Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český dům v Moskvě: byl to úmysl

  23:00aktualizováno  23:00
Pochybný pronájem Českého domu v Moskvě soukromé firmě z Rakovníka není výsledkem lajdáctví, ale promyšleným tahem některých lidí z úřadu ministra zahraničí Jana Kavana. Jednoznačně to vyplývá z posudku, který si MF DNES nechala vypracovat právníkem Tomášem Sokolem, i z vyjádření dalšího právníka, Jiřího Teryngla, jehož kancelář smlouvu doporučila šéfovi české diplomacie k podpisu. Jiří Teryngel, o jehož právnících mluvil předevčírem Kavan jako o spoluvinících celého případu, se včera distancoval od obsahu smlouvy.

Teryngel říká, že podrobnosti kontraktu si dojednávalo přímo ministerstvo zahraničí s firmou Hotel Český dům.

"Já netvrdím, že smlouva je výhodná. Tvrdím, že rizika nesou obě strany, ale to je při obchodních vztazích vždycky. Rozumějte, úloha právníka je technická, obsah smlouvy určovaly strany," uvedl.

Právník Tomáš Sokol ve svém posudku došel k závěru, že zmíněnou smlouvu lze stručně označit jako smlouvu o korupci.

Ministr Jan Kavan ve středu den poté, co MF DNES upozornila na to, že smlouva zvýhodňuje soukromou firmu na úkor státu svolal mimořádnou tiskovou konferenci a přiznal, že dokument má formální nedostatky. Do týdne je prý odstraní a potrestá viníka, který mu připravil podklady.

Jaké konkrétní nedostatky smlouva má, však Kavan neřekl. Terynglova advokátní kancelář se přihlásila k jediné technické chybě. "Smlouva byla původně míněna jako smlouva servisní, proto je uzavřena podle obchodního zákoníku. Ale na poslední chvíli se do ní dostalo ustanovení o nájmu. Proč, to nevím. Zpracovávala to kolegyně, která je nyní na mateřské dovolené," řekl Teryngel.

Podle právníka Tomáše Sokola je smlouva koncipována tak, že společnost Hotel Český dům dotuje činnost ambasády (pokud jde o takzvaný "reprefond" velvyslance a užívání restaurace) a velvyslanectví výměnou za to spravuje pro firmu účty a poskytuje jí další výhody.

"Smlouva je hrubě nevýhodná pro stát. Míru nevýhodnosti zřejmě nelze v penězích zatím vyjádřit, projevovala by se ale postupně," uvedl Sokol.

To, že smlouva znevýhodňuje stát a porušuje i mezinárodní úmluvu zakazující podnikat na diplomatické půdě, vyplynulo i z dřívějších vyjádření velvyslance v Moskvě Jaroslava Bašty a několika oslovených právníků. Nedostatky ve smlouvě potvrdily i tři advokátní kanceláře, na které se Kavan v úterý obrátil.

Stále jasněji se ukazuje, že převzetí komplexu v centru Moskvy firmou Hotel Český dům se připravovalo dlouho. Ministerstvo zahraničí přitom původně tvrdilo, že se v říjnu, kdy vláda přijala usnesení o zrušení vedlejší výdělečné činnosti, dostalo do složité situace.

"Usnesení přijala vláda 4. října 2000. Bylo zahájeno jednání s managementem Českého domu o dalším osudu vedlejšího hospodářství," prohlásil Kavan v březnu ve sněmovně.

Jiří Teryngel přitom včera uvedl, že smlouva s firmou Hotel Český dům se připravovala už od července, tedy minimálně čtvrt roku před vládním usnesením.

"Smlouva byla připravena k podpisu až v listopadu, ale pracovalo se na ní od léta. Společnost byla za tím účelem v červenci založena a od té doby si strany dojednávaly smlouvu," řekl Teryngel.

Služba pro odhalování korupce už začala zkoumat, zda v případu jsou známky korupce. Ministr vnitra Stanislav Gross se ke kauze vyjádří, až dostane výsledky této analýzy na stůl, což se očekává zhruba do týdne.

Zahraniční výbor sněmovny včera pověřil svého předsedu Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby požádal Kavana o vysvětlení. Z iniciativy poslance Jiřího Payna (ODS) bude muset Kavan říci, kdo navrhl, aby vláda Český dům neprovozovala.

Za problém považuje, zda se v Českém domě prodává zboží dovážené v rámci diplomatických konvencí pro potřeby českého velvyslanectví.

Právní analýza Tomáše Sokola

Smlouvu mezi ministerstvem zahraničí a firmou Hotel Český dům, pod kterou se podepsal ministr Jan Kavan, podrobil právník Tomáš Sokol detailnímu zkoumání. Jeho verdikt zní: smlouva je hrubě nevýhodná pro stát, je nesrozumitelná a v některých bodech protiprávní. "Je to mimořádně špatné právnické dílo," říká Tomáš Sokol.

STÁT VYRÁBÍ BÍLÉHO KONĚ

Co je ve smlouvě: Ministerstvo převádí na firmu veškerá práva a povinnosti ze všech smluvních vztahů uzavřených do 31. 12. 2000.
Sokol: Není jasné, jestli je touto cestou sledováno vyvolání závažnějšího diplomatického konfliktu s hostitelskou zemí, ale zcela určitě by realizace tohoto ujednání jinak skončit nemohla. Kromě toho by dodržování tohoto ujednání vedlo i k celé řadě beznadějných soudních sporů.
Stručně řečeno, ministerstvo jakožto ústřední orgán státní správy zde asistuje a fakticky tvoří takzvaného bílého koně, kdy již vzniklé dluhy jsou převedeny na jiný subjekt s tím, ať si s nimi poradí, jak uzná za vhodné. Jde o protiprávní a neetické jednání.

STÁT JAKO DODAVATEL FIRMY

Co je ve smlouvě: Firma je k zajištění správy komplexu oprávněna čerpat materiál ze skladu materiálně technického zabezpečení ambasády.
Sokol: Firma má zřejmě provozovat hotelový komplex včetně služeb za úplatu, avšak své materiální potřeby může uspokojovat ze zásob českého státu, tedy stát bude dodavatelem. Smlouva zřejmě úmyslně nehovoří o ceně a už vůbec neřeší takové otázky, jako je DPH. Kromě potenciálního ohrožení státního majetku stát zde figuruje v roli podporovatele soukromého podnikání, aniž by k tomu měl zákonný důvod, a zcela určitě v rozporu s funkcemi, které ministerstvo má plnit.
Je to porušení Listiny základních práv a svobod a v důsledcích by šlo i o porušení zákona o státní podpoře.

STÁT SE ZAVAZUJE PAŠOVAT 

Co je ve smlouvě: Ministerstvo se zavazuje prostřednictvím ambasády pomáhat při společných dovozech zboží a materiálu.
Sokol: Nelze to interpretovat jinak, než že ministerstvo slibuje pomoc při dovozu materiálu soukromému podnikateli do jiné země v součinnosti se zastupitelským úřadem, tedy zřetelně deklarovat toto zboží jako zboží určené pro zastupitelský úřad. Protože takové zboží nepodléhá v Ruské federaci clu, český stát se zavazuje, že bude soukromému podnikateli pašovat zboží.

STÁT DOTUJE FIRMU

Co je ve smlouvě: Hotel Český dům hospodaří sám za sebe.
Sokol: Formálně jistě, fakticky ovšem jeho činnost výrazně dotuje stát. Otázkou je, jaká je faktická výnosnost toho, co stát svěřil firmě. Pokud se ukáže, že výnos z této činnosti je vyšší než odměna (stát ročně získá 28 milionů), pak je nutné se věcí zabývat z hlediska trestního práva.

STÁT BUDOVU NAKONEC PRODÁ

Co je ve smlouvě: Ministerstvo se zavazuje, že v případě prodeje budovy ji nabídne firmě Hotel Český dům, a to za cenu stanovenou průměrem cen zjištěných dvěma znaleckými posudky.
Sokol: Zcela protiprávní ujednání, protože předkupní právo mohlo být zřízeno pouze se souhlasem ministerstva financí a cena musí být sjednána nejméně ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá.
(ina, jik) 


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...Najdete na iDNES.cz