Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vojáci v Afghánistánu pokračují v misi

  12:16aktualizováno  16:21
Všichni čeští vojáci v misi ISAF v Afghánistánu jsou po vlně násilností kvůli karikaturám proroka Mohameda v pořádku. I přes neustále napjatou situaci pokračují v plnění svých úkolů, řekl pro natoaktual.cz Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Čeští průzkumníci v Afghánistánu - Čeští průzkumníci v Afghánistánu. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"S vojáky jsme se spojili kolem sedmé hodiny večer. Všichni jsou v pořádku a pokračují v plnění úkolů bez omezení," uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Situace ve Fayzabádu na severovýchodě Afghánistánu, kde čtyřicet českých průzkumníků působí spolu s německými a dánskými vojáky, je ale podle Pejška stále napjatá. - více zde

Podle ministra obrany Karla Kühnla armáda rozhodla o zvýšení ochrany českých vojáků v Afghánistánu. Kühnl to řekl agentuře ČTk bez dalších podrobností.

Vojáci NATO v Afghánistánu se v minulých dnech stali terčem ozbrojených útoků demonstrantů, protestujících proti zveřejnění karikatur islámského proroka Mohameda v evropském tisku. Během nepokojů bylo zraněno pět norských vojáků mírové mise ve městě Majmaní na severu země. Afghánská policie několik útočníků zastřelila. - více zde

Nepokojům se nevyhnula ani provincie Badakšan, kde působí čeští vojáci. Už v neděli proběhla přímo ve Fayzabádu ohlášená demonstrace, které se zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí. Demonstranti spálili před mešitou Cherka dánskou vlajku.

 

Dav se později otočil proti jednotkám ISAF a místní duchovní začali popuzovat místní obyvatele proti přítomnosti jednotek ISAF v Afghánistánu.

Demonstranti se snažili dostat před budovy zahraničních nevládních  organizací, v čemž jim zabránila afghánská policie za tiché asistence vojáků ISAF. V poledne se demonstranti rozešli a demonstrace skončila.

"Na základě nařízení velitele byla v oblasti snížena aktivita dánského kontingentu při plnění úkolů mimo základnu. U české jednotky zatím nebylo nutné přijímat zvýšená bezpečnostní opatření, plnění úkolů v prostoru operace zatím není situací ovlivněno," konstatoval Pejšek z ministerstva obrany.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Najdete na iDNES.cz