Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman telefonoval Ficovi, chválil ho za zarputilý odpor ke kvótám

  14:19aktualizováno  16:04
Prezident Miloš Zeman v pátek hovořil se slovenským premiérem Robertem Ficem. Ficovi blahopřál k odvaze a statečnosti, kterou projevil v souvislosti s kvótami na přerozdělování uprchlíků. Slovenská opozice však premiéra ostře kritizuje.

Zeman se s Ficem setkal během své první zahraniční cesty na Slovensko | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Prezident republiky vyslovil předsedovi vlády Slovenské republiky svou osobní podporu,“ dodal v prohlášení Zemanův mluvčí Ovčáček.

Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.

„Jsme suverénní země a odmítáme diktát většiny. Měli jsme se dohodnout na zasedání předsedů vlád a hlav států. Slovensko má právo říct, že s něčím nesouhlasí,“ prohlásil po přijetí kvót o rozdělení 120 00 uprchlíků z řeckých a italských táborů Fico.

„Nepřesvědčili nás argumenty, náš názor přehlasovali většinou,“ doplnil slovenský premiér. „Nebudeme tento závazný akt implementovat. Kvóty považujeme za něco, co v praxi nebude fungovat,“ zdůraznil Fico.

I když Česko s kvótami nesouhlasí, nebude se jim bránit soudně, jak o tom dříve uvažoval třeba vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by si Praha takovým krokem výrazně ztížila vyjednávací pozici při dalších debatách o řešení migrační krize.

Slovensko se dostává do kouta

Naopak Slovensko unijní rozhodnutí respektovat nechce a podle Fica proti němu podá u soudu Evropské unie žalobu. Nejsilnější opoziční strana na Slovensku za to Fica kritizovala. Opozice sice podobně jako Fico kvóty na rozmístění běženců dlouhodobě odmítá, žaloba ale prý nemá šanci na úspěch a Slovensko poškozuje.

„Slovensko se dostává do kouta, do izolované pozice. Spíše rozum a diplomacie jsou potřeba při dalších jednáních, jak dál s migrační krizí,“ řekl dnes šéf křesťanských demokratů (KDH) Ján Figeľ. KDH je na Slovensku nejsilnější opoziční stranou.

Podle Figeľa, který byl v minulosti eurokomisařem a hlavním vyjednávačem Slovenska v rozhovorech o vstupu země do EU, silácký postoj ohledně kvót zemi poškodí a oslabí. „Žaloba nemá šanci na úspěch. Během celého období jednání nebyly ze slovenské strany vzneseny jasné námitky, že rada ministrů koná mimo svou kompetenci nebo porušuje platnou proceduru,“ uvedl Figeľ.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz