Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Prahy odletělo na Lesbos 29 policistů, pomohou s vracením migrantů

  8:58aktualizováno  10:20
Z pražského kbelského letiště v pátek ráno odletělo 29 policistů na řecký ostrov Lesbos. Na ostrově, kde je napjatá situace kvůli migrační krizi, se zapojí do programu evropské pohraniční agentury Frontex. Měli by pomáhat při vracení a převozu migrantů do Turecka. Ti se ale proti tomu bouří.

Slavnostní ceremoniál před odletem 29 českých policistů na ostrov Lesbos. (29.4.2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Odletu předcházel slavnostní ceremoniál, na němž policejní prezident Tomáš Tuhý policistům poděkoval za obětavost a popřál jim šťastný návrat. Původně mělo odletět 30 příslušníků, úbytek Tuhý vysvětlil zdravotními důvody. „Někdy může zasáhnout jiný vliv, dohodli jsme se s frontexem, že počet 29 lidí je dostatečný,“ doplnil policejní prezident.

Podle Tuhého policisté odjíždějí na misi do Řecka po vzájemné dohodě obou států. „Česká republika dlouhodobě usiluje o to, aby byla podporou států, které řeší na jižní hranici vnějšího schengenského prostoru problém s migrační krizí,“ řekl Tuhý.

Na ostrově stráví policisté měsíc. Vybráni byli podle Tuhého průřezově napříč celou zemí. V Řecku prý nebudou nosit uniformy a nemají ani zbraně. „K dispozici mají jen teleskopické obušky, pouta a případně slzotvorný prostředek,“ vysvětlil před odletem šéf policistů s tím, že situaci na místě ve spolupráci s agenturou Frontex monitorují. „Samozřejmě bychom je neposlali někam, kde jim hrozí nebezpečí,“ ujistil Tuhý.

Na vracení běženců se s Tureckem dohodla EU. Zavázala se, že za každého vráceného migranta převezme jednoho syrského uprchlíka a přesídlí ho na své území. „Forma eskorty uprchlíků se bude posuzovat na místě, kde je problematika velmi složitá. Podle dosavadních zkušeností byli přepravováni do Turecka zejména loděmi, ale nedá se vyloučit, že někteří budou transportováni i letecky. I tohoto se mohou naši policisté účastnit,“ vysvětlil Tuhý.

Fotogalerie

Řecký ostrov Lesbos leží na dohled od tureckého území. Před několika dny na ostrově bylo přes čtyři tisíce běženců. Kvůli uprchlické krizi na ostrově vznikl uprchlický tábor Moria, kde se v minulých dnech stalo několik incidentů. Nepokoje vypukly poté, co začaly návraty běženců do Turecka. Na ostrově funguje také takzvaný hotspot, což je místo pro registraci uprchlíků po příchodu do Evropy.

Podle Tuhého je policie připravena pomáhat i dál a pošle do Řecka další pomoc, když se na tom oba státy dohodnou. Policie nyní má zhruba 400 policistů v záložní jednotce, kde jsou zájemci o vyslání na zahraniční mise. „To je úkol, který jsme dostali od vlády,“ podotkl Tuhý. Dodal, že policisté, co jsou v zahraničí, nechybí v ulicích.

V Řecku již působí deset českých policistů na ostrově Kos. Podílejí se zejména kontrolách a registraci uprchlíků. Podobně podle Tuhého pomáhá i několik policistů v Itálii. Česko kvůli migrační krizi vyslalo policisty či vojáky i do dalších zemí. Působili nebo působí v Maďarsku, Slovinsku či Makedonii.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz