Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěch českých lékařů: nad leukémií zvítězí devět dětí z deseti

  14:07aktualizováno  14:07
Mezinárodnímu týmu lékařů v čele s českými onkology se podařilo zefektivnit léčbu akutní lymfoblastické leukémie u dětí. Novými metodami léčili 5 060 dětí ze čtrnácti zemí světa. A boj o život nad leukémií vyhrálo 82 procent těchto pacientů. V Česku je pak úspěch ještě výraznější, zcela vyléčit se daří 89 procent dětí.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Čeští lékaři z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy vedli mezinárodní studii, která ve svém výsledku zpřesnila diagnostiku a zefektivnila následné metody léčby dětí s akutní lymfoblastickou leukémií (ALL).

Mezinárodní studie léčby ALL

  • Do studie se zapojilo 14 zemí (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael, Hong Kong, Chile, Argentina, Uruguay, Kuba) a jedno moskevské centrum.
  • Mezinárodní tým vedli čeští lékaři z 2. lékařské kliniky UK.
  • výsledky publikoval na začátku roku 2014 prestižní americký list Journal of Clinical Oncology.
  • Studie proběhla v letech 2002 - 2007 na skupině 5 060 dětí trpících akutní lymfoblastickou leukémií, v následujících pěti letech pak byli pacienti sledováni.

Přestože je ALL nejčastějším nádorovým onemocněním dětí, jejíž výskyt navíc každoročně mírně stoupá, jde v podstatě o vzácnou nemoc. V České republice jí každý rok onemocní 70 dětí. Proto také bylo potřeba spojit síly s dalšími zeměmi, díky čemuž bylo možné sledovat 5 060 dětských pacientů, z toho 291 z Česka.

"Výsledky léčby se zlepšily, jednoduše řečeno vyléčíme více dětí. Takže 82 procent dětí, které byly do léčebné studie zařazeny, žijí pět let bez známek leukémie a jejich šance na vyléčení je téměř stoprocentní," řekl profesor Jan Starý z 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol. Konkrétně v České republice je úspěch ještě výraznější a zcela vyléčit se zde daří 89 procent pacientů, tedy devět dětí z deseti.

Přitom ještě v 80. letech se dařilo léčit pouhých 65 procent dětí s leukémií. "Před padesáti lety zemřely všechny děti s akutní lymfoblastickou leukémií. Poprvé se podařilo pacienta vyléčit v roce 1969, ale naděje na přežití byla stále nízká. V 70. letech se pak dařilo vyléčit asi 20 procent dětí," vysvětluje Starý, podle něhož léčba žádné jiné vážné choroby neprodělala tak výrazné zlepšení.

Žádné nové léky, ale přesnější diagnostika a dávkování

A v čem spočívá úspěch nové metody, když za posledních třicet let nebyl do léčby ALL zařazen žádný nový lék?

Lékaři léčbu zefektivnili díky úpravě dávkování a délky léčebných fází. Léčba dětské leukémie totiž probíhá ve čtyřech fázích, které se liší intenzitou a složením léků - cytostatik, které zabíjejí leukemické buňky.

Onkologové zkoušeli u všech dětí prodloužit a zintenzivnit třetí fázi léčby. Zjistili však, že to nevede k lepším výsledkům u všech pacientů, ale pouze u nejrizikovější skupiny nemocných dětí. Jejich prognóza se tím zlepšila. "Zároveň jsme mohli u méně rizikových případů snížit množství léků a délku třetí léčebné fáze," vysvětluje doktor Ondřej Hrušák. Díky tomu jsou děti ušetřeny řady komplikací a nebezpečných vedlejších účinků.

Studie také zkoumala diagnostické metody, kterými lékaři zjišťují, jak rychle při léčbě leukemické buňky mizí z kostní dřeně a krve. Lékaři porovnávali vysoce náročné metody s jednodušším a levnějším způsobem diagnostiky. Zjistili, že náročnější metody přináší také přesnější výsledky. Na jejich základě se nemocné děti rozdělují do tří skupin podle stupně rizika a následně jim je stanovena příslušná léčba.

Děti jsou unavené a chudokrevné. Leukémii odhalí krevní obraz

"Výskyt akutní lymfoblastické leukémie je ve všech civilizovaných zemích přibližně stejný. Zjistilo se, že v Africe je její výskyt o něco nižší, ale neznáme zatím důvod," konstatuje Starý.

Podle doktora Jana Trky v České republice každý rok přibývá případů ALL u dětí o jedno procento. "Pozorujeme některé protektivní parametry. Například se ukázalo, že čím déle matka dítě kojí, tím je statisticky menší riziko onemocnění. Ale přestože během posledních dvaceti let se délka kojení prodlužuje, onemocnění akutní lymfoblastickou leukémii stejně lehce stoupá," podotkl k tomu Ondřej Hrušák.

Příznaky u leukémie jsou často chudokrevnost, rostoucí únava, krvácivé projevy na kůži a sliznicích a bolesti končetin. Tyto projevy rodiče s dětmi obvykle velmi rychle přivedou do ordinace lékaře. Ten poté na základě krevního obrazu ALL diagnostikuje. "Onemocnění je tak obvykle diagnostikované do dvou až tří týdnů od prvních příznaků," dodává Starý. ALL se nejčastěji objevuje ve věku kolem pěti let.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz