Protesty v ulicích Teheránu (20. června 2009) | foto: Reuters

Český diplomat byl v Íránu opět na koberečku, nepustili ho ke slovu

  • 150
Česká diplomacie byla už podruhé během jediného týdne na koberečku u íránského ministerstva zahraničí. Teheránu se nelíbí odsuzující výroky EU ohledně průběhu tamních prezidentských voleb. Tentokrát si Írán dupl víc - český charge d´affaires nedostal šanci vyjádřit své stanovisko.

Český chargé d´affaires Josef Havlas se jako zástupce předsedající země EU setkal s íránskými diplomaty Íránu před obědem. Předvoláno bylo i jeho 26 unijních kolegů.

Běžnou praxí je přitom vyjádření stanoviska předvolané strany. Tentokrát to podle mluvčího ministerstva zahraničí Milana Řepky možné nebylo. Přesné informace o výsledku schůzky zatím české ministerstvo nemá.

"Ale vzhledem k tomu, že tam český chargé d´affaires nebyl sám, ale byli tam také představitelé členských zemí EU, zvažuje se nyní buď společné prohlášení států EU, nebo prohlášení za předsednictví, tedy za Českou republiku," řekl mluvčí iDNES.cz.

"Je naprosto jasné, že EU musí ještě dnes večer nebo nejpozději v pondělí vypracovat společné prohlášení k aktuální situaci a povolebnímu vývoji," reagoval ministr zahraničí Jan Kohout.

Zvážit je totiž třeba i možnost svolání mimořádného zasedání sedmadvacítky k povolební situaci v Íránu, kterým po drtivém vítězství Ahmadínežáda v údajně zfalšovaných volbách zmítá už několik dní násilí. Policie během demonstrací zabila nejméně 17 lidí a opozici hrozí trest smrti. - čtěte v Íránu se zatýká, opozici hrozí trest smrti

NEDĚLNÍ VÝVOJ V ÍRÁNU

Bili nás, tekla krev, říká Íránec. Policie zabila deset lidí

Poprvé byl Josef Havlas na koberečku v Teheránu v úterý. Írán se tehdy nechal slyšet, že výroky Unie o íránských volbách byly hanlivé a urážlivé. - čtěte více o prvním předvolání

Íránci nemanipulujeme, vzkázal do Teheránu Londýn

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Teherán, aby povolil poklidné protesty, nepoužíval proti demonstrantům sílu, propustil zadržené stoupence opozice a umožnil, aby o situaci mohla informovat nezávislá média.

Britský ministr zahraničí David Miliband se pak ohradil proti tvrzení, že zahraničí organizuje protesty v ulicích Teheránu, při nichž idnes podle agentury Reuters zněla z ulic střelba.

"Kategoricky odmítám myšlenku, že protestující v Íránu jsou manipulováni nebo motivováni zahraničními zeměmi. Spojené království pevně věří, že je na íránském lidu, aby si vybral svou vládu," uvedl v reakci na výzvu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby se Británie a Spojené státy "přestaly vměšovat do záležitostí Islámské republiky Írán".

Reportéři: V Íránu přibývá vězněných novinářů

Organizace Reportéři bez hranic (RSF) oznámila, že v Íránu je nyní za mřížemi 33 reportérů a internetových bloggerů. Od pátku se tak jejich počet téměř zdvojnásobil.

"Írán je nyní největším vězením zástupců sdělovacích prostředků na světě," zdůraznila zpráva RSF. Mezi zatím posledními zadrženými je údajně i předseda Sdružení íránských novinářů Alí Mazrúí. Webové stránky RSF se nyní potýkají s technickými problémy.

Nařízení opustit zemi do 24 hodin dnes dostal zpravodaj BBC v Íránu Jon Leyne. Podle íránské agentury Fars byl obviněn z "šíření smyšlených zpráv, nedodržování nestrannosti zpravodajství, podpory výtržníků a pošlapávání národních práv Íránu".

Úřady zahraničním novinářům, včetně kameramanů a fotoreportérů, zakázaly v souvislosti s nynějšími protesty veškerou práci v terénu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video