Český rozhlas zvýší pokrytí digitálním vysíláním a bude propouštět

  14:00aktualizováno  14:00
Český rozhlas postupně do roku 2022 zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent. Do konce září pak zruší 86 pracovních míst a dalších 30 míst pak ubude do konce roku. Proti propouštění se již dříve postavily odbory. Vedení rozhlasu chce i vyšší rozhlasový poplatek.

Český rozhlas | foto: Český rozhlas

Redukce pracovních pozic vyplývá z informace, kterou 29. srpna Radě Českého rozhlasu (ČRo) prezentoval generální ředitel René Zavoral.

Rozhlas, který nyní zaměstnává okolo patnácti set lidí, nabídne propouštěným personální poradenství. Ti, kteří ukončí pracovní poměr dohodou, dostanou navíc nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy dva průměrné měsíční platy.

„Vedení Českého rozhlasu projednalo plánované hromadné propouštění 31. července s odborovou organizací a rovněž dle zákonné povinnosti o hromadném propouštění informovalo Úřad práce,“ uvedl Zavoral. Proti propouštění se již dříve odbory postavily.

Počet zaměstnanců se podle vedení rozhlasu redukuje kvůli ekonomickým úsporám, vytvoření prostoru pro valorizaci mezd, zvýšení efektivnosti práce a změně struktury zaměstnanců z hlediska jejich kvalifikačního složení.

Ředitelé regionálních stanic obhájili mandát

Koncem srpna obhájili mandát čtyři ředitelé regionálních stanic a Rada ČRo tak jmenovala s účinností od 1. října do funkcí ředitelů regionálních studií České Budějovice a Vysočina Zdeňka Duspivu, pro stanice Plzeň a Karlovy Vary Zdeňka Levého, ČRo Sever a ČRo Liberec Milana Knotka a ČRo Olomouc a ČRo Ostrava Josefa Podstatu.

Novým šéfredaktorem Rádia Junior se stal Tomáš Vacek. Řízením regionálních studií ČRo Regina DAB Praha a ČRo Region byl s účinností od 1. října pověřen ředitel regionálního vysílání Jan Menger.

Lepší pokrytí digitálním signálem i vyšší poplatek

Do čtyř let ČRo zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent a rovněž převede financování vysílání ze zvláštního fondu do běžného provozního rozpočtu. Vyplývá to z Rozvojového plánu rozhlasu na období 2019 až 2022.

Veřejnoprávní rozhlas zároveň utlumí analogové vysílání na středních a dlouhých vlnách. Hlavním a nejrozšířenějším způsobem distribuce zůstane analogové vysílání na velmi krátkých vlnách v pásmu FM.

Pokračovat by rovněž měla spolupráce s Českou televizí na takzvaném Multiplexu veřejné služby. Zároveň ale ČRo plánuje snížit náklady na vysílání při televizních standardech DVB-T a DVB-T2.

Český rozhlas rovněž čeká druhá fáze rekonstrukce ostravského studia, pokračování rekonstrukce brněnské stanice a pořízení nemovitosti pro studio v Olomouci. Zároveň chce v příštím roce zahájit prodej zámku v Přerově nad Labem a objektu v brněnské Dvorského ulici.

Vedení rozhlasu bude v rámci rozvojového plánu usilovat i o zvýšení rozhlasového poplatku o pět korun, což by znamenalo navýšení ročních výnosů o 225 milionů korun. Úvahy o zvýšení podporuje novela zákona o DPH, která bude pro rozhlas znamenat výpadek příjmů. Současný koncesionářský poplatek je 45 korun. Naposledy se zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Autoři: ,

Nejkrásnější místa, která se vyplatí vidět z nadhledu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Za tři čtvrtletí byl inzertně nejúspěšnější Blesk, následuje MF DNES

(Ilustrační snímek)

Inzertně nejsilnějším tištěným titulem za první tři čtvrtletí letošního roku zůstává deník Blesk, píše portál...

Australský Fairfax se spojí s televizí Nine a bude konkurovat i Netflixu

Ilustrační snímek

Akcionáři australského vydavatele novin Fairfax Media v pondělí schválili spojení podniku s televizní sítí Nine...

Americký soud nařídil Bílému domu, aby novináři CNN ihned vrátil akreditaci

Reportér CNN Jim Acosta se hádal s Trumpem a přetahoval se o mikrofon s...

Federální soud ve Washingtonu v pátek nařídil Bílému domu, aby okamžitě vrátil akreditaci zpravodaji televize CNN Jimu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz