Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vojáci očkují afghánské sirotky

  7:43aktualizováno  7:43
Čeští vojáci ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu začali v rámci humanitární pomoci očkovat děti z místního sirotčince proti žloutence. Očkovací vakcíny věnovala afghánským dětem Olivova nadace.

Sirotčinec v afghánském Fajzabádu. | foto: 5. kontingent AČR PRT ISAF

"Vzhledem k absenci základních hygienických návyků, nedostatku pitné vody a celkové epidemiologické situaci jsme jako nejvhodnější využití nabídky Olivovy nadace zvolili očkování dětí v místním sirotčinci proti žloutence typu A - takzvané nemoci špinavých rukou," konstatoval lékař 5. kontingentu českých vojáků v misi ISAF Pavel Ferkál.

Nadace věnovala sirotkům ve Fajzabádu 100 dávek vakcíny v hodnotě přes 50 tisíc korun. Podle Ferkála se sice v oblasti vyskytují i další choroby jako malárie, břišní tyfus nebo cholera, očkování proti žloutence se však ukázalo jako velmi důležité.

"Když čeští vojáci navštívili sirotčinec, byla většina starších dětí na okolních smetištích, kde sbíraly odpadky, které by se daly použít jako palivo pro místní kuchyň," konstatovala mluvčí české jednotky Lada Kovářová.

Lékařská péče je v horách luxusem
Při samotném očkování podle ní prý všichni očekávali hysterický pláč a křik způsobený strachem z injekcí.

"Injekční stříkačka a jehla byla ale pro děti zcela neznámá, proto přistoupily k očkování s klidem a zvědavostí. Děti z okolí, které se do sirotčince seběhly, se dokonce domáhaly očkování a záviděly těm, které si to mohly vyzkoušet," popsala humanitární misi Kovářová.

V sirotčinci Fotima al-Zharo žije zhruba padesát dětí ve věku od 1,5 roku do 17 let, šest svobodných matek, které byly afghánskou společností zcela zavrženy a několik rodin, které se z různých důvodů ocitly bez prostředků a přístřeší.

"Tato pomoc je tedy pouhou kapkou v moři, ale i kdyby očkování ochránilo zdraví pouze jediného dítěte, tak můžeme s klidným svědomím říct, že jsme pomohli,“ dodal Ferkál.

Šíření infekcí, jejichž zdrojem je většinou voda a potraviny, nahrává podle něj hlavně to, že v Afghánistánu neexistuje systém zdravotnické péče a pravidelného očkování. V hornatém a těžko dostupném terénu je podle něj lékařská péče nedostupným luxusem.

"Lékaře často supluje zdravotník se základním zdravotnickým vzděláním nebo dokonce náboženský vůdce, který 'léčí' zaříkáváním a modlitbou," vysvětlil Ferkál.

Díky sbírce je v sirotčinci i nová kuchyň
Vakcíny pro děti ale nejsou jedinou pomocí, které se českým vojákům podařilo místnímu sirotčinci doručit. Díky křesťanské sbírce zde byla vystavěna nová kuchyň, humanitární organizace ADRA věnovala dětem přikrývky a školní pomůcky.

S pomocí tomuto sirotčinci počítá i 6. kontingent, který vystřídá stávající českou jednotku v Afghánistánu počátkem srpna.

České vojáky čeká střídání
Ve městě Fajzabád v hornaté provincii Badakšan na severovýchodě Afghánistánu působí v rámci alianční mise ISAF pod velením NATO 83 českých vojáků.

Většinu kontingentu tvoří výsadkáři z Chrudimi. Spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chrání tamější provinční rekonstrukční tým a podílejí se na obnově země.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...Najdete na iDNES.cz