Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český chargé d'affaires v Havaně neuspěl

  7:40aktualizováno  7:40
Návštěva českého chargé d'affaires Josefa Maršíčka na havanském ministerstvu zahraničí nepřinesla žádný pokrok ve vyjednávání o osudu zadrženého poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského aktivisty Jana Bubeníka. Kubánská strana ani při této příležitosti nereagovala na české protestní nóty a označila je za nepřijatelné.
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo ve středu Kubu k okamžitému propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou na ostrově zadržováni podle USA na základě vykonstruovaných důvodů.
Ivan Pilip s rodinou

Ivan Pilip s rodinou - Ivan Pilip s manželkou Lucií a dětmi Štěpánem, Sylvií a Terezou na zahradě jejich domu ve Velké Chuchli v Praze. (17. ledna 2001) | foto: Petra RůžičkováČTK

Ivan Pilip
- ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR (2.5.1994-2.6.1997)
- ministr financí ČR (2.6.1997-16.7.1998)
- jeden ze zakládajících členů Unie svobody
- od poloviny roku 1996 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (za ODS), od poloviny roku 1998 člen Poslanecké sněmovny (za US)

Jan Bubeník
- po listopadu 1989 poslancem Federálního shromáždění
- člen vyšetřovací komise udlástí kolem 17. listopadu
- předseda Společnosti 89
- pracuje pro společnost S9 Company

Maršíček jednal v Havaně asi hodinu. Ještě před jednáním označil náměstek ministra zahraničí Martin Palouš skutečnost, že Maršíček bude jednat s náměstkem ministra zahraničí, což je funkce úřadujícího ministra, za neobvyklou.

USA vyzvaly k okamžitému propuštění zadržených
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo ve středu Kubu k okamžitému propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou na ostrově zadržováni podle USA na základě vykonstruovaných důvodů. "Vyzýváme k okamžitému propuštění pánů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, jejichž jediným 'prohřeškem' bylo, že se setkali s kubánskými aktivisty, kteří usilují pokojnou cestou o změnu kubánského totalitního režimu," sdělila českým novinářům činitelka ministerstva, která si nepřála být jmenována.

Ministerstvo uvedlo, že Pilip je jako poslanec a bývalý ministr financí a školství velmi známou osobností České politiky. "Zadržení a věznění člena parlamentu na základě vykonstruovaných obvinění je hanebné," uvedlo ministerstvo.

Kubánská policie přitvrdila
Přední kubánský disident Elizardo Sánchez včera uvedl, že přemístění obou zadržených do věznice pro politické vězně Villa Marista znamená přitvrzení postupu policie. "Za celých 42 let si nepamatuji podobný případ zacházení s cizinci," řekl Sánchez.

Pilip s Bubeníkem nadále čekají v havanské věznici pro politické vězně Villa Marista. Ve čtvrtek odpoledne vyprší už potřetí počítaná lhůta 72 hodin, během níž mají úřady zadržené buď obvinit, či propustit. "Na situaci zadržovaných se nic nezměnilo, žádný zásadní vývoj není.

Na čtvrtek na ráno mám přislíbenou návštěvu," řekl český chargé d'affaires Josef Maršíček.

Kubánská policie opět předvolala k výslechu Antonia Femeníase a Roberta Valdiviu, s nimiž se minulý týden Pilip a Bubeník setkali. Potvrdil to nezávislý kubánský novinář z agentury CAPI Pedro Argüelles Morán.
Znovu byli dotazováni, zda jim Pilip a Bubeník předali jakoukoli pomoc. "I kdyby jim Češi bývali něco při schůzce předali, tak přitom z hlediska kubánského práva to není nic protizákonného," poznamenal Argüelles.

Poslanci poslali dopis do Havany
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) zaslala šéfovi kubánského parlamentu Alarcónu y de Quesadaovi dopis, v němž vyjádřila víru, že kubánský parlament podpoří žádost sněmovny o okamžité propuštění zadržovaných českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na svobodu a jejich návrat do České republiky.

Dopis, který spolu s ní podepsali šéfové všech pěti poslaneckých klubů, Buzková zaslala jménem sněmovny.  Buzková zastupuje předsedu sněmovny Václava Klause, který v pondělí odcestoval na návštěvu USA.

Kubánský chargé d'affaires v ČR David Paulovich odmítl dopis převzít s odůvodněním, že k tomu zatím nemá z Havany pověření. Do kubánského parlamentu byl proto zaslán faxem přes české ministerstvo zahraničí. Originál dopisu byl odeslán diplomatickou
cestou.

Kubánský vyslanec poslal dopis Ransdorfovi
Kubánský chargé d'affaires David Paulovich se obrátil dopisem na poslance Miroslava Ransdorfa (KSČM) se žádostí, aby seznámil poslance s postoji Kuby k zadržování Pilipa a Bubeníka a s výhradami k politice Česka vůči Kubě.

Václav Havel se zapojí do řešení krize
Prezident Václav Havel se zapojí do řešení situace, v níž se ocitli poslanec Unie svobody Ivan Pilip a někdejší studentský aktivista Jan Bubeník, kteří jsou už šestý den zadržováni na Kubě.

Zatím však není jasné, co konkrétně podnikne. "Kancelář nebude o připravovaných krocích informovat," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček s odůvodněním, že publicita by případu uškodila. O připravovaných akcích zatím nechtěl hovořit ani mluvčí ministerstva zahraničních věcí Aleš Pospíšil.

Český prezident by například mohl kontaktovat spojence v zahraničí nebo informovat mezinárodní organizace. Václav Havel je i s manželkou Dagmar na ozdravném pobytu na španělském ostrově Lanzarote. Vrátit by se měl ve čtvrtek.

Poslanci zvažují cestu na Kubu
Čeští poslanci zvažují, že pokud se situace nezmění, vyšlou do Havany pětičlennou parlamentní delegaci. Tu by měli tvořit zástupci všech poslaneckých klubů. Organizační výbor dostal za úkol, aby cestu poslanců v případě potřeby připravil.

Zasedal zahraniční výbor sněmovny
Zadržením Pilipa a Bubeníka se odpoledne zabýval sněmovní zahraniční výbor, jehož se zúčastnil i náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Ten zopakoval, že Praha je zatím ve věci Pilipa a Bubeníka připravena na všechny eventuality.

Slováci jsou ochotni pomoci
V případě, že o to česká strana požádá a podrobně vysvětlí okolnosti zadržení českých občanů, je Slovensko ochotno pomoci při vyjednávání o jejich propuštění. Řekl to slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan.

Mezinárodní organizace vyjadřují poporu
Americká prestižní nevládní organizace Freedom House Ivana Pilipa a Jana Bubeníka podpořila a vybídla mezinárodní společenství, aby Kubu přimělo k jejich propuštění.

Náměstek ministra zahraničí Palouš potvrdil, že se česká strana hodlá spojit i s komisí pro lidská práva v Ženevě.

Polský tisk se věnuje zadržení Pilipa a Bubeníka
Velký ohlas mělo zadržení Pilipa a Bubeníka v polském tisku. Místní deníky popisují nejen osud obou zadržených a česko-kubánské vztahy, ale připomínají i osud polské novinářky, která byla loni na Kubě 30 hodin vězněna a později vyhoštěna za své kontakty s kubánskou opozicí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz