyt, mohla by CK na základě mezinárodního práva požadovat od řecké strany vrácení finančních prostředků.

"Pokud se tak nestane, pak budeme chtít, aby ministr Svoboda dodržel to, co slíbil v médiích, a sice že pomůže cestovním kancelářím, které se do této prekérní situace dostaly," upřesnil Vízek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz