Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta k moři: starostové zatím mlčí

  7:45aktualizováno  7:45
Ostrava - Z cesty do Chorvatska a Slovinska se vrátilo jednatřicet starostů a radních ostravských obvodů. Ačkoliv cestovali za peníze daňových poplatníků, radnice za pobyt jednoho zástupce zaplatily 12 až 23 tisíc korun, zatím nepodali o výsledcích a přínosu své cesty žádné informace. Právě na ně však mnozí lidé čekají.
Jsou přesvědčeni, že jde o mrhání penězi a že představitelé nejezdí do zahraničí pracovat, ale odpočívat. Že poznatky a zkušenosti, které tam získávají, nevyužívají pro rozvoj města, ale pro sebe.'

"Je správné, aby  jezdili do ciziny sbírat zkušenosti od představitelů jiných samospráv, neslyšela jsem však  nic, jaký užitek cesty přinesly Ostravanům. S výjimkou popisů ochutnávek a setkání s českými ministry za hranicemi," myslí si Iva Kremerová.

Ani ostravský sociolog Juraj Hon nekritizuje samotné cestování politiků. I on má však výhrady k tomu, že se lidé obvykle dozvědí jen to, že politikové někam jedou, ale už nezjistí, jaký efekt jejich cesta přinesla. "Politikové by měli po návratu informovat o výsledcích a dát tak pod veřejnou kontrolu jejich užití pro veřejnost," míní Hon.

"Musíme si to všechno srovnat v hlavě, dejte nám čas," tvrdí starostové a radní. Zároveň odkazují na zprávu, která vznikne po dnešním jednání Sboru starostů. Odmítají se dělit i o osobní zážitky z cesty. Nakonec však informovali ČTK, která zprávu o cestě vydala před uzávěrkou vydání.

"Nic konkrétního říkat nebudu. Jen to, že jsem byla spokojená, pracovně velmi vytížená a v žádném případě jsem neměla pocit, že jsem na dovolené," řekla starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková. Sdílnější byl předseda Sboru starostů Přemysl Kaspřík. Tvrdí, že cesta splnila svůj účel, účastníci dodrželi plánovaný program a stihli se zúčastnit i dalších akcí.

"Při návštěvě loděnice v Rijece jsme například sledovali spouštění vyrobené lodi na moře. Hřálo nás u srdce, když jsme si uvědomili, že některé její části, plechy a zalomená hřídel byly vyrobeny ve Vítkovicích. Přáli bychom si, aby tam mohl podnik vyvážet mnohem více svých produktů," uvedl Kaspřík.

Dodal, že velmi inspirativní bylo poznání, jak se hostitelé dokážou postarat o zeleň a zvládnout nápor turistů. "Předpokládám, že i u nás se časem zvýší turistický ruch. Je dobré vidět a vědět, jak v takovém případě řešit třeba parkování a odvoz odpadků," upřesnil Kaspřík.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz