Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vojáci zůstanou ve Slovinsku i příští rok, z Maďarska se stáhnou

  15:12aktualizováno  15:12
Jednotka českých ženistů a zdravotníků, kteří pomáhají ve Slovinsku zvládat příliv uprchlíků, zůstane podle ministra obrany Martina Stropnického v zemi i příští rok. Další vojáci, kteří podobně působí v Maďarsku, se ještě v prosinci stáhnou domů.

Stavba hraničního plotu v Maďarsku | foto: Armáda ČR

Česká armáda do Slovinska v polovině listopadu vyslala 27 vojáků. Část z nich tvoří zdravotníci, druhou polovinu ženisté s nákladními automobily.

Zdravotníci působí v uprchlickém centru Šentilj nedaleko Mariboru. Zpočátku ošetřovali denně až 60 uprchlíků, později se počet snížil. Podle velitele zdravotnické části jednotky Aleše Rybky šlo většinou o onemocnění horních cest dýchacích, průjmové onemocnění, horečnaté stavy nebo drobné rány.

Podle ministra obrany Martina Stropnického bude česká jednotka před Vánocemi na zhruba dva až tři týdny stažena. V lednu se na místo vrátí čerstvé síly. „Považujeme to za samozřejmost, rozhodli jsme se k tomu sami a rychle. Tenhle úsek hranice Schengenu považujeme také za svůj, respektive cítíme za něj odpovědnost,“ konstatoval Stropnický.

Nasazení další jednotky podle něj není zatím nijak časově ohraničeno. „Není vyloučeno, že v únoru nebo březnu je vystřídá někdo další a tak to bude pokračovat,“ dodal. Záležet bude podle jeho slov především na situaci kolem migrační krize a na pokračování stavby plotu na slovinských hranicích.

Denně přitom do Slovinska přicházejí stovky až tisíce migrantů. Většina uprchlíků přicházejících do Slovinka pochází z Afghánistánu nebo Sýrie.

Maďarská hranice je zabezpečená

V Maďarsku působí od října podobná nepočetná jednotka složená z ženistů. Ti se ještě do Vánoc rovněž vrátí do Česka a „cvičení“, během kterého pomáhali maďarským kolegům se zabezpečením hranic, pro ně skončí.

Jednadvacet vojáků působilo ze základny Hódmezövásárhely zhruba 40 kilometrů od srbských hranic. Během svého působení skupina českých vojáků přepravila nákladními automobily přes 1 500 tun materiálu a najezdila přes 38 tisíc kilometrů.

Maďarské vojáky pak Češi učili také používat polní kuchyně, které s sebou země přivezli. Od té doby v nich uvařili asi 7 500 jídel.

„Jsem hrozně rád, že naši vojáci mohou podpořit Maďarsko. Je to pro ně neocenitelná zkušenost a zároveň pomoc našim partnerům. Maďarům a i dalším našim spojencům jsme připraveni kdykoliv pomoci. I díky naší pomoci se podařilo zabezpečit hranice,“ uvedl Stropnický.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz