Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští letci trénovali v Alpách kvůli misi v Afghánistánu

  12:23aktualizováno  12:23
Náročné desetidenní manévry ve vysokohorském terénu mají za sebou čeští letci s vrtulníky Mi-171Š. Ve francouzských Alpách se připravovali na plánované nasazení v misi ISAF v Afghánistánu.

Čeští letci s vrtulníky ve francouzských Alpách | foto: Armáda ČR

Do cvičení Mountain Flight na základně ve francouzském Gap Tallardu se zapojilo padesát českých letců se třemi vrtulníky Mi-171Š. Kromě pilotů, palubních techniků a střelců také dvě kompletní směny, které se na zemi starají o technické zabezpečení vrtulníků.

"Hlavním úkolem byl výcvik v zimních a ve vysokohorských podmínkách, tedy létání ve výškách tři tisíce metrů nad mořem," konstatoval mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Armáda počítá s vysláním tří vrtulníků do Afghánistánu v druhé polovině roku. Misi už posvětili i poslanci. V Afghánistánu by měly podle velitele připravovaného kontingentu Petra Schwarze české vrtulníky plnit standardní úkoly, od přepravy osob až po zásobování základen a podporu českého provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. Do míst nejtěžších bojů by se vojáci dostat neměli. - Čeští piloti vrtulníků bojují se vzdušnými proudy v Pyrenejích

Čeští letci se v Izraeli připravují na afghánskou misiLetci, včetně palubních střelců, se na svou misi už několik měsíců intenzivně připravují. Absolvovali náročná letová cvičení ve vysokohorském i pouštním terénu ve francouzských Pyrenejích a v Izraeli. - Podívejte se na výcvik českých pilotů vrtulníků v izraelské poušti

Manévry sponzorovala agentura EDA - European Defence Agency, která se na přípravě a výcviku vrtulníkových jednotek před jejich vysláním do zahraničních operací a především do Afghánistánu významně podílí.

Kromě českých letců se do cvičení zapojili letci s Francie na strojích Gazele, Tiger a Puma, Maďaři s Mi-17, Belgičané s A 109 a Španělé s vrtulníky Chinook a Cougar. "Osádky vrtulníků si vyzkoušely létání v kompletním složení, tedy včetně palubních střelců," popsal výcvik Kouřil.

Čeští piloti se připravují na afghánskou misi v PyrenejíchJak doplnil, příprava českých letců před jejich plánovaným nasazením v Afghánistánu stále pokračuje. Létající personál absolvoval výcvik na simulátoru v ukrajinském Kremenčuku, kde si letci vyzkoušeli řešení nouzových situací za letu. "Je to velmi důležité, protože řadu těchto situací při výcviku za letu cvičit nelze a vrtulníkový simulátor v České republice není," dodal Kouřil.

Osádky vrtulníků v těchto dnech nastoupily k výcviku bojových drilů ve Vojenské akademii ve Vyškově. Dvě osádky pak odletěly do Velké Británie k výcviku v taktickém létání.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz