Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi měli loni o sňatky zájem, uzavřeli jich nejvíce za posledních 10 let

  10:51aktualizováno  11:11
V roce 2017 vstoupilo do manželství nejvíce Čechů za posledních deset let, uzavřelo se 52 567 sňatků. Více než polovina snoubenců byla ve věku od 25 do 34 let. Z cizinců si nejčastěji Češky i Češi berou lidi se slovenským občanstvím, oznámil Český statistický úřad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Pokud se podíváme na vývoj sňatků za posledních sto let, tak od vzniku Československé republiky počet sňatků značně kolísal. Na počátku velkou roli hrály obě světové války, vliv měla i velká hospodářská krize ve třicátých letech minulého století,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. 

„Rapidní zlom představoval začátek 90. let a změna životního stylu. Nyní se trend poklesů sňatků zastavil přibližně v roce 2013. Můžeme říci, že sňatky opět přicházejí do módy,“ dodal Rojíček. Přesto jsou současná čísla o dost nižší, než tomu bylo dříve. Například ve dvacátých letech minulého století se uzavřelo téměř 140 tisíc manželství.

Sňatky v roce 2017


Většina sňatků se odehrává na území ČR, Češi nicméně uzavírají sňatky i mimo republiku. „Je to dáno dvěma faktory. První je, že jeden z těch snoubenců je cizinec a svatba se tak koná zpravidla v zemi snoubence. Druhým faktorem je, že lidé, byť jsou oba Češi, tak chtějí svůj velký den prožít v nějaké exotické destinaci,“ dodal Rojíček. Typickým příkladem je podle něj například Mauricius či Řecko.

Mezi zeměmi, kde Češi nejčastěji uzavírali manželství nicméně dominuje Slovensko. Právě Slováky si Češi v loňském roce brali nejčastěji. „Češka si nejčastěji brala občana Slovenska. Dále pak občana Německa či Spojeného království. Muži si také nejčastěji brali ženy ze Slovenska, dále pak šlo o Ukrajinky či Rusky či ženy z Vietnamu,“ okomentovala data vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Celkem se v roce 2017 uzavřelo 5 093 sňatků, kdy alespoň jeden ze snoubenců byl z ciziny.

Sňatky v roce 2017

V oblibě jsou letní měsíce

„Nejpopulárnějších na svatby je červen,“ uvedl předseda ČSÚ. Obecně jsou na svatby letní měsíce velmi oblíbené, v období od června do září se v roce 2017 uzavřelo 68 procent všech sňatků. „Zcela logicky směřují lidé sňatky do období, kdy je hezky. Z historických důvodů i pověr byl dříve neoblíbený květen, poslední dobou se to ale mění,“ poznamenal Rojíček.

Nejpopulárnějším dnem v týdnu na uzavírání sňatku je sobota, druhým dnem je pátek. „V minulém roce byla nejsilnějším dnem sobota 9. září, kdy se uskutečnilo 2 096 svateb,“ uvedl Rojíček.  Lidé si také rádi vybírají k uzavření manželství atraktivní data. Za poslední dobu byl nejúspěšnějším datem 7. červenec 2007, které tehdy navíc vyšlo právě na sobotu a konalo se 4 406 svateb.

Sňatky v roce 2017

Sňatky se uzavírají nejčastěji až ve třiceti

Více než dvě třetiny sňatků uzavřely páry, v nichž oba snoubenci vstupovali do manželství poprvé. Více než polovina snoubenců byla ve věku 25 až 34 let. Muži se poprvé ženili nejčastěji ve 29 letech, ženy ve 27. Průměrný věk novomanželů při prvním sňatku se ale příliš nemění, loni dosáhl 32,2 let u mužů a 29,8 let u žen. Podle Terezy Štyglerové se věk u manželů v posledních letech nemění.

Z opačného spektra zaznamenal ČSÚ několik zajímavostí. „Ve čtyřech případech se muž ženil pošesté. Vždy mu bylo více než 50 let. Jedna žena se loni dokonce vdávala poosmé,“ uvedl předseda ČSÚ.

Deset procent sňatků uzavřeli snoubenci stejného věku, 17 procent s jednoletým rozdílem. Stále navíc platí, že se uzavírají manželství, kdy je muž starší než žena. „Největší rozdíl mezi mužem a ženou byl 46 let. V jednom případě byl tím starším muž ve věku 73 let, v druhém žena, které bylo 79 let,“ dodal Rojíček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Další z rubriky

Hotel, pivovar i luxusní byty. Kam církev investuje peníze z restitucí

Zámek v Dolních Břežanech.

Arcibiskupství pražské zrekonstruovalo barokní zámek v Dolní Břežanech a otevírá v něm hotel. Královéhradecké...

Státní žalobce zrušil stíhání exministra Drábka a jeho náměstka Šišky

Vláda se shodla s odbory na nové možnosti předdůchodů. Na snímku ministr práce

Státní zástupce zrušil stíhání bývalého ministra práce Jaromíra Drábka z TOP 09 a jeho náměstka Vladimíra Šišky v...

Tropické dny končí, o víkendu se výrazně ochladí a bude pršet

Ilustrační foto

Velmi teplé dny končí. Ještě dnes a zítra můžeme očekávat teploty kolem tropické třicítky, o víkendu se o více než...Najdete na iDNES.cz