Čeští chemici hledali v afghánských horách lékařskou kliniku

  15:46aktualizováno  15:46
Česká protichemická jednotka v Afghánistánu má za sebou další misi z kategorie průzkumných. V těžko přístupných horách nedaleko Kábulu specialisté hledali zdravotnickou kliniku, aby zkontrolovali tamější podmínky.

Čeští chemici v Afghánistánu - Čeští chemici na průzkumné misi v afghánských horách. | foto: Armáda ČR

Čeští vojáci dostali od velitelství úkol prozkoumat zdravotnickou kliniku "Mushwani Sufla Health Clinic“ v horské vesnici Kalakan, přibližně třicet kilometrů severně od metropole Kábulu.

"Souřadnice polohy zdravotnického zařízení byly pouze přibližné, a proto prvním úkolem průzkumné mise bylo dané zařízení lokalizovat," konstatovala náčelnice chemické laboratoře jednotky Pavlína Vašíčková.

Kvůli špatnému stavu komunikací v horách nemohli vojáci do terénu s těžkými obrněnými vozidly. Čeští specialisté z průzkumného a odběrového týmu proto museli za doprovodu francouzské bojové čety prozkoumat vesnice pěšky. "To znamenalo absolvovat několikakilometrový pochod horskými vesnicemi za zvýšených bezpečnostních opatření," popsala misi Vašíčková.

Zdravotnickou kliniku nakonec vojáci objevili s pomocí afghánské policie. Klinika, která byla zřízena v rámci projektu jihokorejské pomoci afghánskému lidu v roce 2004, byla podle Vašíčkové na místní poměry ve velmi dobrém stavu.

"Objekt byl vojáky jednotky zdokumentován, byla provedena kontrola skladu léčiv a na místě byly odebrány vzorky pitné vody k analýzám v laboratořích chemické jednotky na základně," dodala Vašíčková.

Malá, patnáctičlenná česká jednotka protichemické, biologické a radiační ochrany působí na letišti Kaia v metropoli Kábulu už od roku 2007.

Kromě ochrany spojeneckých jednotek čeští specialisté hledají a zkoumají ohniska možného chemického, biologického nebo radiačního ohrožení. Počátkem června jednotku vystřídají čerstvé síly.

Příslušníci české chemické jednotky v Afghánistánu například na jaře dokončili průzkum zdravotnických zařízení v Kábulu a městě Mazáre Šaríf. Odhalili vážné problémy. Ve většině zařízení personál nedodržuje hygienické zásady a nevhodně skladuje a likviduje chemický, biologický i použitý zdravotnický materiál.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Obří Ruslan přivezl z Austrálie pásového obrněnce pro Dny NATO

Vykládka obrněnce Lynx z transportního letounu AN-124 Ruslan na letišti v...

Obří ukrajinský nákladní letoun AN-124 Ruslan přivezl ve středu nad ránem na mošnovské letiště unikátní zásilku pro...

Vláda schválila povýšení generálů. Jde o zkušené profesionály, řekl Metnar

Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval nové generály (8. května 2018).

Vláda schválila povýšení tří generálů české armády do vyšších hodností a také jmenování pěti nových generálů. V případě...

Na největší cvičení NATO posledních let vyšle Česko rakeťáky

Protiletadlový komplet RBS-70.

Bude to největší cvičení spojenců od přelomu tisíciletí. Přes 45 tisíc vojáků, 150 letounů, 60 plavidel a 10 tisíc...Najdete na iDNES.cz