Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český vojenský lékař pracuje v Antarktidě na vesmírném výzkumu

  5:14aktualizováno  5:14
Armádní lékař Aleš Rybka má za sebou první týdny unikátní mise v Antarktidě. Na odlehlé mezinárodní stanici Concordia se podílí na výzkumných projektech souvisejících s dlouhodobými lety do vesmíru.

Polární stanice Concordia | foto: CONCORDIA

V Antarktidě působí od počátku loňského prosince a v zemi věčného ledu bude pracovat až do konce ledna 2011.

Na stanici se jako lékař podílí na několika vědeckých projektech souvisejících s dlouhodobými lety do vesmíru, včetně zkoumání vlivu dlouhého odloučení od civilizace na lidské zdraví a psychiku.

Antarktida pro to ideálně splňuje všechny podmínky. Ze stanice je totiž prakticky nemožná evakuace a to i v případě urgentních záležitostí.

Aleš Rybka

Dnes osmadvacetiletý kapitán Aleš Rybka absolvoval Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Od roku 2005 působil v armádě jako lékař. Naposledy v přísně střeženém armádním Centru biologické ochrany v Těchoníně. Tam pracoval na oddělení transportu a karantény a zabýval se především problematikou potenciálního přijímání pacientů nakažených biologickými zbraněmi.

K prestižní vědecké práci se dostal podle svých slov náhodou, když mu kamarád loni v létě řekl o konkurzu Evropské kosmické agentury (ESA) na pozici lékaře - výzkumníka pro zimní období v Antarktidě. Přihlásil se do něj a mezinárodní agentura jej vybrala do užšího řízení. Když pak úspěšně absolvoval lékařské testy, psychologické vyšetření a zátěžové zkoušky, agentura jej doporučila do mise.

"Ve Francii není tak nemožné dostat se na Antarktidu, v České republice je to ale jistě vzácnost. Proto si této příležitosti velice vážím, a kdybych odmítl, už bych ji asi nikdy nedostal podruhé," uvedl Rybka. Na rozmyšlenou tehdy od agentury dostal jen pouhé dva dny.

Polární stanice ConcordiaKvůli antarktické misi musel požádat o přerušení služebního poměru v armádě. Velení mu nakonec vyhovělo. Slibuje si totiž, že Rybka v Antarktidě může získat pro armádu velmi cenné zkušenosti. Jedním z Rybkových úkolů je totiž zkoumání vlivu dlouhodobé izolace a nepříznivých klimatických podmínek na lidský organismus a psychiku. Poznatky by mohla armáda využít například v přípravě vojáků pro nasazení v zahraničních operacích.

"Jsme rádi, že jsme mohli zprostředkovat a pomoci zorganizovat tuto šanci pro české vědce. Podobné projekty pomáhají české výzkumníky, i vědu jako takovou, udržovat v kontaktu s nejnovějšími světovými trendy a poznatky," uvedl před časem Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Polární stanice Concordia

Polární stanice ConcordiaFrancouzsko-italská stanice Concordia leží v oblasti nazývané Dome C, která je považována za jedno z nejdrsnějších míst na světě. Průměrná teplota v létě, tedy od listopadu do února dosahuje -30°C, v zimě pak rtuť teploměru klesá až k -60°C. Rekordní naměřená teplota je z roku 2002, kdy polárníci naměřili -85°C. Stavba polární základny začala v roce 1999 a tvoří ji dvě válcovité budovy. V celoročním provozu je stanice od listopadu 2004. Většina vybavení a zásob je na stanici dopravována po zemi z francouzské pobřežní stanice Dumont d'Urville, personál a lehčí putuje na základnu letecky z italské stanice Mario Zucchelli. Od obou je Concordia vzdálena přes tisíc kilometrů.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...Najdete na iDNES.cz