Český dům: chyby potvrzeny

  • 3
Praha - Dvouměsíční šetření inspekce ministerstva zahraničí prokázalo, že pronájem Českého domu v Moskvě je veskrze špatný, pro stát nevýhodný a odporuje mezinárodním úmluvám a ruským zákonům. Potvrdily se tak všechny hlavní pochybnosti o pronájmu hotelového komplexu, na které v polovině března upozornila Mladá fronta DNES. Právníci dvou klíčových odborů ministerstva - mezinárodněprávního a finančněinvestičního konstatovali, že smlouva mezi resortem a rakovnickou firmou Hotel Český dům je pro stát nevýhodná.

Cena 28 milionů ročně za pronájem podle nich byla stanovena tak, aby vyhovovala soukromé firmě (navíc chybí doklad, na základě čeho byla tato suma vypočítána, když příjmy v minulých letech byly až dvojnásobné).

Posudky obou odborů, jejichž vypracování si vyžádala generální inspekce, má MF DNES k dispozici. Pracovníci odborů zároveň doporučují, aby byla smlouva s firmou Hotel Český dům (která komplex získala bez výběrového řízení) zrušena. "Považuji za nezbytné, i vzhledem k mimořádné hodnotě majetku, vyhlásit obchodní veřejnou soutěž," stojí v posudku finančně investičního odboru.

Přestože oba odbory dospěly k citovaným závěrům, není jasné, zda je obsahuje i finální zpráva generální inspekce. O ní hodlá ministr Kavan mluvit na chystané tiskové konferenci, ale už v úterý v České televizi řekl, že zprávu inspekce četl a "většina podezření, která proběhla především v jednom velkém deníku, Mladé frontě, se nepotvrdila." Zprávu inspekce Kavan oproti zvyklostem utajil a nehodlá ji zveřejnit. "Není k tomu důvod," řekl jeho mluvčí Aleš Pospíšil.

Pochybný pronájem Českého domu v centru Moskvy probíhal v režii bývalého generálního sekretáře Karla Srby, který obcházel všechny příslušné orgány ministerstva. Smlouvu podepsal přímo Kavan (ačkoli jej před tím důrazně varoval velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta) a všem tvrdil, že smlouva prošla "řádným připomínkovým řízením".

Výraznou roli sehrála i náměstkyně Helena Opolecká, která rozhodla, že dodatek ke smlouvě podepíše místo Bašty řadový zaměstnanec velvyslanectví.

Inspekce, která měla případ vyjasnit, byla v situaci, kdy její lidé vyšetřovali své vlastní nadřízené.

Šéf generální inspekce je totiž přímo podřízen Opolecké, byť dohledem na tento případ byl pověřen náměstek Pavel Telička. Ani Karel Srba nebyl odříznut: poté, co v březnu rezignoval na post sekretáře, zůstal další dva měsíce zaměstnancem úřadu, a dokonce si sám vybral nástupce. Stal se jím jeho známý Pavel Jaroš. Ten už začátkem května, bez vědomí náměstka Teličky, vycestoval do Moskvy a vyjednával s šéfem firmy Hotel Český dům Stanislavem Breiem. "Jednali o tom, jak bude smlouva o pronájmu upravena," uvedl pracovník velvyslanectví v Moskvě. Potvrdil tak, že vedení resortu nemíní smlouvu s Breiem zrušit.

Případ Český dům začala na základě informací MF DNES zkoumat i Služba pro odhalování korupce. Její šéf Jaroslav Macháně včera potvrdil, že do dvou týdnů by mělo být vyšetřování ukončeno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video