Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vojáci uspěli na prestižním cvičení

  15:52aktualizováno  15:52
Čeští vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení uspěli na prestižních manévrech Cambrian Patrol ve Walesu. Ze cvičení, které bývá označováno jako jedno z nejtěžších na světě, přivezli stříbrnou medaili.

Voják z 4. brigády rychlého nasazení. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Do cvičení, kterého se pravidelně kromě britských jednotek účastní i další státy NATO, se zapojil jedenáctičlenný tým českých vojáků 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

V drsném horském prostředí museli vojáci postupně projít asi 70 kilometrů dlouhou trasu, ukrývat se před nepřátelským vrtulníkem, pomoci zraněným spolubojovníkům nebo čelit nočním přepadům.

"Družstvo musí v daném čase na určitém místě kontaktovat agenta a získat maximum informací. Během patroly vojáci provádějí průzkum objektů nepřítele, průchod minovým polem a následnou evakuaci, činnosti spojené s ochranou proti zbraním hromadného ničení či naváděním minometné palby na cíl," popsala některé úkoly mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Lada Kovářová.

Manévry uprostřed horské oblasti Walesu probíhají pod názvem Cambrian Patrol už od roku 1959. Ten samý vojenský prostor mimo jiné využívají i britské speciální síly SAS.

Původně bylo Cambrian Patrol dlouhé pochodové cvičení. Postupem času se však změnilo v mezinárodní armádní soutěž. Hlavním cílem cvičení je zvládnout boj v týlu nepřítele. Vojáci v desetičlenných či jedenáctičlenných hlídkách soutěží v takzvaném bojovém patrolování.

Plní přitom nejrůznější úkoly, od průzkumu objektů přes hlídkování až po přepady a léčky. Musí se orientovat v neznámém prostředí. Vše se odehrává v mimořádně těžkém terénu za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Na zádech si hlídky s sebou nesou veškerou potřebnou výstroj, která váží až čtyřicet kilogramů. Za každou činnost v terénu dostávají body. Na konci cvičení se body sečtou, a pokud družstvo dosáhne určitého počtu bodů, získává některou z medailí - zlatou, stříbrnou nebo bronzovou.

Medaile do životopisu
V roce 2003 například prošlo cvičením 200 družstev z celého světa, ale žádná hlídka nezískala zlatou medaili. Českým výsadkářům z Chrudimi se tehdy podařilo získat bronz.

O prestiži cvičení svědčí fakt, že sama britská armáda přikládá úspěchu v této soutěži velký význam. Vojáci, kteří při Cambrian Patrol získali některé z předních umístění - medailí, to často uvádějí ve svých profesních životopisech.

"V britské armádě je to také prověrka před reálným nasazením v misích, jako je Irák nebo Afghánistán a v neposlední řadě i otázka prestiže a dalšího kariérního růstu," uvedla Kovářová.

Cvičení se kromě Britů pravidelně účastní vojáci z Kanady, Itálie, Belgie, Nizozemska a několika amerických výsadkových jednotek.

Podle organizátorů i účastníků má šanci získat zlatou medaili pouze pět procent těch nejlepších z nejlepších, což jsou tradičně například britští Gurkové. Zhruba patnáct procent vynikajících týmů má šanci vybojovat stříbro.

"Dvacet procent z těch, kteří prokáží naprosto výtečné výkony ve všech oblastech, dosáhne na bronz. Ti ostatní, kterým se podaří cvičení dokončit, obdrží certifikát o účasti. Polovina týmů soutěž nedokončí vůbec," konstatovala Kovářová.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...Najdete na iDNES.cz