Český důstojník v Kuvajtu zřejmě kradl

  • 147
Prestižní jednotka českých chemiků, kteří operují v rámci mise Trvalá svoboda v Kuvajtu, utprěla šrámy na své dobré pověsti. Vojáci si stěžují na neprofesionalitu velitelů a špatné vztahy v misi. Někteří z nich už podali trestní oznámení. Vojenská policie dokonce řeší případ českého důstojníka, který je podezřelý, že kradl v obchodě na americké základně.

Incident potvrdila oficiálně i armáda. "Vojenská policie v místě nasazení české jednotky vyšetřuje příslušníka kontingentu AČR pro podezření z krádeže," sdělila iDNES Jana Růžičková z tiskové služby Generálního štábu.

"Došlo k ní ve vojenském obchodě na základně Camp Doha v Kuvajtu. Šetření nebylo dosud ukončeno," dodala.

Kdyby se prokázalo, že důstojník opravdu kradl, musel by ihned zpátky do České republiky. Pak by následovaly další sankce. "Nechci ale nic předjímat, dokud se vyšetřování neukončí," doplnila Růžičková.

Podle zdroje iDNES je z krádeže obviněný jeden z majorů. Personál obchodu ho údajně přistihl s kradeným zbožím.

Řepka: Důstojník vzal svetr
Podle mluvčího ministra obrany Milana Řepky důstojník logistické části vzal v prodejně svetr v hodnotě 40 amerických dolarů (asi 1200 korun).

V nejbližším možném termínu bude poslán zpět domů, ministr obrany Jaroslav Tvrdík nevidí žádný důvod, aby takový člověk zůstal v armádě, řekl ČTK Řepka.

Vojáci podávají trestní oznámení
O tom, že situace mezi českými vojáky v Kuvajtu není ideální, svědčí i jeden z příslušníků mise.

"Vztahy mezi veliteli a podřízenými jsou velmi napjaté," říká jeden z vojáků mise, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

"Mohu potvrdit, že u jednoho oddělení kontingentu v Kuvajtu byly narušeny mezilidské vztahy," říká Růžičková.

"Vojáci podali několik trestních oznámení na jednoho příslušníka oddělení. V minulých dnech se tímto případem zabývala kontrolní skupina armádního inspektora, která byla u jednotky v rámci tzv. metodické pomoci zahraničním misím," dodala.

V současné době se trestními oznámeními rovněž zabývá vojenská policie. "O profesionalitě některých důstojníků se dá pochybovat. Většina hlavních funkcionářů například nesplňuje požadavky na zvládnutí anglického jazyka," říká dále zdroj iDNES z kuvajtské mise.

"Dostali se sem spíše lidé, kteří měli někde známé," dodává příslušník radiační, chemické a biologické jednotky, jehož jméno má redakce k dispozici.

O mise je kvůli penězům zájem
O zahraniční mise je mezi vojáky velký zájem. Jsou velice dobře placeny. V Kuvajtu mají přitom vojáci lepší podmínky než například příslušníci mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu.

Ve 4. odřadu radiační, chemické a biologické ochrany v Kuvajtu slouží 251 českých vojáků. Jednotka je v Kuvajtu od března. Chemici měli v zemi působit půl roku, parlament prodloužil jejich misi na jeden rok.

Do mise pronikl obžalovaný z vydírání
Do prestižní jednotky české armády - do polní nemocnice, která byla vyslána do Afghánistánu se dostal bývalý policista Vladimír Nešpůrek.

Ten byl do minulého týdne stíhán za vydírání bankéřů, podnikatelů a vymáhání úplatků.

Nešpůrek velel četě, která v Afghánistánu střežila české zdravotníky. Obvodní soud pro Prahu 1 ho pro nedostatek důkazů sice osvobodil, ale bývalý policista soudům neunikl.

Na Nešpůrka podal trestní oznámení velitel vojenské zdravotnické služby. Vadí mu, že odjel jako ostraha polní nemocnice na misi do Afghánistánu, aniž přiznal, že je stíhán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video