Čeští chemici jsou na cestě do války

  • 28
Češi se poprvé zapojí do války proti teroru. Do Kuvajtu letí prvních dvacet z celkem dvě stě padesáti vojáků. Zbytek roty protichemické obrany z Liberce se připojí během čtrnácti dnů. Základna vojáků bude ve Městě Krále Chalída. K operaci Trvalá svoboda se může přidat ještě polní nemocnice, o jejímž vyslání do Afghánistánu rozhodne vláda a parlament do konce týdne.

Z letecké základny Praha-Kbely vyrazila do Kuvajtu předsunutá skupina dvaceti vojáků z liberecké roty protichemické obrany. Pod vedením plukovníka Josefa Prokše se vojáci nejprve vydali do Německa.

"Odtud naberou směr Kuvajt. Technika už je také na cestě. Buď je v jednom z přístavů na jihu Evropy nebo už pluje po moři," řekl mluvčí generálního štábu Vladimír Palán.

Vojáci si s sebou vezou veškeré vybavení - obrněné transportéry, laboratoř, nákladní auta, štábní vozidla, pojízdnou dílnu, zdravotní materiál i osobní věci. Armáda je vybavila novými pouštními uniformami v pískové barvě. Mezi dvě stě padesáti vojáky bude sedm žen.

Chemici míří na základnu ve Městě Krále Chalída, kde už před deseti lety během války v Perském zálivu působila československá protichemická jednotka. Větší část nové mise tvoří vojáci z liberecké protichemické jednotky. Zbytek jsou výsadkáři jako ochrana, logistici, právníci a další potřební vojenští odborníci.

Prvních dvacet vojáků na místě vytvoří podmínky pro příjezd hlavních sil českého kontingentu, které mají ukončit přesun do Kuvajtu do 24. března. Zajistí pro ně ubytování a naváže rádiové a telefonické spojení mezi štáby. Úkolem předsunuté jednotky je také zajistit přepravu techniky a materiálu.

V Kuvajtu budou vojáci v rámci operace Trvalá svoboda pobývat půl roku. Jejich posláním bude průzkum v souvislosti s případným použitím chemických nebo biologických zbraní. Vedle monitorování se vojáci zapojí do odstraňování škod, pokud budou tyto zbraně použity. Spolupracovat budou s německými chemiky.

Ministr Jaroslav Tvrdík řekl, že v Kuvajtu budou Češi sloužit pod americkým velením, které je může nasadit ve čtrnácti zemích na Středním východě. "Mohou jít kamkoli, kde se stane něco, kde budou třeba," doplnil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "V úvahu připadají zejména země, kde by mohly působit zbylé skupiny teroristů z organizace Al-Kajda."

Pokud by byli čeští vojáci vysláni mimo Kuvajt, budou nasazeni okamžitě. Jejich působení by pak musel schválit parlament dodatečně. Zatím odhlasoval pouze vyslání jednotky do Kuvajtu. Roční působení vojáků v operaci Trvalá svoboda přijde na jednu miliardu korun.

Ve hře je ještě vyslání české polní nemocnice do Afghánistánu. Řeší se konkrétní otázky provozu nemocnice včetně umístění či transportu. Rozhodnutí ještě podléhá schválení vládou a parlamentem. - více zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video