Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vojáci hasili požár v kosovském Podujevu

  8:21aktualizováno  8:21
Čeští vojáci mírové mise v Kosovu zasahovali u rozsáhlého požáru v Podujevu. Jak uvedl mluvčí českého kontingentu Petr Sýkora, požár truhlářské dílny se podařilo zvládnout jen díky pravidelnému hlídkování vojáků v ulicích šedesátitisícového města.

Čeští vojáci hasili požár v kosovském Podujevu. | foto: Jindřich Plescher (KFOR)

Kosovské Podujevo je největším městem v prostoru odpovědnosti českých vojáků. Proto podle mluvčího českého kontingentu v Kosovu Petra Sýkory vojáci v ulicích města nepřetržitě hlídkují.

Jen díky pravidelným hlídkám čeští vojáci pomohli uhasit rozsáhlý požár truhlářské dílny. Zbystřili, když jedním z kontrolních stanovišť českých vojáků projelo vozidlo místní policie se zapnutými výstražnými světly.

"Rychle jsem řidiči zavelel, aby ho následoval. Měli jsme co dělat, abychom se udrželi v kontaktu, byla mlha a nevěděli jsme, kam jede," řekl velitel patroly Jaroslav Lukeš. Brzy hlídka zjistila, že z truhlářské dílny, skladiště dřeva a sousedního domu na podujevském předměstí šlehají plameny.

Vojenská hlídka proto okamžitě povolala vojenské hasiče, sanitky, tým rychlé reakce a vojenskou policii z nedaleké základny českých vojáků v Šajkovaci. Ti na místo dorazili během několika minut, kdy už u požáru zasahovali místní hasiči.

"K požáru jsme přijeli právě včas, protože místním došla voda. Všude bylo hodně lidí, většinou zaměstnanců z hořící truhlárny a také diváků," popsal události jeden z českých vojenských hasičů Tomáš Lorenc.

Čeští vojáci se zaměřili na jednu budov a dílnu. Postupně uhasili největší ohniska a ochlazovali zbylé zdivo. Na pomoc k ohni pak přijela druhá česká cisterna a švédští vojenští hasiči.

"Požár se šířil velmi rychle. Když jsme dorazili na místo, všechny budovy už byly v plamenech. Nezbylo, než požár lokalizovat a zabránit jeho rozšíření do okolí. A to se nám společně podařilo," řekl o zásahu Lorenc.

V současnosti v Kosovu operuje zhruba 500 českých vojáků. Po převzetí velení jedné ze čtyř oblastí loni v létě mají Češi v misi KFOR na starost polovinu obyvatelstva celého Kosova. Aliance totiž Česku svěřila velební nad jednou z provincií.

Češi v Kosovu velí jednotkám o síle zhruba 1600 vojáků v jedné z nejdůležitějších oblastí provincie Kosovo. V okolí správního centra Prištiny žije milion obyvatel. Kromě Čechů patří do brigády i vojáci Finska, Švédska, Slovenska, Irska a Lotyšska.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Najdete na iDNES.cz