Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští chemici čistí bojové jednotky, rozsáhlé manévry NATO vrcholí

  11:08aktualizováno  11:08
U Baltu vrcholí největší vojenské manévry NATO za poslední roky. Důležitou roli v nich mají i čeští vojenští chemici a biologové. Chrání bojové jednotky během cvičných misí před zbraněmi hromadného ničení.

Dekontaminace techniky během aliančního cvičení Steadfast Jazz v Polsku | foto: SHAPE

Základna Konotop v polském Drawsku Pomorskiem je na pár dní domovem pro jednotku českých specialistů. NATO u Baltu testuje své síly rychlé reakce, schopné v případě potřeby zasáhnout kdekoliv na světě.

Síly rychlé reakce

Speciální mnohonárodní jednotky NATO Response Force (NRF), připravené rychle zasahovat na různých místech ve světě. Jsou určeny pro operace v krizových situacích, pomáhají v boji proti terorismu, při evakuaci civilistů a slouží jako demonstrativní síly pro odražení agrese.

Česká armáda pro NRF v minulosti pravidelně vyčleňovala protichemickou jednotku. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou jednotky schopny od podzimu 2006.

Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002.

Částečně byly jednotky nasazeny v postižených oblastech po hurikánu Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu.

Podle scénáře cvičení napadl Estonsko cizí fiktivní stát a spojenci přispěchali na pomoc. Každá země vysílá v duchu kolektivní obrany nějaké vojenské síly.

A Češi jsou nedílnou součástí mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany. Spolu s kolegy z Polska, Rumunska a Slovenska mají pod francouzským velením za úkol ochranu bojových jednotek před zbraněmi hromadného ničení.

Přímo v terénu tak vyrostla unikátní biologická laboratoř a moderní pracoviště týmu biologické detekce. "Úkolem je analyzovat neznámé vzorky biologických látek, abychom vyloučili přítomnost vybraných teroristicky zneužitelných či vojensky významných biologických agens a toxinů," uvedl náčelník laboratoře Zbyněk Valenta.

V rámci cvičných misí teď každý den laboratoř prověřuje několik vzorků, které specialisté odeberou v terénu. Tým biologické detekce je proto vybaven speciálním detekčním systémem BAWS (Biological Aerosol Warning System), který dokáže i v polních podmínkách monitorovat a detekovat nebezpečné biologické látky.

"Používá se k zabezpečení klíčových vojenských prostorů před případným útokem bojovými biologickými prostředky. Skládá se ze základny a několika dálkových senzorů, které zajišťují včasné varování," vysvětlil velitel týmu Libor Píša.

Už několikrát k českým expertům v posledních dnech putovaly vzorky, které jejich kolegové v rámci scénáře cvičení odebrali v objevené "tajné laboratoři". Kromě toho čeští a francouzští chemici vyjíždějí do terénu, aby dekontaminovali bojové jednotky, které se vracejí z akce. "Čištěním" musí projít vojáci i technika.

V Polsku cvičí šest tisíc vojáků NATO

Rozsáhlé alianční cvičení probíhá za účasti pozemních a vzdušných sil, válečného námořnictva a vybraných aliančních velitelství od víkendu. Zapojilo se do něj na šest tisíc vojáků z dvacítky spojeneckých a partnerských zemí.

"Je to největší příležitost za posledních deset let ukázat připravenost a schopnosti Aliance nasadit velkou vojenskou sílu v mezinárodním prostředí," konstatoval velitel mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany Marc Caudrillier.

Jeho jednotka včetně českých vojáků má během cvičení získat osvědčení. Celý příští rok bude v rámci Sil rychlé reakce držet nepřetržitou pohotovost a Aliance jednotku může poslat kdykoliv do reálné akce.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz