Čeští vojáci v Bosně skončili

  • 3
Po pěti letech končí působení vojáků české armády v rámci mezinárodních Stabilizačních sil (SFOR). Velitel 5. mechanizovaného praporu v misi SFOR podplukovník Antonín Vícha předal ve tři hodiny ráno bývalé velitelství českého praporu v obci Donja Ljubija řediteli místní školy.

S ukončením účasti 600 českých vojáků v operacích SFOR souhlasili 29. listopadu senátoři. "Poslední transport se má  uskutečnit 3. prosince, poslední vrtulník odletí o sedm dní  později," řekl tehdy v Senátu ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Čeští vojáci byli v Bosně a Hercegovině od začátku roku 1996, původně působili v silách IFOR, jejichž úkolem bylo dohlížet nad dodržováním daytonských mírových dohod. Po vypršení jejich mandátu byly IFOR na konci roku 1996 nahrazeny vojsky SFOR s cílem stabilizovat mírový vývoj  v bývalé Jugoslávii.

Činnost odcházejích vojáků několikrát kladně hodnotilo vedení Severoatlantické aliance. Účast v mezinárodních silách na území bývalé Jugoslávie pozitivně ovlivnila i vstup České republiky do aliance. České vojáky si pochvalovali i obyvatelé Bosny.

Během mise se však stalo i několik incidentů, některé s tragickými následky. K nejzávažnějším patřily havárie dvou vrtulníků. V Bosně a Hercegovině zahynulo při nehodách, ozbrojených střetech se stranami balkánského konfliktu a při jedné vraždě celkem devět vojáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video