Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští muži se drží máminy sukně, často z hnízda vylétají až před třicítkou

  2:24aktualizováno  2:24
Dosud se o tom jen mluvilo, ale teď jsou tu jasná fakta: zatímco dcery se osamostatňují už od patnácti let a do čtyřiadvaceti většina z nich odejde z domu, synové si mnohem déle užívají výhod takzvaného mama-hotelu. A odcházejí z rodičovského hnízda často až před třicítkou.
Česko je proslulé tím, že na rozdíl od západních zemí tu zůstávají děti s rodiči i v dospělosti. Ilustrační foto.

Česko je proslulé tím, že na rozdíl od západních zemí tu zůstávají děti s rodiči i v dospělosti. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Navíc ještě po třicátých narozeninách zůstává v Česku bydlet se svými rodiči dvanáct procent mužů, zatímco žen jen polovina. Fakta vyplynula z nového výzkumu Univerzity Karlovy a Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Jak to přijde? Ženy jsou častěji vedeny k péči o domácnost. "Jsou schopné se o sebe postarat, tudíž pro ně není tak těžké opustit domov, v němž mají plný servis," míní Kristýna Ciprová z Gender Studies.

Chlapci tolik vedeni k samostatnosti nejsou. A obecně se předpokládá, že práci matky v domácnosti nahradí práce manželky. "Dokud tedy muž nenaváže trvalý vztah, pravděpodobně necítí tolik potřebu se z domu stěhovat," dodává Ciprová.

Moderní pohádka o hloupém Honzovi

Důležitou roli pochopitelně hrají také peníze. "Podle přesvědčení 57 procent lidí by oddělené bydlení negativně ovlivnilo jejich finanční situaci," uvádí Olga Nešporová, autorka výzkumu o bydlení mladých s rodiči.

Jenže psychologové varují, že mezi dětstvím a dospělostí musí být jasná dělící čára. A včas. "Vezměte si pohádku o hloupém Honzovi za pecí," říká olomoucký psycholog Petr Hroch.

Doma je dobře?

Kdy mladí Češi odcházejí od rodičů:

Ve věku 15 až 19 let
13,9 % mužů, 26,9 % žen
Ve věku 20 až 24 let
45,6 % mužů, 50,2 % žen
Ve věku 25 až 29 let
25,9 % mužů, 13,7 % žen
Ve věku nad 30 let
11,9 % mužů, 6,6 % žen
Zdroj: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí a Karlova univerzita

"Ta je mimochodem moderní i v tom, že se v ní otec jaksi nevyskytuje, to matka kmitá kolem syna. A až se naštve, sbalí mu raneček s buchtami a řekne: Tak hajdy do světa!" připomíná psycholog.

"A matka v tomto případě dělá dobře. Buchty jsou symbolem toho, co dítě dostává za moudrosti od rodičů, a potřebuje zjistit, kterých se zbavit výměnou za jiné zkušenosti. Jinak nedospěje nikdy," popisuje.

Dítě podle něj neví, že je dospělé, dokud mu to rodič nedá jasně najevo – je na rodičích, aby synovi a dceři pomohli oddělit se od "rodinné dělohy a znovu se narodit". Do dospělosti.

"Musí včas říct: Máme tě rádi, přejeme ti hodně štěstí, ale tady máš talíř a peřinu a běž žít po svém. Jinak tu pupeční šňůru dítě samo nepřestřihne a způsobí mu to vážné problémy v životě," pokračuje v přirovnání Petr Hroch.

Česko je ostatně proslulé tím, že na rozdíl od západních zemí tu zůstávají děti s rodiči i v dospělosti. "Více než polovina dospělých ve věku od osmnácti do třiceti let (53 procent) bydlí společně s rodiči," dokazuje to i Olga Nešporová. A dokonce čtyři procenta padesátníků nikdy nežila sama - bez rodičů.

To v Americe je to obráceně: kdo zůstane žít s rodiči po dvacátém věku života, je mírně řečeno zvláštní. "Co si o tom společnost myslí, je vidět v každém druhém filmu: Masoví vrazi a podobná individua se jakoby náhodou rekrutují z řad mužů žijících ve třiceti s maminkou," podotýká Hroch.

Manželky dospělých dětí

Dřívější osamostatňování žen je dáno také historicky. "Žena odcházela z domu za svým novým manželem a syn zůstával na gruntu," připomíná psycholog.

Potíž je v tom, že dnešní mladé muže podle něj už nikdo nenutí tak jako kdysi vyrazit do světa na zkušenou. "Je to tak trochu znak úpadku civilizace," dodává psycholog. V jeho ordinaci pak končí zoufalé ženy, které si vzaly "dospělé dítě".

Bydlení bez rodičů

Co se osamostatněním zlepšilo?
možnost dělat, co chci 48,5 %
profesní život 12,1 %
sexuální život 54,8 %
finanční situace 9,2 %
radost ze života 41,9 %

Co se osamostatněním zhoršilo?
možnost dělat, co chci 8,4 %
profesní život 10,7 %
sexuální život 1,7 %
finanční situace 57,3 %
radost ze života 6,6 %

Jak daleko teď bydlíte od rodičů?
do čtvrt hodiny 33,2 %
do půl hodiny 28,8 %
do hodiny 18,1 %
do tří hodin 14,8 %
nad tři hodiny 5,1 %

Zdroj: UK a VÚPSVHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz