Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Propad se zastavil. Čeští žáci se zlepšili ve čtení i matematice

  11:17aktualizováno  11:17
Čeští žáci na tom nejsou tak špatně, jak se občas traduje. V posledních letech se totiž zlepšili ve čtenářské gramotnosti i ve znalostech z matematiky a přírodovědy. Vyplývá to z výsledků mezinárodních srovnáních, které v úterý představil ministr školství Petr Fiala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Čeští školáci ve všech oblastech dosáhli nadprůměrných výsledků. Oproti předchozím průzkumům se zlepšili ve všech předmětech, nejlépe si vedli v přírodovědě. "Otočil se negativní trend," uvedl Fiala.

Projekt PIRLS loni srovnával čtenářskou gramotnost žáků 4. ročníku základních škol ve 45 zemích, projekt TIMSS v případě matematiky a přírodovědy v 52 zemích. V Česku se do průzkumu zapojilo 4 500 žáků a jejich rodičů a téměř pět set učitelů a ředitelů ze 177 škol.

V přírodovědě čeští školáci skončili na osmém místě, v matematice na 22. a ve čtenářské gramotnosti na čtrnácté příčce. Testování ovládly děti z asijských zemí. V matematice byli nejlepší žáci ze Singapuru, v přírodovědě z Korejské republiky, ve čtenářské gramotnosti z Hongkongu.

Podle ministra za zlepšení může dobrá práce učitelů i fakt, že si školy zvykly na systém Rámcových vzdělávacích programů, kdy si více než v minulosti vytvářejí osnovy podle svého. "Projevily se změny, které děláme. Je potřeba v těchto opatřeních pokračovat a je nutné dobré výsledky testovaných žáků udržet i v dalších letech," uvedl Fiala.

Žáci spokojenějších kantorů mají lepší výsledky

Průzkum také zjistil, že se svou prací je spokojeno 45 procent učitelů. Podle Fialy žáci spokojených kantorů dosáhli lepší výsledky než ostatní děti. "Potvrzuje se, že učitelé hrají ústřední roli. Musíme mít dobré, kvalitní a motivované učitele," podotkl ministr.

Kantoři mají podle něj klíčový vliv i v tom, zda děti chodí do školy rády. Z testování vyplynulo, že tento pocit má v Česku jen necelá třetina školáků. "Učitelům musíme vytvořit ještě lepší podmínky a ještě více je motivovat, například chystaným kariérní systém," uvedl Fiala.

Podle šéfky České školní inspekce Olgy Hoffmanové výsledky průzkumu představují pro učitele velké povzbuzení. Ministerstvo je chce využít i v chystaném dokumentu Strategie 2020, který zformuluje dlouhodobější vize českého školství.

Žáci u čtenářské gramotnosti prokazovali, zda umí vyhledávat informace a posuzovat a interpretovat text. U testu z matematiky byly úlohy z geometrie, čísel a znázornění dat, u přírodních věd z živé a neživé přírody a nauce o Zemi. Navzdory zlepšení školáci v matematice stále zaostávají za výsledky svých předchůdců z poloviny 90. let. 

Testování zorganizovala Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků vzdělávání IEA. Testů PIRLS se Česko loni zúčastnilo podruhé (před tím v roce 2001), testů TIMSS potřetí (1995, 2007). Příští rok se čeští patnáctiletí žáci dozví, jak si stojí podle průzkumu PISA.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz