Protichemická jednotka - Jednotka chemické, radiační a

Protichemická jednotka - Jednotka chemické, radiační a biologické ochrany. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Čeští vojenští chemici cvičí s Texaskou národní gardou

  • 9
Skupina libereckých chemiků se poblíž texaského Austinu účastní společného cvičení s tamější národní gardou. Čeští specialisté cvičí s Američany hlavně dekontaminaci po použití zbraní hromadného ničení.

Kvůli manévrům s Texaskou národní gardou odletěla do USA skupina 25 českých chemiků z elitní liberecké jednotky.

Během čtrnácti dnů si chtějí s Američany předat zkušenosti s ochranou před zbraněmi hromadného ničení. "Budou nacvičovat především dekontaminaci. Jde o společné secvičení," uvedla mluvčí libereckých chemiků Karolina Zemanová.

Letošní cvičení Swift Endeavor na území Spojených států je podle ní výsledkem zhruba tříleté spolupráce s Texaskou národní gardou. Loni přijeli američtí gardisté na cvičení do Liberce. S českými specialisty trénovali zásah v prostoru zamořeném zbraněmi hromadného ničení, střelbu z ručních zbraní a kulometů nebo radiační a chemický průzkum.

V chemické jednotce Texaské národní gardy působí celkem 160 vojáků. Profesionály jsou pouze dva velící důstojníci, zbylí příslušníci mají jako vojáci v záloze svá civilní povolání. Na cvičeních stráví ročně osm týdnů a během nich je platí texaská vláda. Národní garda může zasahovat po celém území USA.

V Texasu se dvakrát do roka účastní velkého cvičení s hasiči, policisty, zdravotníky a dalšími složkami záchranného systému. Loňské manévry v Česku byly první zahraniční misí texaských chemiků.

Liberecká protichemická jednotka patří mezi elitní útvary české armády. Česko se na ochranu proti chemickým a jaderným zbraním specializuje v rámci sil NATO. V roce 2004 chránili čeští specialisté summit NATO v tureckém Istanbulu a předtím i letní olympiádu a paralympiádu v Řecku. Loni zajišťovali bezpečný průběh vrcholné schůzky Aliance v lotyšské Rize. - více zde

V současnosti čeští experti opět velí 312. multinárodnímu praporu chemické, radiační a biologické ochrany NATO. Ten má v aliančních misích chránit spojenecké vojáky před zbraněmi hromadného ničení. Během půlroční nepřetržité pohotovosti mohou být v rámci Sil rychlé reakce vysláni kamkoliv na světě. - více zde

, natoaktual.cz

Video