Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český rozhlas zvýší pokrytí digitálním vysíláním a bude propouštět

  14:00aktualizováno  14:00
Český rozhlas postupně do roku 2022 zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent. Do konce září pak zruší 86 pracovních míst a dalších 30 míst pak ubude do konce roku. Proti propouštění se již dříve postavily odbory. Vedení rozhlasu chce i vyšší rozhlasový poplatek.

Český rozhlas | foto: Český rozhlas

Redukce pracovních pozic vyplývá z informace, kterou 29. srpna Radě Českého rozhlasu (ČRo) prezentoval generální ředitel René Zavoral.

Rozhlas, který nyní zaměstnává okolo patnácti set lidí, nabídne propouštěným personální poradenství. Ti, kteří ukončí pracovní poměr dohodou, dostanou navíc nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy dva průměrné měsíční platy.

„Vedení Českého rozhlasu projednalo plánované hromadné propouštění 31. července s odborovou organizací a rovněž dle zákonné povinnosti o hromadném propouštění informovalo Úřad práce,“ uvedl Zavoral. Proti propouštění se již dříve odbory postavily.

Počet zaměstnanců se podle vedení rozhlasu redukuje kvůli ekonomickým úsporám, vytvoření prostoru pro valorizaci mezd, zvýšení efektivnosti práce a změně struktury zaměstnanců z hlediska jejich kvalifikačního složení.

Ředitelé regionálních stanic obhájili mandát

Koncem srpna obhájili mandát čtyři ředitelé regionálních stanic a Rada ČRo tak jmenovala s účinností od 1. října do funkcí ředitelů regionálních studií České Budějovice a Vysočina Zdeňka Duspivu, pro stanice Plzeň a Karlovy Vary Zdeňka Levého, ČRo Sever a ČRo Liberec Milana Knotka a ČRo Olomouc a ČRo Ostrava Josefa Podstatu.

Novým šéfredaktorem Rádia Junior se stal Tomáš Vacek. Řízením regionálních studií ČRo Regina DAB Praha a ČRo Region byl s účinností od 1. října pověřen ředitel regionálního vysílání Jan Menger.

Lepší pokrytí digitálním signálem i vyšší poplatek

Do čtyř let ČRo zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent a rovněž převede financování vysílání ze zvláštního fondu do běžného provozního rozpočtu. Vyplývá to z Rozvojového plánu rozhlasu na období 2019 až 2022.

Veřejnoprávní rozhlas zároveň utlumí analogové vysílání na středních a dlouhých vlnách. Hlavním a nejrozšířenějším způsobem distribuce zůstane analogové vysílání na velmi krátkých vlnách v pásmu FM.

Pokračovat by rovněž měla spolupráce s Českou televizí na takzvaném Multiplexu veřejné služby. Zároveň ale ČRo plánuje snížit náklady na vysílání při televizních standardech DVB-T a DVB-T2.

Český rozhlas rovněž čeká druhá fáze rekonstrukce ostravského studia, pokračování rekonstrukce brněnské stanice a pořízení nemovitosti pro studio v Olomouci. Zároveň chce v příštím roce zahájit prodej zámku v Přerově nad Labem a objektu v brněnské Dvorského ulici.

Vedení rozhlasu bude v rámci rozvojového plánu usilovat i o zvýšení rozhlasového poplatku o pět korun, což by znamenalo navýšení ročních výnosů o 225 milionů korun. Úvahy o zvýšení podporuje novela zákona o DPH, která bude pro rozhlas znamenat výpadek příjmů. Současný koncesionářský poplatek je 45 korun. Naposledy se zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Autoři: ,


Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Podle ředitele židovského muzea Zelený Raoul znevažuje holokaust

Díl Blbounova pomsta komiksu Zelený Raoul rozhořčil ředitele Židovského muzea...

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti komiksu Zelený Raoul časopisu Reflex. Díl Blbounova pomsta...

Studenti nerozumí médiím, za veřejnoprávní považují i Parlamentní listy

(Ilustrační snímek)

Většina středoškoláků má nízkou mediální gramotnost. Ukázal to výzkum programu Jeden svět na školách. Zhruba polovina z...

Teribear pomohl více než 9 miliony, Mafra a.s. přispěla 63 495 korun

Členové Mafra týmu na trati pomáhají celý týden. Každým kilometrem chůze či...

Za deset dnů nachodilo a naběhalo na pražském Vítkově 16 260 lidí 320 812,5 kilometru na pomoc znevýhodněným dětem. Za...Najdete na iDNES.cz