Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český rozhlas míří na Vysočinu

  21:04aktualizováno  21:04
Jihlava - Již koncem letošního roku by se lidé v regionu mohli poprvé zaposlouchat do vysílání zbrusu nové rozhlasové stanice na frekvenci 87,9 MHz - Českého rozhlasu na Vysočině. Veřejnoprávní vysílání se tak dostane blíže k lidem na Českomoravské vrchovině; z nabídky Českého rozhlasu zde kromě celoplošných stanic lidé mohou poslouchat převážně jen brněnské vysílání.

"Postavení regionálního vysílání Českého rozhlasu na Vysočině je komplikované. Brno je příliš daleko," říká Ruzbeh Oweyssi, jenž koordinuje regionální vysílání Českého rozhlasu. Spoluzakladatel rádia Hády, který býval architektem a také ředitelem Českého rozhlasu Brno, za několik dní oslaví čtyřicáté narozeniny.

Má vznik nového rádia souvislost se vznikem kraje?
V Českém rozhlase už skoro dva roky řešíme situaci, jak reagovat na regiony. Z mnoha důvodů však nemůžeme začít všude naráz, není to ani v našich finančních možnostech.

Brněnské vysílání je určeno především seniorům. Jaká bude nová stanice?
Bude úplně jiná. Myslím si, že v žádném jiném "novém" kraji nestavíme na louce tak zelené, jako na Vysočině. Tak trochu si můžeme vybrat, na jaké publikum zacílíme.
Podobně jako středočeská Regina usilujeme o posluchače se zájmem o zprávy, reportáže a rozhovory, o posluchače, který se potřebuje dobře orientovat ve svém blízkém i vzdálenějším okolí. Naše rádio nebude primárně zacíleno na seniorskou skupinu posluchačů, ale nejméně o jedno či dvě desetiletí níže.

Tedy na ...
... na čtyřicetileté, okrajově třicetileté, ale bezpečně padesátileté posluchače. Tito lidé zde dnes poslouchají jednu komerční stanici a další celoplošné. Jsem přesvědčen, že pro ně budeme zajímavou volbou. Ale neznamená to, že by nová stanice nemohla být zajímavá i pro přesahující věkové skupiny, starší i mladší.

Čím se budete odlišovat od zmíněného rádia Vysočina?
Ve veřejnoprávním rozhlase se vždy mluví víc než u komerčních stanic, má větší informační nabídku. Budeme zpravodajsko-publicistické rádio, ve kterém bude vyšší podíl hudby - více než padesát procent.

Bude v silách nového rádia vysílat čtyřiadvacet hodin denně?
Bude. Tady už prozradím hodně z naší kuchyně: chceme využít již úspěšně zavedený středočeský program. V něm se oproti například Radiožurnálu hodně hraje, není v něm tolik mluvených příspěvků.
A tým, který na Vysočině bude pracovat, do toho bude vstupovat. Pro posluchače to ale vždy musí znít jako rádio jeho kraje. Je to efektivní - existují programové typy, u nichž není důvod je produkovat čtrnáckrát, v každém kraji zvlášť - například rozhovor se špičkovým kardiochirurgem či známou osobností.

Jak tedy bude vypadat programová skladba?
Počáteční minimum předpokládá moderovaný ranní program, zprávy v každou celou hodinu, dvakrát denně souhrnné zpravodajství a minimálně jeden publicistický pořad.

Nakolik si budete určovat, co posluchačům nabídnete?
Nikdo z Prahy ani z Brna nám nebude přikazovat: od-do musíte hrát tento program. Rozsah vlastní produkce ve vysílání bude náš tým postupně zvětšovat, rozhodující budou potřeby a požadavky posluchačů.

Brněnská stanice zve do diskuzních pořadů například zástupce samospráv. Budete se řídit jejím příkladem?
Rozhodně. Rádio musí být mezi lidmi. Veřejnoprávní rádio pro nový region nesmí obrůst lišejníkem. Komunální politika do jeho vysílání patří. Kolegové žertem říkají: o každé čističce si tu musíme povídat.

Kolik lidí takové rádio k provozu potřebuje?
V současné době region, v němž posluchači slyší Český rozhlas Brno, pokrývají tři lidé. Projekt počítá s osmi až desetičlenným týmem, který může postupně růst.

Myslíte si, že se vám podaří nové rádio kvalitně personálně obsadit?
Musíme udržet vysoký standard, na který jsou posluchači veřejnoprávního rozhlasu zvyklí. Skutečných rozhlasových profesionálů je ale v kraji zatím jen omezený počet. Domnívám se, že řadu lidí budeme nejprve rozhlasové rutině učit.

Kdy začnete vysílat?
V ideálním případě do konce roku. Už dnes ale situace není ideální. Intenzivně hledáme pro rádio prostory. Přestože potřebujeme jen zhruba 200 metrů čtverečních, nabídky, které jsme zatím dostali, mají svá pro i proti. Další věcí je zmíněná personální stránka.

Jak je to s financováním projektu?
Rozpočet Českého rozhlasu je už po řadu let vyrovnaný. Nedokážeme tedy postavit naráz pět nových rádií. Je však možné najít způsob, jak spustit například lokální karlovarská okna ve vysílání plzeňského rozhlasu či zcela novou stanici na Vysočině, později třeba i v Pardubicích.

Jaké jsou náklady na provoz nové stanice?
Díky modernímu projektu by mohl být náš rozpočet pro první rok jednou čtvrtinou průměrného rozpočtu regionální stanice.

A co financování v dalších letech?
Domnívám se, že do budoucna bude nutné probojovat v poslanecké sněmovně zvýšení koncesionářských poplatků. Nové regionální stanice jsou pro zvýšení velmi hmatatelným argumentem.

Myslíte si, že právě kvůli tomu vás poslanci podpoří?
My to přece neděláme proto, abychom si zvedli platy, ani proto, že vznikly nové kraje a každý "musí" mít vlastní rádio. Nikdo nepochybuje o tom, že na Vysočině regionální vysílání Českého rozhlasu chybí.
A koncesionářský poplatek se, co já vím, nezměnil už čtyři roky. Pokud by poslanci trvali na nynějších 37 korunách měsíčně, Český rozhlas by patrně musel začít omezovat svoji programovou nabídku.

V jaké fázi je vznik nového rádia na Vysočině?
Minulý týden ve středu byla Rada Českého rozhlasu o tomto projektu informována. Jsme tedy již ve fázi realizace. A tu začínáme hledáním prostorů a lidí.

Ruzbeh Oweyssi je koordinátorem regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz