Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští Romové: Máme strach

aktualizováno 
Většině Romů už někdo nadával kvůli barvě pleti a nebyla kvůli tomu obsloužena v restauraci. Většina dokonce na vlastní kůži poznala rasisticky motivované násilí. Čtvrtina z nich proto uvažuje o emigraci. Téměř polovina Romů říká, že žije v Česku ve strachu. Vyplývá to z výzkumu společnosti SC&C pro MF DNES. Je to první výzkum svého druhu uskutečněný přímo mezi romskou populací.

"Takový výzkum jsem ještě neviděl. Je to potvrzení toho, že romská otázka je přetrvávajícím bolestivým problémem České republiky," říká zástupce ředitelky Českého helsinského výboru Pavel Bílek.

Výzkum ukazuje, že podle dvou třetin Romů je rasismus na vzestupu. Například zhruba čtvrtina z 351 dotázaných uvedla, že se s nějakým omezením kvůli barvě pleti - například to, že nebyl přijat do zaměstnání - setkala v posledním měsíci.

Podobné je to s odpovědí na otázku, kdy naposled jste se setkali s nadávkami na svou osobu. Téměř třetina uvedla, že tomu bylo v uplynulých třiceti dnech.

"Ukazuje se, že všechny akce ze strany vlády nebo mezinárodních institucí na zlepšení postavení Romů ve společnosti se míjí účinkem," domnívá se Bílek.

S rasisticky motivovaným fyzickým útokem se zatím nesetkala necelá polovina dotázaných Romů. Z těch, kteří byli napadeni, více než třetina uvedla, že se to stalo v posledních šesti měsících.

Výzkum potvrdil, jak důležitou roli hraje sociální postavení Romů ve společnosti.

"Pokud mají zaměstnání, jsou mnohem tolerantnější. Jakmile však byli bez práce, jejich názory jsou vyhraněnější, radikálnější, kategoričtější, vše je černé," tvrdí Jana Hamanová ze společnosti SC&C.

Nezaměstnaní Romové se podle průzkumu mnohem častěji přiklánějí k názoru, že rasismu přibývá.

Naopak ti, co pracují , považují situaci za ustálenou. "Dokud nebudeme mít práci a stát nám nepomůže, bude to čím dál horší. Každý občan by měl svého poslance přimět k tomu, aby každá politická strana měla v programu koncepci zaměstnanosti pro Romy. Zatím žádná vláda takový program neudělala," řekl nedávno v rozhovoru pro MF DNES prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka.

Pavel Bílek z Českého helsinského výboru se domnívá, že výzkum dokládá neschopnost úřadů romskou otázku řešit. "Ukazuje se impotence vlády a státu se s těmito problémy vypořádat," tvrdí.

Téměř polovina dotázaných si život v republice spojuje s pocitem strachu a čtvrtina uvažuje o tom, že požádá o azyl v jiné zemi.

Romy nejvíc láká Kanada, Británie, Irsko a Spojené státy. Z výzkumu vyplývá, že o azyl hodlají požádat především ti, kdo se s rasisticky motivovaným útokem setkali v posledním roce. "Důvodů, proč by měli Romové odcházet, je dost.

Česká společnost je uzavřená. Romové chtějí odejít na multikulturní Západ," domnívá se sociolog Ivan Gabal.

Podle některých sociologů není vzorek 351 dotazovaných Romů reprezentativní, takže výsledek průzkumu nemusí být zcela přesný.

Jana Hamanová ze společnosti SC&C, která průzkum uskutečnila, uvádí, že neexistují žádné podklady, z nichž by se dal reprezentativní vzorek vybrat. "I tak je to ale ojedinělý celorepublikový průzkum," říká Hamanová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz