Unikátní přístroj Cyberknife slaví rok a 300 ošetřených pacientů.

Unikátní přístroj Cyberknife slaví rok a 300 ošetřených pacientů. | foto: Onkologická klinika, FN Ostrava

Český Cyberknife válčí s rakovinou už rok, je nejvytíženější na světě

  • 133
Ozařovací přístroj Cyberknife v ostravské fakultní nemocnici léčil za první rok provozu tři stovky pacientů s rakovinou. Stal se tak nejvytíženějším robotickým ozařovačem na světě. Nemocnici stál 200 milionů korun, v USA je přitom cena poloviční. Ministerstvo zdravotnictví přesto částku hájí.

Onkologická klinika v Ostravě pořídila Cyberknife na jaře 2010. Přístroj je jediný ve střední a východní Evropě. Dal šanci pacientům, kterým by tu dříve nepomohli.

"Dokážeme lépe léčit široké spektrum diagnóz. Nejčastější je karcinom prostaty, pak jsou to jaterní a plicní metastázy, nádory slinivky, mozku a páteře, izolované lymfatické uzliny," vypočítal přednosta onkologické kliniky David Feltl.

Cyberknife

Unikátní ozařovač se průmyslově vyrábí od roku 2001 a funguje podobně jako gama nůž. Na světě je v provozu zhruba 160 těchto přístrojů, z toho asi 70 procent ve Spojených státech. V Evropě je 12 Cyberknifů, Ostrava je třináctá.
CyberKnife ozařuje s desetkrát až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače. Pomocí robotického ramene je schopen vysílat svazek velmi tenkých paprsků z téměř každé pozice a ozařované místo i robotické rameno monitoruje a kontroluje počítač. Systém umí kontrolovat pozici nádoru během ozařování, takže reaguje na sebemenší pacientovy pohyby. Nedochází tedy k poškození zdravé tkáně a záření je zacíleno pouze na nádor s přesností na 2 milimetry. Díky tomu se dají léčit i malé nádory v důležitých oblastech těla - karcinomy plic, prostaty, jater, slinivky, hlavy a krku.
Léčba pomocí Cyberknife probíhá ambulantně, pacient je léčen 2 až 10 dnů, naproti tomu klasická radioterapie trvá 6 až 8 týdnů.

Zdroj: FN Ostrava

Za rok zvládl Cyberknife ošetřit přes 300 pacientů a stal se nejvytíženějším na světě. Průměrný počet pacientů se totiž běžně pohybuje kolem 150, Ostrava se tak dostala na více než dvojnásobek. Podle Feltla díky dobrému marketingu.

"Obrátili jsme se přímo na pacienty. Zřídili jsme telefonní infolinku i speciální e-mailovou schránku. Lékař musí do 24 hodin odpovědět na e-mail. Lékařské zprávy konzultujeme elektronicky, takže v prvních třech měsících se k nám dostalo 50 procent pacientů samo bez reference lékaře. Pacienti se pak ke svým lékařům vraceli spokojení, takže doktoři viděli, že to funguje, a začali k nám posílat další," poznamenal lékař.

Dodal, že v současné době už pominul počáteční obrovský zájem a příliv pacientů je stabilní.

Levnější a rychlejší léčba

Lidé čekají na ošetření Cyberknifem nejvýše šest týdnů. "Pokud pacienta odmítneme, je to pouze kvůli tomu, že kvůli jeho diagnóze nemůže být léčen ozařovačem," uvedl Feltl. Cyberknife je denně v provozu dvanáct až třináct hodin.

Lékaři si nemohou přístroj vynachválit. "Například karcinom prostaty léčíme o 75 procent kratší dobu a o třetinu levněji než klasická radioterapie. Ta stojí zdravotní pojišťovny 220 tisíc korun, léčba Cyberknifem okolo 150 tisíc. Také nádory jater, plic, pankreatu léčíme levněji a s vyšší kvalitou života než systémová léčba," sdělil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Nespokojení jsou ale s tím, jak léčbu hradí pojišťovny. "Po dlouhých průtazích jsme se nakonec na úhradách dohodli, ale jejich výše rozhodně není optimální a my jsme ekonomicky tlačeni ke zdi," posteskl si přednosta onkologické kliniky.

Peníze byly také tím, co vzbudilo pozornost hned po nákupu přístroje. Jeho pořizovací cena byla totiž až dvakrát vyšší než v zámoří. Ostravská nemocnice ho koupila za deset milionů dolarů, v USA stojí 3 až 5 milionů. Do veřejné soutěže se totiž přihlásil jediný zájemce, cenu se tak nepodařilo srazit.

Nemocnice se proti kritice za vysokou cenu opakovaně ohrazuje (více čtěte zde). Zástupce firmy, která přístroj do Ostravy prodala, před časem médiím řekl, že dodaný typ má nejlepší příslušenství, jaké je k dispozici. Cenu brání rovněž ministerstvo zdravotnictví.

"Jedná se o mimořádnou technologii, která posunuje hranici medicíny v České republice. Je potřeba si uvědomit, že na světě existuje jediný výrobce tohoto přístroje. Jeho cenu nemůžeme srovnat s cenou v USA, kde je jich velké množství, tedy logicky za nižší cenu, a zároveň veškerá přístrojová technika z USA je kdekoli v Evropě podstatně dražší," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň s tím, že návratnost takové investice se počítá v řádu let.

Dvousetmilionová investice navíc pokrývá i dlouhodobý servis.

Přednosta Onkologické kliniky FNO David Feltl u přístroje Cyberknife.
Přednosta Onkologické kliniky FNO David Feltl u přístroje Cyberknife.

Přednosta Onkologické kliniky FNO David Feltl u přístroje Cyberknife

Nákupy nemocničních přístrojů ministerstvo obecně považuje za problém. Přestože se za ně ročně utratí dvě miliardy, nikdo nesleduje, jaká technika a kam se pořizuje. Resort chce proto zmapovat přístroje v nemocnicích a zjistit, jestli je jimi Česká republika správně pokrytá.

Měl by také vzniknout portál s informacemi o cenách zdravotnické techniky a o zkušenostech s jejím používáním. "Stanovení obvyklé ceny přístrojů je důležité, aby každý další nakupující manažer nemocnice věděl, že třeba cena tohoto typu CT přístroje je tolik a tolik, a ne že se přístroj koupí za dvojnásobek, jako se to u nás často děje," uvedl náměstek ministra Petr Nosek.

Kromě toho by měla podle Noska o vstupu nových technologií do českého systému zdravotnictví rozhodovat nějaká nezávislá autorita. "Moderních přístrojů je mnoho, ale jaká je jejich efektivita, jestli je úměrná ceně a zda se vyplatí zavést nový způsob léčby, to dnes u nás nikdo neví," dodal Nosek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video