Odstřelovač - ilustrační foto.

Odstřelovač - ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Čeští odstřelovači ze speciální jednotky jsou mistři světa

  • 30
Odstřelovači z jednotky speciálních operací vojenské policie (SOG) se stali mistry světa. V konkurenci devadesáti specialistů zvítězili mezi jednotlivci i družstvy.

"V kategorii policejních a vojenských složek se mistrem světa stal praporčík R. M., v kategorii družstev se mistry světa stali praporčíci R. M. a J. B. a navíc absolutním vítězem se stal opět praporčík R. M.," konstatoval mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Celá jména vítězů nesmí jednotka kvůli jejich utajení zveřejnit.

Prestižního klání, které proběhlo v Maďarsku, se zúčastnilo 90 elitních vojenských i policejních odstřelovačů z patnácti zemí světa. Specialisté soupeřili v kategoriích jednotlivců i družstev.

"Jsem nesmírně hrdý, že mohu velet takovým profesionálům, kteří, ač individualisté, jsou neustále týmovými hráči," uvedl k úspěchu Robert Holubek, který je velením jednotky speciálních operací pověřen.

Čeští odstřelovači, ať už vojenští nebo policejní, patří tradičně mezi světovou špičku. Prakticky každoročně se elitní specialisté z celého světa včetně USA, Ruska nebo Ukrajiny sjíždějí do Česka, aby ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku změřili síly v jedné z mezinárodních soutěží. Češi pravidelně obsazují přední příčky.

Soutěžní disciplíny jsou během takových závodů podobné a velmi náročné. Soutěžící například dvacet minut pozoruje přes puškohled, kde se mu vynoří terč, a pak musí na povel během tří sekund přesně vystřelit. Přesně pochopitelně u odstřelovačů znamená jediným výstřelem. Do poslední chvíle ale neví, kde se terč objeví. Střílí na různé vzdálenosti od 30 až po 400 metrů.

Mezi nejzajímavější a zároveň nejtěžší disciplíny patří různé týmové úkoly ve dvojicích. Například jeden z dvojice je zhruba 30 metrů od připraveného střelce. Na malou chvíli se mu objeví obrázek terče s obličejem, který má střelec zasáhnout. Pozorovatel musí co nejrychleji doběhnout ke střelci, předat mu informace o cíli a jeden náboj a střelec musí v krátkém limitu terč zasáhnout.

SOG - Special Operations Group

Člen speciální jednotka vojenské policie SOGJednotka SOG vznikla v srpnu 2002 pod křídly Vojenské policie. Příslušníkem jednotky se může stát pouze člověk, který již má zkušenosti z oblasti speciálních operací. Vojáci SOG se tak rekrutují především z výsadkových a průzkumných jednotek, zásahových složek policie nebo zpravodajských služeb.

Mezi hlavní úkoly přísně utajované jednotky, o jejíž činnosti se na veřejnost dostávají jen sporadické informace, patří boj proti terorismu, osvobozování osob z budov i letounů, záchrana rukojmí mimo území České republiky, ochrana VIP osob, zadržování hledaných osob během zahraničních misí nebo zásahy proti zvlášť nebezpečným pachatelům.

Příslušníci SOG často doprovázejí jako ochranka vládní činitele do rizikových zemí.

Kvůli vlastní bezpečnosti vojáků, kteří často operují skrytě a v civilu, armáda nezveřejňuje jejich totožnost ani tváře. Výcvik členů jednotky snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami ve světě i u nás. Spolu s prostějovskou 601. skupinou speciálních sil patří SOG mezi elitní armádní útvary.

Jednotka se například podílela na zajištění bezpečnosti summitu NATO v Praze. Vojáci SOG působili v Afghánistánu, chránili český kontingent polní nemocnice v Iráku. Během koaliční invaze do Iráku chránili českou ambasádu v Kuvajtu a později českou misi v Bagdádu.
Jednotka se poté stala součástí českého kontingentu vojenských policistů v jihoirácké Basře.

Příslušníci SOG v té době například ochraňovali britského premiéra Tonyho Blaira během jeho návštěvy Iráku. Britské velení si tehdy vyžádalo právě vojáky SOG.

V poslední době jednotka čelí skandálu, kdy její příslušníci údajně opustili spojence v Afghánistánu. Záležitostí a situací uvnitř jednotky se zabývala inspekce ministerstva obrany.

, natoaktual.cz

Video