PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní interpunkční čárky (1. díl)

Seriál   11:00aktualizováno  11:00
Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém probereme klíčové jevy. Kurz je určen jak žákům, které na jaře čekají přijímací zkoušky, tak i komukoli jinému, kdo si chce ověřit své znalosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V seriálu se budeme postupně věnovat těmto jevům: i/y; slabikám bě, pě, mě, vě a jejich variantám, předložkám a předponám s(e), z(e), předponě vz-, souhláskovým shlukům, velkým písmenům, interpunkčním znaménkům, slovům přejatým z jiných jazyků.

Nové díly seriálu Pereme se češtinou budeme na web dávat každou středu a sobotu. Jednotlivé lekce, celkem jich vyjde osmnáct, budou obsahovat i testy či taháky.

16. lekcePsaní interpunkční čárky (1. díl)

Být, nebo nebýt? Dát do této věty čárku, nebo nedat? V tomto a příštím díle seriálu se budeme věnovat interpunkční čárce, a to se zaměřením na pravidla jejího psaní a na její funkce. 

Interpunkce je systém značek, které člení psaný text do významově logických a přitom vizuálně přehledných pasáží. Mezi hlavní interpunkční znaménka patří kromě čárky též tečka, dvojtečka, tři tečky, středník, pomlčka, uvozovky, závorky, lomítko.

Následuje sedmero základních pravidel psaní interpunkční čárky. Bohužel se neobejdeme bez některých termínů, ale na všechny byste se měli upamatovat ze základní školy. Nuže:

Čárkami se oddělují:

1. větné členy a věty v souvětí spojené souřadně v poměru slučovacím, ovšem jen pokud je nespojuje slučovací spojka (nejčastěji a, i, nebo, ani): Malý, temný a ponurý byl jeho pokojík. Kůň se vzepjal, zahrabal ve vzduchu kopyty a hlasitě zařehtal.

2. větné členy a věty v souvětí spojené souřadně v jiném poměru než slučovacím: Rozhodněte, zda následující slova jsou příslovce, nebo předložkypoměr vylučovací. Měsíce plynuly, a mrazy nepovolily poměr odporovací (spojku a lze nahradit spojkou ale). Hádal se, a dokonce na nás křičel poměr stupňovací. Stál jsem na ramenou obrů, a proto jsem viděl tak dalekopoměr důsledkový.

3. volně připojené větné členy a výrazy (např. volné přívlastky, členy v přístavkovém vztahu): Deštné pralesy, ohrožené dnes více než kdykoli v minulosti, hrají nezastupitelnou úlohu v ekosystému Země (přívlastek volný); Beethoven, jeden z největších skladatelů všech dob, byl v osobním životě velmi nešťastný člověk (volný přístavkový vztah).

4. oslovení a výrazy vytčené před větu či za ni: Jano, nedělej to. Lyže, ty mu byly vším. Jen ho nechte být, otravu.

5. věty závislé od vět řídících, ať hlavních, či vedlejších: Řekl, že přijde. Řekl, že splní svůj slib, protože sliby se mají plnit. Ale: Řekl, že přijde a splní svůj slib. Mezi větami vedlejšími (že) přijde, splní svůj slib je poměr slučovací, proto se tu čárka podle pravidla číslo 1 nepíše!

CHYTÁK
Jedna z nejčastějších chyb pramení z utkvělé představy značné části uživatelů, že pokud spojovací výraz v slučovacím poměru zopakujeme, vzniká důvod k položení čárky. Nikoli, nevzniká: Ve variantě Řekl, že přijde a že splní svůj slib čárka před a že rovněž nestojí – stavba souvětí totiž zůstává v obou posledních příkladech zcela tatáž!

6. vsuvky a věty vedlejší vložené (vsuvky je ovšem možno oddělit i pomlčkami či závorkami); čárka se píše zleva i zprava: Tento problém, bez ohledu na jeho složitost, musíme vyřešit. Tento problém, a na to nezapomínejme, se týká nás všech. Řekl, že nám pomůže, a slib splnil.

7. vedlejší věty vložené obsahující víceslovný spojovací výraz; zde se pak čárka předsouvá před jeho první složku: Vyslechnu si vás, a když mě přesvědčíte, pomůžu vám.

CHYTÁK
I toto poslední pravidlo dělá v praxi velké problémy. Zbytečně: stačí si pamatovat, že jde spíše o grafickou záležitost. Jazykově logičtější by totiž byla tato podoba uvedeného souvětí: Vyslechnu si vás a, když mě přesvědčíte, pomůžu vám. (Věta vedlejší s když je vložena mezi dvě věty hlavní.) Předsunutím čárky prostě jen řešíme nevzhlednou grafiku takovýchto souvětí.

POZOR ALE!
Jiný je případ, který uvádíme v bodu 5: v něm nejde o vedlejší větu vloženou, nýbrž o věty vedlejší souřadně spojené. Takže pravidlo 7 nelze zobecnit tak, že před a když, a jestliže, a protože, a přestože… píšeme vždy čárku.

Srovnejte: Vyslechnu si vás, a když mě přesvědčíte a když se už teď budete chovat slušně, pomůžu vám. Kromě několika zvláštních případů, jež probereme dále zde i v příštím dílu, jsou všechny jevy související s psaním interpunkční čárky kombinací či důsledkem výše uvedených sedmi pravidel.

Vybrané problematické jevy (1. část)

1. Dvojité spojovací výrazy (jednak – jednak, ani – ani, buď – /a/nebo aj.)
Před druhým z nich se píše vždy čárka, i když se jedná o poměr slučovací: Toto řešení je jednak efektní, jednak efektivní. Ani lístek se nepohnul, ani cvrček se neozval. Přijď buď dnes, nebo/anebo zítra.

2. Přívlastek těsný a volný
Těsný přívlastek vymezuje, vyčleňuje, ohraničuje jediný jev nebo jednolitou skupinu uvnitř většího počtu jevů nebo členů skupiny: Cizinec ucházející se o pracovní poměr v České republice musí předložit platný pas a povolení k pobytu. Proto se mu v angličtině říká „defining“, definující. Neodděluje se čárkou.

Volný přívlastek dodává rozšiřující, nikoli zásadní informaci k jednomu jevu nebo jednolité skupině: Cizinec, usazený u nás již dvacet let, odpověděl plynnou češtinou. Odděluje se čárkou. (Je-li vložený, i čárkou zprava.)

3. Přívlastek několikanásobný a postupně rozvíjející
Lze-li mezi přívlastky vložit bez podstatné deformace větné stavby některou ze spojek a, i, nebo, ani, ale, dokonce, ba, jde o několikanásobný větný člen a píšeme čárku: Byl to obrovský, nezapomenutelný úspěch. Má velký, ničím neodůvodnitelný strach. V opačném případě jde o přívlastek postupně rozvíjející a čárka se nepíše: V sebelepším počítačovém programu se vždy najde nejméně jedna nemilá programátorská chyba.

TEST: Doplňte interpunkci v souvětích

Vyzkoušejte si pravopisné znalosti

Psaní slov přejatých

15. lekce seriálu Pereme se s češtinou

Autor:PEREME SE S ČEŠTINOU: Souhrnný pravopisný test

Ilustrační snímek

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní interpunkční čárky (2. díl)

Ilustrační snímek

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní slov přejatých

Ilustrační snímek

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

PEREME SE S ČEŠTINOU: Seriál o pravopisu začínáme psaním i/y

školačka

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní i/y po souhláskách obojetných (1. díl)

Ilustrační snímek

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní i/y v obtížnějších případech

Ilustrační snímek

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní velkých písmen (1. díl)

Ilustrační snímek

Seriál Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém...

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Hamáček po debaklu ve volbách požádá stranické kolegy o důvěru

Jan Hamáček v pražském sídle ČSSD. (6. října 2018)

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček po stranickém debaklu v senátních a komunálních volbách požádá...

Je to nevýrazný lídr, kritizovali lidé v ČSSD Hamáčka, chtějí obměnit vládu

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté z platformy Zachraňme ČSSD, kterou založil jihomoravský exhejtman Michal Hašek, v úterý řešili...

Nový šéf diplomacie Petříček byl poradcem europoslanců, ve volbách neuspěl

Kandidát na ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Pozici ministra zahraničí obsadil Tomáš Petříček. Sociální demokrat pracoval několik let v Evropském parlamentu, v...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz