Češi měli loni o sňatky zájem, uzavřeli jich nejvíce za posledních 10 let

  10:51aktualizováno  11:11
V roce 2017 vstoupilo do manželství nejvíce Čechů za posledních deset let, uzavřelo se 52 567 sňatků. Více než polovina snoubenců byla ve věku od 25 do 34 let. Z cizinců si nejčastěji Češky i Češi berou lidi se slovenským občanstvím, oznámil Český statistický úřad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Pokud se podíváme na vývoj sňatků za posledních sto let, tak od vzniku Československé republiky počet sňatků značně kolísal. Na počátku velkou roli hrály obě světové války, vliv měla i velká hospodářská krize ve třicátých letech minulého století,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. 

„Rapidní zlom představoval začátek 90. let a změna životního stylu. Nyní se trend poklesů sňatků zastavil přibližně v roce 2013. Můžeme říci, že sňatky opět přicházejí do módy,“ dodal Rojíček. Přesto jsou současná čísla o dost nižší, než tomu bylo dříve. Například ve dvacátých letech minulého století se uzavřelo téměř 140 tisíc manželství.

Sňatky v roce 2017


Většina sňatků se odehrává na území ČR, Češi nicméně uzavírají sňatky i mimo republiku. „Je to dáno dvěma faktory. První je, že jeden z těch snoubenců je cizinec a svatba se tak koná zpravidla v zemi snoubence. Druhým faktorem je, že lidé, byť jsou oba Češi, tak chtějí svůj velký den prožít v nějaké exotické destinaci,“ dodal Rojíček. Typickým příkladem je podle něj například Mauricius či Řecko.

Mezi zeměmi, kde Češi nejčastěji uzavírali manželství nicméně dominuje Slovensko. Právě Slováky si Češi v loňském roce brali nejčastěji. „Češka si nejčastěji brala občana Slovenska. Dále pak občana Německa či Spojeného království. Muži si také nejčastěji brali ženy ze Slovenska, dále pak šlo o Ukrajinky či Rusky či ženy z Vietnamu,“ okomentovala data vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Celkem se v roce 2017 uzavřelo 5 093 sňatků, kdy alespoň jeden ze snoubenců byl z ciziny.

Sňatky v roce 2017

V oblibě jsou letní měsíce

„Nejpopulárnějších na svatby je červen,“ uvedl předseda ČSÚ. Obecně jsou na svatby letní měsíce velmi oblíbené, v období od června do září se v roce 2017 uzavřelo 68 procent všech sňatků. „Zcela logicky směřují lidé sňatky do období, kdy je hezky. Z historických důvodů i pověr byl dříve neoblíbený květen, poslední dobou se to ale mění,“ poznamenal Rojíček.

Nejpopulárnějším dnem v týdnu na uzavírání sňatku je sobota, druhým dnem je pátek. „V minulém roce byla nejsilnějším dnem sobota 9. září, kdy se uskutečnilo 2 096 svateb,“ uvedl Rojíček.  Lidé si také rádi vybírají k uzavření manželství atraktivní data. Za poslední dobu byl nejúspěšnějším datem 7. červenec 2007, které tehdy navíc vyšlo právě na sobotu a konalo se 4 406 svateb.

Sňatky v roce 2017

Sňatky se uzavírají nejčastěji až ve třiceti

Více než dvě třetiny sňatků uzavřely páry, v nichž oba snoubenci vstupovali do manželství poprvé. Více než polovina snoubenců byla ve věku 25 až 34 let. Muži se poprvé ženili nejčastěji ve 29 letech, ženy ve 27. Průměrný věk novomanželů při prvním sňatku se ale příliš nemění, loni dosáhl 32,2 let u mužů a 29,8 let u žen. Podle Terezy Štyglerové se věk u manželů v posledních letech nemění.

Z opačného spektra zaznamenal ČSÚ několik zajímavostí. „Ve čtyřech případech se muž ženil pošesté. Vždy mu bylo více než 50 let. Jedna žena se loni dokonce vdávala poosmé,“ uvedl předseda ČSÚ.

Deset procent sňatků uzavřeli snoubenci stejného věku, 17 procent s jednoletým rozdílem. Stále navíc platí, že se uzavírají manželství, kdy je muž starší než žena. „Největší rozdíl mezi mužem a ženou byl 46 let. V jednom případě byl tím starším muž ve věku 73 let, v druhém žena, které bylo 79 let,“ dodal Rojíček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Platy politiků vzrostou od ledna zhruba o 9 procent, schválili poslanci

„Jsou tu platy 100 tisíc měsíčně, nechápu, proč si je máme navyšovat platy,“...

Základní plat poslance by měl od ledna příštího roku vzrůst ze 75 900 korun hrubého na 82 400 korun. Podobně si polepší...

PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi v kauze, která ohrožuje Babišovu vládu

Andrej Babiš ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva. (6. října 2018)

„Puč Palermo“. Tak označil Andrej Babiš kauzu týkající se Čapího hnízda a nedávných výroků, které ve své reportáži...

Babiš mladší: Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz