Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český komisař pro trvale udržitelný rozvoj

  12:10aktualizováno  12:10
Když v lednu zveřejnil Vladimír Špidla jméno kandidáta ČSSD na funkci českého zástupce v Evropské komisi, rozvinula se nad jménem kandidáta diskuse. Jako člověk, který již delší dobu aktivně pracuje v oblasti životního prostředí a sleduje dění okolo EU,chci tímto podpořit nominaci Miloše Kužvarta.

Zájem české vlády o funkci eurokomisaře směřuje do oblastí životní prostředí, doprava, věda a výzkum, energetika, humanitární pomoc a rozvojová spolupráce. Prioritou přitom je oblast životního prostředí nebo regionálního rozvoje. Jmenování Miloše Kužvarta do funkce komisaře v těchto zájmových oblastech by bylo pozitivní a prospěšné.

Ano, i u tohoto člověka můžeme hledat nějaké slabiny, ovšem celkově jej lze charakterizovat jako člověka zkušeného na politické i mezinárodní úrovni, člověka schopného a pracovitého.

Věcmi veřejnými a ochranou životního prostředí se zabýval již před rokem 1990 a následně se vypracoval až na post ministra životního prostředí ve vládě Miloše Zemana. V ní patřil mezi oblíbené a proevropské politiky. Po čtyři roky tak vedl resort se zhruba tři a půl tisící zaměstnanci, během nichž se mu v parlamentu podařilo prosadit řadu nových zákonů, které implementují evropské směrnice, a při vyjednávání s Evropskou unií dovedl k úspěšnému konci právě kapitolu “životní prostředí”. 

V parlamentních volbách v r. 2002 jej podpora voličů vynesla do funkce poslance v parlamentu, kde se aktivně věnuje také životnímu prostředí. Mimo jiné působí delší dobu jako člen Institutu pro vzdělání a vědu OSN – Unitar. Schopnost komunikovat potřebnými cizími jazyky nemusí být tedy ani vyzdvihována.

Domnívám se tedy, že Miloš Kužvart má dobré předpoklady pro to, aby se ujal významné funkce evropského komisaře. V případě jeho úspěchu to bude pozitivní o to více, že jde o člověka, který se  hlásí k myšlenkám trvale udržitelného rozvoje společnosti, který je pro budoucnost lidstva nevyhnutelný a aktuální a který se právě Evropská unie snaží uplatňovat do praxe.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz