Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český dům: svou roli má i Kavanova náměstkyně

  22:34aktualizováno  22:34
V pochybném pronájmu moskevského komplexu Český dům soukromé firmě se osobně angažovala náměstkyně ministra zahraničí Helena Opolecká. Kavanova náměstkyně zplnomocnila k podpisu dohody zaměstnance zastupitelského úřadu Zdeňka Willa, protože to odmítl udělat velvyslanec Bašta. Willa figuroval v dozorčí radě firmy Hotel Český dům, jíž ministerstvo budovu pronajalo.

Aféra zatím stála místo jen generálního sekretáře ministerstva Karla Srbu - rezignoval před měsícem, kdy případ MF DNES zveřejnila. Opolecká dosud tvrdila, že s případem nemá nic společného.

"Nespadá to do mé kompetence. Pana Willa vůbec neznám. Bude to nějaké hluboké nedorozumění," řekla před měsícem. Dokument ministerstva z letošního ledna s jejím vlastním podpisem však svědčí o opaku.

"Pověřuji Vás tímto k zastupování zájmů ministerstva zahraničních věcí, respektive zastupitelského úřadu v Moskvě ve vztahu k Hotelu Český dům a k podpisu dohod o spolupráci a vzájemném poskytování služeb," píše Opolecká Willovi v dopise, který MF DNES nyní získala.

Ministr Jan Kavan svou náměstkyni zatím držel. "Mám zde tvrzení proti tvrzení," odpověděl koncem března na otázku, jakou vyvodí odpovědnost vůči Opolecké.
Už tehdy Will v MF DNES potvrdil, že to byla právě ona, kdo ho podpisem smlouvy pověřil.

Navíc vyšlo najevo, že Opolecká dojednávala pro Kavana posudek nájemní smlouvy od advokátní kanceláře Jiřího Teryngla, který současně hájil zájmy druhé strany - firmy Hotel Český dům.

Opolecká se včera k novému důkazu nemohla vyjádřit, neboť nebyla k zastižení. Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil pouze řekl, že generální inspekce ministra bude muset odpovědět i na otázku, jakou roli v případu Opolecká sehrála. "Jistě i její jméno bude v závěrech inspekce figurovat," řekl Pospíšil.

Na přípravě pronájmu Českého domu se za ministerstvo podílel velmi úzký okruh lidí: generální sekretář Karel Srba, náměstkyně Helena Opolecká a ministr Jan Kavan, který vše podepsal. A to přesto, že ho předem varoval velvyslanec Bašta, že smlouva porušuje mezinárodní dohody a ruské zákony.

Proč tito lidé připravili smlouvu, která zvýhodňuje soukromou firmu Hotel Český dům, zkoumali přímo v Moskvě policisté ze zvláštní Služby pro odhalování korupce. "Jejich zjištění jsou vážnější, než původně sami čekali," řekl bez bližšího upřesnění pracovník ministerstva vnitra.

Detektivové se zajímali o to, jak ministerstvo určilo částku 28 milionů, kterou má firma Hotel Český dům za užívání komplexu ročně odvádět státu. Už předběžné šetření inspekce ministerstva zahraničí ukázalo, že do této částky nebyly započteny příjmy z pronájmu bytů a kanceláří. (Ještě loni z nich stát získával 37 milionů korun.)

Nejasné je i to, proč právě ze Zdeňka Willa, který byl dříve skladníkem Českého domu, následně členem dozorčí rady firmy Hotel Český dům, Kavanův úřad "udělal" diplomata a vybavil ho kulatým razítkem zastupitelského úřadu. Will tak dnes může podobně jako velvyslanec potvrzovat pro ruské úřady oficiální dokumenty, například evidenci lidí ubytovaných v hotelu.

"Razítko je velký problém, protože užívat by ho měl jen ten, kdo je k tomu v Rusku zmocněn. A to je jen velvyslanec a jeho zástupce. Je tady riziko, že orazítkuje něco bez vědomí velvyslance," řekl jeden ze zaměstnanců ministerstva zahraničí.

Když na podezřelý pronájem před měsícem upozornila MF DNES, ministr Kavan nejprve připustil formální nedostatky smlouvy a po týdnu oznámil, že generální sekretář bere odpovědnost na sebe. Kavan zároveň rozhodl, že případ prošetří jeho inspekce a pak se rozhodne, co se smlouvou dál.

Náměstek Pavel Telička, který na práci inspekce v této kauze dohlíží, už dostal dvě zprávy inspektorů. Tu poslední z minulého týdne nechal doplnit. "Požádal jsem inspekci, aby na některých věcech ještě popracovali. Výsledky očekávám v nejbližší době," řekl Telička.

Náměstkyně ministra zahraničí Jana Kavana Helena Opolecká je spoluzodpovědná za kauzu Český dům v Moskvě. (23. dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Najdete na iDNES.cz