Čeští chemici budou v NATO i velet

  • 93
Nový mezinárodní prapor specializovaný na zbraně hromadného ničení, o jehož zřízení nás požádalo NATO a USA, dostává první obrysy. Pravděpodobně bude sídlit v Liberci. Velet mu budou Češi. Největší šance má současný velitel liberecké protichemické a radiační jednotky Jiří Gajdoš.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík to řekl Českému rozhlasu. "Kontingent bude sice vojenský, ale nebojový, a jeho cílem tedy skutečně bude provádět záchranné humanitární operace," zdůraznil ministr.

Odborný tým bude podle něj zhruba srovnatelný s velikostí českého praporu v Perském zálivu. Představy expertů ve Spojených státech jsou ale více než dvojnásobné. Chtěli by mít v praporu až 700 mužů.

Je to odměna za Irák
Z diplomatických zdrojů vyplývá, že nabídka spojenců souvisí s úspěšným účinkováním protichemického praporu v Kuvajtu při protiteroristické operaci Trvalá svoboda.

Američané oceňují i připravenost chemiků zasáhnout při válce s Irákem, pokud by Saddám použil zbraně hromadného ničení.

Sázejí i na schopnost Prahy tento typ jednotky vytvořit, vycvičit a bleskově nasadit.

"To, co v protichemické jednotce máte, je unikát a je nutné ho rozvíjet," tlumočí názor Američanů velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková. "Jde o přímý důsledek skvělé práce našich chemiků v Kuvajtu," souhlasí náměstek ministra obrany Miroslav Kostelka.

Češi budou praporu velet a cvičit ho
Spojenci si přejí, aby protichemický prapor neměl pouze vojenský, ale i civilní charakter. Tedy: aby uměl likvidovat nejen následky použití chemických, biologických či jaderných zbraní.

"Měl by být vycvičen tak, aby pomáhal i při ekologických či průmyslových katastrofách... a počítat musí s takovými nemocemi, jako je SARS," vysvětluje Hybášková.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka nabízí několik variant podoby praporu. "Může se skládat ze slovenské, německé či nizozemské roty. Ty mohou být doma, ale také u nás. U nás bude v každém případě velení jednotky. A my ji budeme i cvičit." Provoz jednotky však bude hradit Brusel.

Zájem o účast v praporu už projevili Slováci, Němci a Nizozemci
Prapor se musí začit budovat okamžitě, aby mohl poprvé zasáhnout už příští rok. Musí být chopen nasazení v místě ekologických, průmyslových či vojenských katastrof po celém světě. Zájem o účast v jednotce mají už Slováci, mohou to však být i Němci či Nizozemci.

Nový útvar bude součástí sil rychlého nasazení, o jejichž zřízení se rozhodlo na pražském summitu NATO loni v listopadu.

Tvrdík musí prapor prosadit ve vládě
Česká vláda se bude nabídkou zabývat v červnu. Ministr ji hodlá jednoznačně prosazovat jako prestižní záležitost. Projekt by měli konkretizovat ministři obrany NATO na zasedání v první půli června.

"Je to první viditelný výsledek české vojenské reformy. Kdyby se nám podařilo profilovat v tomto směru v alianci i v EU, dál prohloubit tuto národní specializaci české armády, byl by to viditelný úspěch, viditelný příspěvek České republiky ke společné obranné politice unie," řekl Tvrdík.

Tvrdík podotkl, ČR pociťuje odpovědnost za tuto oblast a má odpovídající schopnosti. Tvrdík míní, že by Česko mělo tuto výzvu přijmout.

Jakmile by se Česko stalo v oblasti boje proti zbraním hromadného ničení první silou v NATO, mohlo by na stejné postavení aspirovat také v Evropské unii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video