S tvrdou kritikou Irska a Česka přišel například vůdce evropských sociálních demokratů  Martin Schulz.

S tvrdou kritikou Irska a Česka přišel například vůdce evropských sociálních demokratů Martin Schulz. | foto: ČTK

Čeští europoslanci se zastali Irů, ohradili se proti kritice z EU

  • 42
Čeští poslanci Evropského parlamentu se ohradili proti kritice, která na adresu Irska a Česka zaznívá z úst některých představitelů Unie. Po odmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu se totiž Česko dostalo do hledáčku Bruselu jako země, kde smlouvě hrozí další políček.

V hysterii kolem výsledků irského referenda nechodí někteří unijní politici pro silná slova daleko.

S tvrdou kritikou Irska a Česka přišel například vůdce evropských sociálních demokratů Martin Schulz (SPD). "Pokud tak malé země blokují celý reformní proces, musíme si na stůl položit otázku, zda takové státy v Unii chtějí, nebo nechtějí zůstat," nechal se slyšet německý europoslanec.

Jeho vyjádření české europoslance rozzlobilo. "Měl by si uvědomit, že členské státy Evropské unie jsou si rovny a mají stejnou míru důstojnosti," řekl iDNES.cz europoslanec KSČM Miroslav Ransdorf.

"Jde o projev stylu myšlení předních evropských politických elit - když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Schulzovo vyjádření je směsí zastrašování a arogance. Je to dílčí příklad současného stylu evropské politiky," uvedl pro iDNES.cz občanský demokrat Ivo Strejček.

Podle něj je předseda sociálnědemokratické frakce dobře znám svými cholerickými a často nekontrolovanými výstupy. "Zřejmě i v tomto případě podlehl tlaku svých emocí, když se nemohl vyrovnat s výsledky svobodného hlasování v Irsku," myslí si poslanec.

"Německo je státem, který na Lisabonské smlouvě mocensky získává nejvíce, a proto ji logicky němečtí politikové prosazují. Některé jejich metody a vyjádření ale hraničí s vyděračstvím," cituje server Euro on-line Strejčkova stranického kolegu Hynka Fajmona.

Železný se ohradil, Rouček s Schulzem souhlasí
Ostrá slova Schulzovi vrátil i nezávislý europoslanec Vladimír Železný. Ten v dnešní debatě o Lisabonské smlouvě v Evropském parlamentu vystoupil s krátkým projevem, ve kterém Schulzův výrok označil za tradiční německou aroganci vůči malým národům. "Když Irové zabili zvrhlý plod německého předsednictví, Lisabonskou smlouvu, Češi ji s ochotou pohřbí a zůstanou přitom členskou zemí," vzkázal skrze předsedajícího Schulzovi.

Loajalitu ke svému sociálnědemokratickému kolegovi naopak prokázal český europoslanec Libor Rouček. "Já bych rozlišoval. Pokud jde o Iry, většina Irů demokratickým procesem řekla ne a to musíme respektovat. Druhá věc je v případě České republiky, která se zavázala k ratifikaci, a tu ratifikaci nedělá. Tam bych tomu rozuměl," řekl iDNES.cz Rouček. Česko by se podle něj mělo nad sebou zamyslet.

Respektujte irskou volbu
K vydání oficiálního prohlášení také české europoslance vyprovokoval předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. Ten úterní jednání parlamentu zahájil komentářem irského referenda.

V něm se mimo jiné zavázal, že kromě ostrovní země, která musí své počínání vysvětlit a nabídnout řešení, učiní také Evropský parlament vše pro to, aby byla Lisabonská smlouva schválena. "Naším cílem je, aby vstoupila v platnost před evropskými volbami v červnu 2009," řekl.

To se zástupcům Česka v Bruselu nelíbí. Europoslanci ODS, kteří patří stejně jako Pöttering do křesťanskodemokratické parlamentní frakce, se proti jeho výrokům ihned ohradili. "Europoslanecký klub ODS respektuje výsledky referenda o Lisabonské smlouvě, které se konalo v Irsku a připomíná, že neschválení Lisabonské smlouvy jedním z členských států znamená, že tato smlouva nemůže vstoupit v platnost," zdůraznili europoslanci.

Od Pötteringova vyjádření se navíc distancovali. "Považujeme toto prohlášení za neoprávněné, ignorující svobodnou vůli voličů v jedné z členských zemí EU a učiněné bez jakékoliv parlamentní debaty na toto téma," prohlásili ústy poslance Ivo Strejčka.

Irů se zastali i zástupci jiných zemí. Při jednání Evropského parlamentu mělo několik poslanců tričko s nápisem "Respektujte irské hlasování".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video