Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český dům: skandál trvá

  0:01aktualizováno  0:01
Ministerstvo zahraničí, navzdory veřejným slibům Jana Kavana, nezastavilo nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě. Generální sekretář Pavel Jaroš totiž podepsal ve vší tichosti v pondělí 3. září slibovaný dodatek ke smlouvě, ovšem drtivá většina výhod pro firmu Hotel Český dům v nové verzi zůstala. A to včetně nízkého nájemného 28 milionů korun.

"Jediné, co řeknu, je to, že jsme podepsali dohodu o narovnání," potvrdil ve středu ředitel firmy Hotel Český dům Stanislav Brei.

O náhlém zvratu v případu, který propukl letos na jaře a je vyšetřován policií, ještě v pondělí odpoledne nevěděl náměstek Pavel Telička. Toho přitom Kavan pověřil dohledem nad vyřešením celého skandálu kolem pochybné smlouvy. "Trvám na tom, aby dodatek projednalo kolegium ministra," řekl v pondělí Telička. V tu chvíli však dohoda o narovnání už byla pár hodin podepsaná.

Do jaké míry je o změnách ve smlouvě informován přímo ministr Kavan, není jasné. V době podpisu byl v zahraničí a dosud se nevrátil. Jeho mluvčí Aleš Pospíšil ve středu večer oznámil, že dodatek smlouvy prošel řádným připomínkovým řízením a souhlasili s ním všichni náměstci. Náměstci Pavel Telička a Martin Palouš však tvrdí opak. "Smlouvu jsem neviděl a nic o ní nevím," řekl Palouš.

Ministerstvo dodatek nezveřejnilo. Z informací MF DNES vyplývá, že jedinou výraznější změnou je vypuštění příslibu odprodeje komplexu s desítkami kanceláří a stovkou bytů v centru Moskvy firmě Hotel Český dům.

Kavanův úřad smlouvu téměř nezměnil
Ministerstvo zahraničí mělo půl roku na to, aby přepracovalo špatnou smlouvu o pronájmu Českého domu. Nestalo se však skoro nic. Kavanův úřad ani za půl roku nebyl schopen vypracovat ekonomický rozbor, který by určil přesnou sumu, již vydělává hotelový komplex Český dům.

Proto nakonec i v nové verzi smlouvy s firmou Hotel Český dům zůstalo nájemné 28 milionů ročně, které je podle interních informací zhruba o 30 milionů nižší než skutečné zisky. Generální sekretář Pavel Jaroš potvrdil, že na ekonomické analýze se teprve začalo pracovat.

"Soudní znalec by na základě hospodářských výsledků z let 1995 až 2000 měl stanovit určitou výši nájemného," řekl Jaroš. Ministerstvo už v červnu přiznalo, že 28 milionů si stanovila sama firma a resort na ni bez detailních analýz přistoupil.

Nová verze smlouvy neodstranila ani další sporný bod, a to neoprávněné propojení podnikatelských aktivit se zastupitelským úřadem. Firma Hotel Český dům se totiž dodnes v Rusku nezaregistrovala, tudíž tam nemůže legálně podnikat ani platit daně. Proto například za její zaměstnance dál nese odpovědnost ambasáda.

"To tam zůstalo. Vyřešili to tak, že firma si má do 24. září podat žádost o registraci. Stejně tak dál platí ustanovení, že firma si může z nájemného odečítat takzvané nepředvídatelné výdaje na různé havárie," uvedl pracovník ministerstva seznámený s dodatkem.

Novou verzi smlouvy nedoporučili podepsat ani právníci ministerstva. Jejich názor však není pro Jaroše rozhodující: "Na tuto problematiku tady experty nemáme. Proto čerpáme z externích zdrojů." Resortním právníkům se nelíbil hlavně článek 10, který označili za smlouvu o smlouvě budoucí.

Říká: "Účastníci dohody se shodli, že ihned po podpisu dohody o narovnání zahájí práce na smlouvě, která upraví jejich smluvní vztahy po 31. 12. 2001." Právník František Gebauer, který na smlouvě za ministerstvo pracoval, však trvá na tom, že spolupráce s firmou Hotel Český dům není automaticky definitivní.

"V žádném případě to není smlouva o smlouvě budoucí," řekl Gebauer. Jaroš navíc dodatek podepsal, aniž jej projednalo kolegium ministra. "Na kolegiu to nebylo. Nic o tom nevím," potvrdil včera náměstek Martin Palouš. Smlouva formálně platí do konce roku,ale počítá se s tím, že bude prodloužena.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz