Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mohou střežit nebe nad Tatrami, až dolétají slovenské migy

  12:31aktualizováno  15:11
Až čtyři měsíce by mohla čtveřice českých gripenů střežit nebe nad Slovenskem, pokud si Slováci nepořídí do vypršení současné smlouvy s Ruskem nové stíhačky. Na společné tiskové konferenci to řekli náčelníci generálních štábů Petr Pavel a Milan Maxim.

Stíhací letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil | foto: Martin Král, Armáda České republiky

Slováci nyní létají na zastaralých stíhačkách MiG-29. Ty jsou provozně náročné - těžší dvoumotorový stroj jednak potřebuje více paliva, navíc mají motory migu poměrně krátkou životnost.

Proto Slováci nyní intenzivně řeší, jak do budoucna ochránit svůj vzdušný prostor. Pokud rébus nevyřeší do dvou let, budou je muset chránit letectva partnerských zemí NATO v rámci takzvaného air policingu (takto nyní chrání například Pobaltí či Island). Na střežení nebe nad Slovenskem po dobu prvních čtyř měsíců jsou připraveni Češi s gripeny.

"Česká republika je v případě potřeby připravena provádět air policing pro Slovensko okamžitě," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Fotogalerie

Lze předpokládat, že by Slovensko za takovou výpomoc platilo. To by však bylo předmětem případné budoucí dohody.

"My bychom na ty čtyři měsíce byli schopni pokrýt čtyřmi letouny vzdušný prostor Slovenska," řekl novinářům náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. "Pak bychom to asi řešili v součinnosti s jinými státy," doplnil.

Čtrnáct českých gripenů je totiž relativně nízký počet, z něhož část je vyčleněna pro okamžitý vzlet nad Česko, část stojí v záloze, na některých strojích se koná výcvik a jiné procházejí údržbou. Proto Češi nemohou být trvale rozmístěni na více působištích. Což potvrzují i slova ministra Stropnického, který nepočítá, že by pomoc Slovensku mohla být trvalá.

Stropnický připouští společnou ochranu vzdušného prostoru

Český ministr obrany spolu se svým slovenským protějškem připravují návrhy, které by umožnily společnou ochranu vzdušného prostoru obou zemí. Hotové návrhy by měly být do konce roku.

"Osobně Slovenské republice držím palce, aby se rozhodla tak správně jako my," doplnil k tomu Stropnický. Pokud by si podle něj gripeny pořídily i další země v regionu, nabízí se podle ministra možnost sdílení nákladů na provoz těchto stíhaček.

Češi nedávno podepsali prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027. V minulosti už se stalo, že naopak Slováci zaskočili za české letce, když se po havárii ruského letounu v Čáslavi konalo vyšetřování a dráha byla uzavřená. Slovenští piloti tak zodpovídali za český vzdušný prostor (více zde).

Slovenský generál Maxim uvedl, že si jeho země plánuje po vzoru Česka pronajmout stíhačky. Oba náčelníci štábů se shodli, že pokud by Bratislava koupila podobný typ letounu, jaký mají čeští stíhači, budou moci obě vojenská letectva spolupracovat například v logistice.

Sousední armáda také projevila zájem o dodávku zbraní z České zbrojovky. Slováci stále používají osvědčené, ale zastaralé samopaly vzor 58. Uvažují proto o koupi útočných pušek BREN z uherskobrodské továrny. "Jednak kvůli tomu, abychom byli kompatibilní, a jednak kvůli tomu, že uznáváme, že tato zbraň je velmi dobrá," řekl Maxim. Podle něj už slovenské vojsko pušku testovalo.

Česká zbrojovka nyní pokračuje v dodávkách určených pro přezbrojení domácího vojska. Ujistila prý ale obě strany, že je schopna uspokojit poptávku armád obou zemí, uvedl Maxim. Slováci mají také zájem o české samopaly škorpion a pistole České zbrojovky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz