Kardinál Miroslav Vlk nemá důvod, aby se usmíval. Katedrála je v ruku státu a majetkové vyrovnání s církví v nedohlednu.

Kardinál Miroslav Vlk nemá důvod, aby se usmíval. Katedrála je v ruku státu a majetkové vyrovnání s církví v nedohlednu. | foto: David Port, MF DNES

Českým katolíkům se toho moc nepovedlo, proto se kardinál neusmívá

  • 714
Člověk by čekal, že pár hodin po odjezdu Benedikta XVI. najde v arcibiskupském paláci kardinála Miroslava Vlka ve slavnostním rozpoložení. Ale opak byl pravdou. V soukromých pokojích pražského arcibiskupa čekal unavený a trochu rozmrzelý muž v civilním oblečení.

Všechno viděl černě a paušálně kritizoval české politiky za to, že mají v hlavách komunismus a na mysli jen sobecké zájmy. Vlk už před časem oznámil, že návštěva papeže uzavře jeho kariéru v čele české katolické církve přenechává svůj post českého primase někomu mladšímu.

KARDINÁL VLK

Jaké má postavení v církvi

Arcibiskup pražský
Šéf pražské diecéze – nadřízený pražských kněží. Právě tuto funkci Vlk opouští.
Kardinál
Církevní hodnost, která opravňuje např. volit papeže. Není s ní spojena konkrétní pracovní náplň. Arcibiskup pražský však tento titul obvykle má. Vlkovi zůstane.
Primas český
Tradiční titul pražského arcibiskupa. Ten reprezentuje českou církev navenek. Není však přímo šéfem ostatních biskupů – ti podléhají jen papeži.

Návštěva papeže však nebyla zřejmě tou úlevnou tečkou. Když odhlédneme od diplomatického slovníku, dá se říci, že po dvaceti letech svobody dostala hlava českých katolíků od svých vatikánských šéfů vlastně vynadáno.

Tak třeba fráze "papež přijíždí povzbudit místní komunitu, aby se jí dařilo kázat evangelium v tak sekulárním prostředí", kterou použil mluvčí Svatého stolce Federico Lombardi v rozhovoru s MF DNES, se dá volně přeložit jako výtka, že se katolíkům v naší zemi nedaří získat širší podporu.

A Lombardiho názor, že se toho českým katolíkům za posledních dvacet let příliš nepodařilo, si kardinál Vlk může vyložit do velké míry i jako vlastní kritiku. Byl to on, kdo v této době české katolíky vedl.

Nikoho pak nemůže překvapit, že se český kardinál během papežovy návštěvy téměř neusmíval a že si začal sypat popel na hlavu, jen co ho moderátor Václav Moravec v České televizi vyzval, aby zhodnotil své funkční období. - čtěte Skončím jako nepříliš úspěšný arcibiskup s dluhy, připustil Vlk

Není smlouva, není majetek

"Majetkové vyrovnání je odloženo. Zákon o církvích není schválen. Katedrála je zatím v rukou státu. A smlouva s Vatikánem není," vypočetl Vlk neúspěchy církevních elit v Česku.

Že mu v tom vatikánský premiér, kardinál Tarcisio Bertone dal za pravdu, když suše konstatoval, že "to, co říká kardinál, je pravda", už bylo jen hořkou tečkou za "slavnostním víkendem".

DOHADY O NÁSTUPCI

O kom se spekuluje

Dominik Duka
Královéhradecký biskup, jeho výhodou je velké vzdělání a pověst dobrého kazatele
Jan Baxant
Biskup v Litoměřicích, mezi biskupy je však "benjamínek"
Jan Graubner
Arcibiskup olomoucký – už je však arcibiskupem v jiné oblasti
Václav Malý
Pomocný biskup v Praze, zaujal organizací papežské návštěvy

Vlk v pražském arcibiskupském paláci skončí během několika měsíců a sám ani nepočítá s tím, že by odešel třeba na nějaké čestné místo do Vatikánu. Kdo ho v čele katolické církve nahradí, údajně Vlk netuší.

V malém Česku, kde není velký výběr, se už dlouho spekuluje o třech až čtyřech jménech – královéhradecký biskup Dominik Duka, litoměřický biskup Jan Baxant a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. A během papežovy návštěvy se zrodil další kandidát: biskup Václav Malý, který měl celou událost na starosti.

POLITICI TADY UDRŽUJÍ KOMUNISMUS

Rozhovor MF DNES s kardinálem Miloslavem Vlkem čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue