John Demjanjuk v soudní budově (21.12.2009)

John Demjanjuk v soudní budově (21.12.2009) | foto: AP

Český rozhlas získal svědectví, které by mohlo usvědčit nacistu Demjanjuka

  • 92
V pravděpodobně posledním velkém soudu s nacistou by mohl nastat nenadálý obrat. Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu získala exkluzivní svědectví posledního ruského žijícího vězně z koncentračního tábora Sobibor. Ten je schopný Johna Demjanjuka identifikovat jako bývalého strážce.

John Demjanjuk se před mnichovským soudem zpovídá z podílu na vraždě tisíců Židů ve vyhlazovacím nacistickém táboře Sobibor. Obžaloba je ale postavená především na nepřímých důkazech.

Demjanjuk tak není souzený za konkrétní zločiny, ale za to, že byl článkem vražedného řetězce. Nikdo ze svědků v procesu totiž zatím obviněného dozorce přímo neviděl, a hlavním důkazem tak zůstává služební průkaz pomocníka SS s údaji o Demjanjukově převelení do Sobiboru.

Viděl vraždit Demjanjuka

To by se nyní mohlo změnit. Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová totiž vypátrala sedmaosmdesátiletého Alexeje Vajcena, který strávil ve vyhlazovacím táboře Sobibor více než rok a na běsnění Demjanjuka si jasně vzpomíná.

POSLEDNÍ VELKÝ PROCES S NACISTY?

Demjanjuka soudí 65 let po válce

"Pamatuju si ho, pamatuju si ho jako dozorce. Viděl jsem ho předtím, než odvedl do lesa na práci skupinu vězňů," potvrdil Alexej Vajcen v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas.

Do tábora se Vajcen dostal v roce 1942, zachránil se o rok později během sobiborského povstání. Jedné z pouhých dvou úspěšných židovských revolt ve vyhlazovacích táborech.

Centrum Simona Wiesenthala: Bylo by to skvělé

Efraim Zuroff z centra Simona Wiesenthala ukazuje Český rozhlas uvedl, že Centrum Simona Wiesenthala v Jeruzalémě, které se zabývá hledáním nacistických zločinců, zprávu o novém svědkovi přivítalo.

"Především se ta zpráva musí ověřit. To se dělá tak, že se svědkovi předloží řada fotografií z daného místa a období, dvanáct patnáct obrázků nebo podobný počet," řekl šéf centra Efraim Zuroff (na snímku vlevo). "Lidí, kteří si myslí, že Demjanjuka poznali, je víc, nikdo to ale neví jistě. Když budeme předpokládat, že ten člověk mluví pravdu, je to skvělá zpráva," dodal.

Soud s Demjanjukem trvá v Mnichově s přestávkami od konce listopadu. Ve středu byl již poněkolikáté přerušen kvůli špatnému zdravotnímu stavu obžalovaného.

Ještě předtím však svědčil u soudu německý vyšetřovatel Thomas Walther. Právě on vedl tým, jehož zjištění přivedla Demjanjuka k soudu do Německa. Ve svém svědectví mimo jiné řekl, že v táboře byly jen dvě skupiny lidí - pár lidí, co tam pracovali, a mnoho obětí. "Každý člen první skupiny se s vysokou pravděpodobností podílel na vraždách členů skupiny druhé," uvedl Walther.

Walther poukázal i na rozpory v údajích, které Demjanjuk po válce uváděl ve formulářích, když se snažil dostat do Kanady či USA. Jednou sdělil, že od dubna 1937 do ledna 1943 pracoval v Sobiboru jako řidič. Jindy napsal, že tam od roku 1936 do roku 1943 byl jako sedlák.

Později tvrdil, že si místo vybral proto, aby zamlžil, že je Ukrajinec, a vyhnul se deportaci zpět do vlasti. Jindy řekl, že si Sobibor náhodně vybral na mapě. V té době se ale město nacházelo jen na velmi podrobných mapách, uvedl vyšetřovatel.

JOHN DEMJANJUK

Demjanjuk se narodil na Ukrajině v roce 1920, dostal křestní jméno Ivan. On sám tvrdí, že byl v roce 1942 jako voják Rudé armády zajat. Později se prý přidal k Vlasovcům a po boku Němců bojoval proti Sovětům. Po druhé světové válce pak odešel do USA a změnil si křestní jméno na Johna.

John DemjanjukV 70. letech ho bývalý vězeň koncentračního tábora v Treblince označil za dozorce přezdívaného "Ivan Hrozný", který se dopouštěl zvěrstev na židovských vězních tohoto tábora. V roce 1981 byl zbaven amerického občanství, o pět let později vydán do Izraele, kde ho v roce 1988 odsoudili k trestu smrti. Izraelský nejvyšší soud ale v roce 1993 rozsudek zrušil kvůli nedostatku důkazů.

Demjanjuk se vrátil do USA a v roce 1998 mu bylo navráceno americké občanství. V roce 2002 byl ale občanství zbaven podruhé, když soud dal za pravdu tvrzení americké vlády, že byl strážným v nacistických táborech a že to v žádosti o občanství zatajil. Nebyl ale deportován, protože ho žádná země nechtěla přijmout. Až se přihlásilo Německo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video