Pohled na místo posledního objevu české expedice v Abúsíru

Pohled na místo posledního objevu české expedice v Abúsíru | foto: Český egyptologický ústav

Hrobka šéflékaře vynesla české egyptology do žebříčku objevů roku 2013

  • 12
Čeští egyptologové se prosadili v žebříčku odborného magazínu Heritage Daily. Ten do desítky nejvýznamnějších archeologických objevů uplynulého roku zařadil objev více než čtyři tisíce let staré hrobky kněze a vrchního lékaře Horního a Dolního Egypta.

Českému objevu přisoudil webový magazín Heritage Daily šesté místo. První příčku obsadil hojně medializovaný objev pozůstatků anglického krále Richarda III. (o tomto objevu jsme psali například zde, žebříček Heritage Daily najdete zde).

Ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK a vedoucí výzkumného projektu v Abúsíru Miroslav Bárta přiznal, že ho zpráva příjemně překvapila a v žádném případě ji nečekal.

Žebříček objevů roku 2013 podle Heritage Daily

  1. Objev pozůstatků krále Richarda III.
  2. Římské sochy ve tvaru orlů
  3. Nejstarší vinný sklep na Blízkém východě
  4. Pozůstatky kruhového monumentu v Nortonu
  5. Rané římské sídlo v Jeruzalémě
  6. Hrobka šéflékaře v Abúsíru
  7. Šest tisíc let staré síně mrtvých
  8. Pohřebiště ze 14. století v Londýně
  9. 1500 let stará mozaika v Izraeli
  10. Hliněné figuríny v Řecku

V desítce nejdůležitějších objevů podle britského magazínu figuruje pět z Británie, tři z Izraele (č. 3, 5 a 9), jeden si připsali Češi (č. 6) a jeden Řekové s Brity (č. 10).

"Aniž bych chtěl význam takovýchto žebříčků přeceňovat, přece jen je to jakési uznání kvality práce a vysokého pracovního nasazení všech členů Českého egyptologického ústavu," uvedl šéf egyptologů pro web magazínu Univerzity Karlovy iForum.

V hrobce spočinul kněz a vrchní lékař Horního a Dolního Egypta z doby stavitelů pyramid Šepseskafanch. Češi ji odhalili loni v září na pyramidovém poli v Abúsíru poblíž Káhiry. Kamenná hrobka měří 21 x 14 metrů a i 4 500 let po jejím vzniku sahá zdivo do výše přes čtyři metry.

Ve východní části hrobky je zakomponována chodbová kaple, na jejímž konci stojí monumentální kamenná stéla se jménem a tituly Šepseskafancha. Ty dokumentují jeho kariéru kněze slunečního boha Rea ve slunečních chrámech několika panovníků 5. dynastie, přes kněze beraního boha Chnůma, kněze Obou Domů Života až po kněze kouzel, uvádějí egyptologové na svém webu (viz zde).

Nepravé dveře vrchního lékaře Egypta a kněze Šepseskafancha

Detail nepravých dveří se stojící postavou majitele a jeho jménem (foto M. Frouz)

Egyptolog Bárta krátce po objevu uvedl, že Šepseskafanch patřil k nejvyšším lékařům známým ze starého Egypta a byl de facto unikátní historickou osobností, které neměla paralelu. "Byl osobním lékařem panovníka a vědcem s přístupem k nejtajnějším znalostem své doby," řekl Bárta s dodatkem, že čeští egyptologové pracují na zcela unikátním pohřebišti lékařů.

Vzhledem k nestabilní politické situaci zažívá egyptologie nelehké časy. Když loni v září čeští vědci přijeli do Abúsíru, byli jedinou archeologickou expedicí v Egyptě.

Britský portál Heritage Daily publikuje informace o dění v oboru archeologie a paleontologie. Spolupracuje s dobrovolníky - studenty, akademiky i příznivci archeologie. "Měsíčně ho čte téměř 100 000 čtenářů. Velkou předností portálu je, že svou koncepcí vytváří jednotný prostor pro všechny novinky z oboru," píše Univerzita Karlova.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video