Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta k informacím pro vozíčkáře je na internetu zbytečně dlouhá

  12:38aktualizováno  12:38
Praha - Získat na internetu informace o jízdních řádech bezbariérových dopravních prostředků, případně získat či nabízet práci pro tělesně postiženého není právě snadná a rychlá záležitost. Překážkou je především systém složitých odkazů. Aktuální a ověřené informace o pražské veřejné hromadné dopravě lze nalézt přímo na serveru Dopravních podniků. Cesta k trasám speciálních autobusových linek a seznamu bezbariérových stanic metra však vede přes oddíl Základní informace a dále přes překvapivě nazvaný odkaz Co by měl cestující vědět.

Naopak výhodou těchto webových stránek je vyhledávač spojení a seznam linek spolu s jízdními řády všech dopravních prostředků v oddíle srozumitelně pojmenovaném Jízdní řády a vyhledávání spojení.

Druhou možností, jak je možné se o cestování osoby s tělesným postižením informovat, je soukromý server Pavla Šnábla. "Chtěl jsem vytvořit jednoduchou a přehlednou stránku, která by byla věnována jen dopravě pro tělesně postižené," říká autor.

Vedle jízdního řádu nízkopodlažních a speciálních autobusů se návštěvník může dozvědět, jak na vozíku cestovat vlakem včetně seznamu a popisu bezbariérovost i českých a moravských nádraží. Nevýhodou tohoto přehledně graficky řešeného serveru je však - oproti oficiálním organizacím - pomalejší aktualizace.

Třetí adresou, na níž se lze o bezbariérovém cestování dočíst přímo odkazem z homepage, je stránka Pražské organizace vozíčkářů. Vedle údajů o dvojici speciálních autobusů se na této přehledně a sympaticky uspořádané stránce lze dozvědět o poradenských službách a dalších aktivitách spolku.

"Na začátek příštího roku chystáme spustit připravovaný projekt informačně poradenského centra, kde by navíc byl i bazar speciálních pomůcek, katalog týkající se života postižených nebo sociálněprávní poradna," tvrdí Martin Albrecht z Pražské organizace vozíčkářů.

Jak s invalidním vozíkem na železnici, radí oficiální webová stránka Českých drah. Stejně jako u dopravních podniků je cesta k informacím i tady trnitá. Přepravě tělesně postižených je věnován stejnojmenný odkaz, na který se však návštěvník dostane teprve přes trojici dalších. "V létě jsme stránky upravovali. Samozřejmě chystáme i další změny směrem k větší zřetelnosti," upozorňuje tiskový mluvčí Petr Šťáhlavský.

Vytrvalému čtenáři je však odměnou - kromě seznamu vlakových stanic včetně kontaktů a hodnocení jejich přístupnosti - i vyhledavač železničního spojení a odkazy na zahraniční železnice. Odkazy na tuto čtveřici internetových adres pak lze najít i na dalších webových stránkách, věnovaných tělesně postiženým - jako například Centrum paraple, Český informační systém nebo Internet pro zdravotně postižené.

Získat a nabízet práci pro postiženého prostřednictvím celosvětové sítě je zatím v začátcích. Zájemce se může obrátit buď na stránku handicap 707, nebo na graficky velmi nevýrazný, leč informacemi nabitý odkaz ministerstva práce a sociálních věcí, shrnující možnosti a výhody zaměstnávání postižených včetně seznamu českých firem zaměstnávající postižené.

Stránka s pracovními příležitostmi pro vozíčkáře je i na serveru Internet pro zdravotně postižené, ale bohužel zatím ve výstavbě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz