Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vědci přepočítali nadmořskou výšku. Sněžka by povyrostla o 19 cm

  9:01aktualizováno  9:01
Vědci z Vojenského geografického a hydrometerologického úřadu v Dobrušce vypočítali číslo, které může změnit učebnice a mapy, a to nejen v Česku. Po dlouhém bádání určili konstantu Wo. Na takzvané střední hladině moře lze sjednotit všechny světové výškové systémy. Sněžka by tak "povyrostla" o 19 centimetrů.

Nejvyšší hora v Česku Sněžka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Problém s výpočtem nadmořské výšky je starý dlouhá staletí. Skoro každý stát ji totiž vypočítává k jiné hladině moře. Tak třeba u nás se používá moře Baltské. V Německu je to moře Severní a v Rakousku zase Jaderské.

A tak by se mohly změnit nejen míry nejvyšší české hory, jejíž udávaná výška v celých metrech je 1  602. Konstanta Wo by ale zasáhla i do každodenního života, třeba projektantů nebo pilotů letadel.

"Když dnes budeme chtít určit výšku ve stejném bodě, každý bude mít jiný výsledek. Skoro každý národ tvrdí, že má svoji nulu, ale podle naší konstanty se tyto nuly liší až o čtyři metry," řekl objevitel konstanty definující střední hladinu moře Viliam Vatrt, který uvedl i příklad, jak se s jinou nadmořskou výškou dá špatně postavit dům:

V první verzi tohoto článku byl chybný údaj, že výška Sněžky by se podle konstanty Wo změnila o 19 metrů. Tato chyba unikla i kontrole citovaných vědců. Omlouváme se.

"V Dobrušce je budova, při jejímž stavění projektant použil výšku vztaženou k Jaderskému moři a ne k Baltskému, takže je proti ostatním domům o čtyřicet centimetrů utopená v zemi."

Vatrt se výpočtům konstanty věnoval spolu s Milanem Buršou a Marií Vojtíškovou již od roku 1993. Původně měl výzkum skončit v roce 2003, ale i tak prý čeští vědci o 12 let předběhli svět.

Podle Vatrta je jejich číslo svého druhu první na světě: "Každý o něm mluvil, věděl, že existuje, ale neurčil ho. My ano a je spočítáno na setinu milimetru."

Zpracovali miliony údajů z družic

Vědci kvůli jednomu číslu museli zpracovat miliony údajů z družic letících nad oceány. "Navíc jsme je museli oprostit od všech povětrnostních vlivů, odlivů či přílivů a měření nad zaledněnými oblastmi a šelfy," řekl vědec, jehož konstanta se již zařadila do světových tabulek po bok Newtonovy gravitační konstanty či rychlosti světla.

Objev, který má široké uplatnění, asi nejvíce ovlivní leteckou dopravu. Odpadne problém určit přesnou výšku letadla v kterémkoliv místě.

"V letadlech se stále používají barometry, ale když dojde například při bouři k rychlé změně tlaku vzduchu, dojde ke skokové změně výšky. To může ohrozit bezpečnost letu," řekl Vatrt.

Navíc letadla již nebudou zcela závislá na drahých radiolokátorech při přistání. Stačí jen změřit přesný čas a s použitím konstanty bude za okamžik patrné, jak vysoko jsou nad terénem.

"Kdyby s tím přišli Američané, uznali by to hned"

"První, kdo začal naši konstantu používat, jsou astronomové. Problém řízení času ve světě totiž také souvisí s nadmořskou výškou, čas plyne různou rychlostí v různé výšce. Díky našemu výpočtu se teď na celém světě poprvé v historii čas sjednotil," řekl Vatrt.

Vědec nyní čeká, zda podle něj největší objev naší geodézie přijme i svět na Valném shromáždění geodetické a geofyzikální unie, které se uskuteční letos v červnu v Austrálii.

"Kdyby to vypočítal Američan či Němec, uznané je to hned. My ale musíme dokazovat, že se naše konstanta nemění," uvedl Vatrt a dodal, že v současné době má podle jejich postupu sjednocené výšky již zhruba 80 procent světa.

"Potřebné údaje prodáme každému státu, ať si svoje hodnoty výšek přepočítají sami," dodal vědec.

Podle Vatrtovy konstanty se možná budou přepisovat všechny učebnice, ale vědec netouží, aby se děti v budoucnu učily, že střední hladina moře se jmenuje Vatrt. "Lidi jsou žárliví a konstanta již své jméno má. Jmenuje se Wo," konstatoval.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz