Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českým podnikatelům ukáží cestu do EU prostitutky

  17:31aktualizováno  17:31
B r u s e l - (Od zpravodaje MF DNES) - Šest prostitutek z Východu se před soudem EU domáhá práva volně podnikat v unii. Pokud vyhrají, otevřou tím dveře dokořán i dalším českým, polským či maďarským zájemcům o podnikání v EU. "Soud popíše, za jakých podmínek mohou lidé pracovat v unii," řekl k očekávanému výsledku soudního sporu Gert Jan K. van Andel, advokát čtyř českých a dvou polských prostitutek, které se domáhají ochrany Evropského soudního dvora v Lucemburku.
Nyní nejsou tyto podmínky jasné. Asociační dohoda EU s Českou republikou uvádí, že státy unie zajistí podnikatelům z Čech "zacházení ne méně příznivé, než jaké je poskytováno jeho vlastním občanům".

O pár paragrafů dále ale smlouva stanoví, že celá věc je čistě v rukou států: těm "nic nebrání v použití jejich zákonů a předpisů" pro pobyt a podnikání.

Rozhodnutí padne nejdříve v září
Po rozhodnutí soudu, které by mělo padnout nejdříve letos v září, budou podle van Andela jasná pravidla pro všechny cizince z Východu, kteří chtějí podnikat na území unie.

"Tento případ a několik dalších z Británie jsou prvními kauzami, které se týkají výkladu dohod (EU) s Polskem, Českou republikou a dalšími zeměmi. Výsledek je proto důležitý nejen pro mé klienty, ale pro všechny, kdo chtějí využít ustanovení těchto dohod," uvedl van Andel.

Češky a Polky chtějí "podnikat" v Nizozemí
Jeho klientkami jsou Češky Padevětová, Začalová, Hrubeinová a Überlackerová a Polky Janyová a Szapietowská. Všechny původně přijely do Nizozemí jako turistky a pak začaly působit jako prostitutky v proslulých amsterdamských "výkladech".

Šest klientek, to je jen zlomek původního počtu žen, jež chtěly přes soudy prosadit své právo na "podnikání" - zpočátku jich bylo podle advokáta padesát až šedesát. Když ale neuspěly u nizozemských soudů, většinou to vzdaly a pod tlakem úřadů odjely domů.

Obhájce: Prostitutky jsou schopné vést účetnictví, protože mají pevný plán
Nynější první veřejné slyšení zacházelo do nejmenších detailů. Van Andel musel vysvětlovat, že jeho klientky působí ve svých vitrínách skutečně samostatně a bez pasáků (kdyby jim odevzdávaly část výdělků, už by se jejich podnikání kvalifikovalo jako nepovolený pracovní poměr a proces by byl ztracen).

Ujistil také, že všechny mohou snadno vypracovat podnikatelský plán: vědí, kolik stojí pronájem jejich výlohy, dokáží odhadnout, o kolik zákazníků se denně postarají a tarify mají celkem pevné. Proto také mohou vést i účetnictví.

Proces se táhne od podzimu roku 1999, nyní ale Andel poprvé veřejně čelil námitkám zástupce nizozemského státu. Ten tvrdil, že zahájením prostituce porušily tyto ženy právo a že tedy úřady mohou žádat jejich odchod z Nizozemí.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz