Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští polárníci našli tulení hřbitov

  16:19aktualizováno  16:19
Čeští polárníci objevili na antarktickém ostrově James Ross tulení hřbitov. Narazili na něj při dvoudenním pochodu za geologickými vzorky. "Všude ležela spousta různě zachovalých tuleních koster a mumií tuleňů," popsal nález přírodovědec Jan Košler.

Polárníci narazili na pozůstatky zvířat na dně řečiště vzdáleného přes kilometr od pobřeží ostrova ležícího při americké straně jižní pevniny. Všechno podle nich nasvědčuje tomu, že tam odcházejí staří tuleni zemřít.

"Rozhodně musíme o tomto tulením zvyku zjistit více," sdělil ČTK elektronickou poštou polárník. Geologové totiž chtějí pomocí tuleních kostí či pozůstatků stanovit minimální stáří ledovcových morén. V jiné části Antarktidy se prý našly takové mumie, který byly až 10 tisíc let staré.

Na ostrově je podle Košlera také "spousta zkamenělých stromů a kytek a taky křídových mlžů". V křídových mořích žili i dinosauři.

Čeští polárníci při jedné ze svých výprav potkali argentinské geology, kteří hledají dinosaury v křídových sedimentech ostrova. Zatím prý nenašli nic.

Hlavním ůkolem české expedice byl ale výzkum míst, která opustil ledovec. Zajímali se o morény a jiné pozůstatky jeho působení a o výskyt řas, mechů a lišejníků. Výsledky by měly přispět k objasnění mnoho otázek z geologie, biologie, zoologie, či klimatologie.

Další skupiny českých polárníků by se měly na ostrov James Ross vydat i v příštích letech.

Výprava vedená Petrem Mixou proto měla také za úkol zaměřit místo, kde má stát česká polární stanice. Je už vyrobená a na podzim, kdy v Antarktidě začíná léto, se bude na ostrov James Ross stěhovat. Příští expedice proto už nebude bydlet ve stanech, ale v montovaných domcích.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz