Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česku chybí základní smlouvy o EU, ověření už čtyři roky vázne v Itálii

  9:22
Evropská unie stojí na hliněných nohou, naznačují někteří politici a právníci. Nové členské země totiž nedostaly ověřená znění základních smluv EU. Samy smlouvy to přitom stanovují a je otázka, zda jsou tedy platné. Na vině je archiv italské vlády, který nezvládá ověřovat tuny dokumentů.
Fotogalerie3

Česká republika v roce 2004 přistoupila k základním smlouvám o EU. Dosud je ale neratifikovala. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Ani čtyři roky po vstupu do EU nejsou dostupná ověřená znění smluv, které tvoří primární právo společenství. Česká republika tak dosud neratifikovala Smlouvu o Evropské unii (SEU) a Smlouvu o založení Evropského společenství (SZES).

"Zmíněné smlouvy dosud nebyly vyhlášeny ve Sbírce mezinárodních smluv a my se jimi řídíme skutečně jen ´ze své dobré vůle´. Je to skandální," řekl iDNES.cz expert na ústavní právo Ján Gronský z Karlovy univerzity.

"Všechny evropské smlouvy a dokumenty mají být archivovány v Itálii italskou vládou, která vydává oficiální ověřené autentizované překlady do jednotlivých národních mutací. Když jsem se tím začal zabývat, ukázalo se, že se tak neděje. Sice je to v evropských dokumentech zakotveno, ale praxe taková není," řekl iDNES.cz senátor ODS Jiří Oberfalzer. "De facto primární právo Evropské unie v České republice neexistuje," vyvozuje senátor.

K podobnému názoru dospěl i poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný, který v této věci dokonce adresoval ministerstvu zahraničních věcí několik dotazů, aby zjistil, v jakém je ratifikace základních smluv EU stavu. Podle něj jsou v odpovědích, které od ministerstva obdržel, rozpory. "Minimálně ve dvou bodech jsou odpovědi kuriózní a zakládají pocit, že ne všechno je s primárním právem, které by mělo být v autorizované verzi, v pořádku," řekl iDNES.cz Železný.

. Italský šlendrián

Za vším zřejmě stojí především neschopnost italské vlády, potažmo Bruselu. Po vzniku EU si totiž Itálie z prestižních důvodů vymínila právo, že bude schraňovat všechny originály unijních smluv a jejich ověřené opisy poté předávat jednotlivým členským zemím v národních jazycích.

Tento postup je zakotven ve všech smlouvách, které EU přijme. V Římě tak vznikl při italské vládě takzvaný depozitář smluv, který skrývá tuny papíru a neustále utěšeně roste. Když do EU přistoupila Česká republika, byla jí vyčleněna celá jedna místnost, aby všechny dokumenty pojala.

Věc, která vypadá na první pohled banálně, se postupem doby stala nezvladatelným břemenem, na který italská vláda s přibývající agendou, novými smlouvami a neustálým rozšiřováním původní patnáctky přestala stačit. Ověřování smluv proto nyní Itálii neoficiálně pomáhá vykonávat sám Brusel.

Ani ten však náročný úkol nestíhá a nemá na to ani dostatečné prostředky. Při všem množství smluv, které EU vyprodukuje, se všemi jejich dodatky, novelami a v jazykovém znění všech členských států, jde totiž o desítky metrů spisů pro každou zemi. Ničily by se lesy a vozit bychom to museli kamiony, argumentují úředníci z Bruselu.

Podle ministerstva nejde o závažný problém
Nejenže má mít Česká republika obě smlouvy v ověřeném českém znění s certifikátem platnosti od italské vlády, převzít spolu s nimi měla i všechna další autentická znění těchto smluv v jazycích ostatních zemí Unie. Ale nepřevzala.

"Česká republika dosud neobdržela z archivu italské vlády ověřený opis těchto smluv. Naopak. Stále ještě probíhá upřesňování a jazykové slaďování jednotlivých národních verzí," řekl iDNES.cz Gronský.

To ostatně přiznalo i samotné ministerstvo zahraničí. "Ověřené opisy primárního práva v úředních jazycích původních členských států ministerstvo dosud neobdrželo. Vláda Italské republiky však už byla požádána o jejich předání," řekla iDNES.cz mluvčí Zuzana Opletalová.

Podle ní to ale žádným způsobem nezpochybňuje právní závaznost primárního práva jako takového. Ministerstvo totiž trvá na tom, že k přístupu České republiky do EU stačí pouze ratifikace takzvané Přístupové smlouvy, která obě základní smlouvy EU zastřešuje. A ta proběhla přesně podle předpisů.

"Česká republika podepsala a formálně právně podrobila svému vnitrostátnímu schvalovacímu procesu Přístupovou smlouvu, nikoli smlouvy, k nimž přistupovala," odpovědělo ministerstvo zahraničí na dotaz iDNES.cz.

S tím souhlasí i odborník na mezinárodní právo při Karlově univerzitě Harald Scheu. "Je sice možné, že Itálie jako depozitář zakládacích smluv nesplnila všechny závazky. Z hlediska mezinárodního práva však případné opomenutí povinností obsažených v závěrečných ustanoveních Přístupové smlouvy jistě neznamená, že by Česká republika nebyla členem EU či smluvní stranou příslušných smluv," řekl Scheu iDNES.cz.

I kdyby nebyly naplněny všechny formální náležitosti, na platnosti Přístupové smlouvy to nic nemění. "Byl by to sice italsko-bruselský šlendrián, ale de iure to nic neznamená," řekl iDNES.cz právník Pavel Hasenkopf z Kanceláře prezidenta republiky.

Ministerstvo zahraničí mlží
V tom, že ratifikaci samotné Přístupové smlouvy není co vytknout, má ministerstvo nesporně pravdu. Zároveň svou odpovědí ale přiznalo, že původní smlouvy SEU a SZES ratifikací skutečně neprošly.

Podle některých odborníků to je ale vážný problém, protože nejsou nedílnou součástí Přístupové smlouvy a měly být proto posuzovány každá zvlášť.

Především jejich české znění měla italská vláda ověřit a vybavit certifikátem, který potvrzuje, že je znění platné a že si i vzájemně odpovídají všechny jazykové verze smlouvy. To se ale nestalo, třebaže si to samy smlouvy kladou jako podmínku své platnosti.

Ministerstvo tvrdí, že opis smluv obdrželo spolu s Přístupovou smlouvou. Nejsou ale ověřené, přiznává. Ministerstvo navíc mlží, když tvrdí, že se certifikáty nedatují, třebaže pohled na certifikát Přístupové smlouvy dokládá, že datum nese (viz fotogalerie).

Polsko si přivezlo dva kamiony papírů
Problémy s neexistencí ověřeného primárního práva mají nejspíše i další státy EU, které do Unie vstoupily při rozšíření v roce 2004.

Svého času nedostatek odhalilo například Polsko a na italský archiv se dodatečně obrátilo s žádostí o autentické znění všech dohod. Materiály pak do Polska musely přivést dva kamiony.

Českou republiku problém dosud nepálil, podle informací iDNES.cz je ale nyní na ministra Schwarzenberga vyvíjen tlak od jeho kolegů ve vládě, aby sjednal nápravu.

. Jak by měla ratifikace probíhat

Česká republika vstoupila do EU na základě Přístupové smlouvy a Aktu o přistoupení. Tyto smlouvy skutečně Česku předala ověřeným opisem italská vláda, jak má za úkol.

Podobně se ale mělo postupovat i u původních smluv EU - Smlouvy o EU a Smlouvy o založení Evropského společenství, jejichž se Česká republika stává skrze Přístupovou smlouvu smluvním partnerem.

Tyto smlouvy nebyly v České republice ratifikovány. Jejich ratifikace je přitom poměrně složitým procesem. Rada EU zašle smlouvu archivu vlády Italské republiky. Ta ji přeloží do češtiny, překlad ověří vůči ostatním jazykovým verzím a uloží ve svém depozitáři. Poté jej opatří certifikátem ověření, a ověřený opis i s certifikátem předá diplomatickou poštou českému ministerstvu zahraničí, které smlouvu zaarchivuje.

Aby byla smlouva platná i podle vnitrostátního práva a stala se součástí českého právního řádu, musí být kopie ověřeného znění předány ministerstvu vnitra, které je vyhlásí ve Sbírce mezinárodních smluv.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Kara Trutnov je na prodej. Kožešnická firma se musí posunout, říká její budovatel

Kožešnickou a oděvní obchodní společnost Kara Trutnov prodávají podnikatel Zdeněk Rinth, který ji většinově vlastní, a firma Natland. Nyní hledají partnera pro další rozvoj. Na svém webu to oznámila...

10. dubna 2025  19:26

Hromadná nehoda blokovala Pražský okruh, jeden člověk zahynul. Havárie zastavila i D11

Jeden muž zemřel a druhý člověk je zraněný po hromadné nehodě na Pražském okruhu. U Modletic na 77. kilometru D0 havarovala dvě osobní a dvě nákladní auta. K nehodě byl povolán také vrtulník. Další...

10. dubna 2025  17:19,  aktualizováno  19:25

Mobil do sejfu na celý den. Francie zpřísní zákaz používání telefonů na školách

Francie zpřísní zákaz používání mobilů na školách pro děti mezi 11 a 15 lety. Od nového školního roku budou žáci na celý vyučovací den odevzdávat svá mobilní zařízení do sejfu a vyzvednou si je až...

10. dubna 2025  19:17

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

10. dubna 2025

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Neskloníme se před barbarem, hlásá Čína. USA zvýšily cla na celkem 145 procent

Součet celních opatření namířených Spojenými státy proti Číně dospěly do celkové výše 145 procent. Americké televizi CNBC to sdělil představitel Bílého domu. Čína proto připravila některá odvetná...

10. dubna 2025  17:17,  aktualizováno  17:52

Hotel v Turecku při požáru přednostně varoval VIP hosty. Zemřelo 78 lidí

Personál hotelu v lyžařském středisku Kartalkaya na severu Turecka, v němž letos v lednu vypukl požár, záměrně nezapnul alarm pro celou budovu a přednostně varoval VIP hosty. Informoval o tom ve...

10. dubna 2025  17:48

RECENZE: Pěkná uťatá hlava, ale též fádní civil. To je brněnská Salome

Brněnské Národní divadlo přivezlo do Prahy na festival OPERA 2025 inscenaci opery Richarda Strausse Salome. Dá se v ní najít víc kladů než u většiny pražských operních produkcí, ale i nad ní se...

10. dubna 2025  17:20

Zkrachovalá Liberty dá do aukce umělecká díla. Nejdražší je Gottwaldova busta

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava připravuje k prodeji na 200 uměleckých děl. Převažují mezi nimi obrazy, některé v hodnotě i desítek tisíc korun. Nejdražším nabízeným dílem bude ale busta...

10. dubna 2025  16:57

Manipulace s trhem, viní demokraté Trumpa po veletoči. Chtějí vyšetřování

Demokratický senátor Adam Schiff vyzval americký Kongres, aby vyšetřil, zda se prezident Donald Trump nedopustil manipulace s trhem. Učinil tak poté, co Trump ve středu napsal, že je „čas nakupovat“...

10. dubna 2025  16:38

Technologiemi nabitá tramvaj křižovala noční Prahu, na ostrý provoz si ještě počká

Pražský dopravní podnik uvedl do zkušebního provozu zbrusu novou tramvaj typu Škoda ForCity Plus 52T. Plzeňská Škoda Group by měla Praze dodat celkově dvacet kusů této soupravy. Dopravní podnik...

10. dubna 2025  16:20

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Udělejme sprchy opět skvělé. Trump ruší omezení tlaku vody v koupelnách

Americký prezident Donald Trump si dlouhodobě stěžuje na nedostatečný proud vody v amerických koupelnách. Viní z toho federální předpisy o šetření vodou. Podepsal proto prohlášení, které ruší omezení...

10. dubna 2025  16:08

Ekonom Marek končí jako prezidentův poradce. Dříve nedoporučil podepsat rozpočet

Ekonom David Marek oznámil ukončení spolupráce s prezidentem Petrem Pavlem. Marek to oznámil na sociální síti X. Podle svých slov se chce plně věnovat práci pro firemní klienty. Marek je totiž...

10. dubna 2025  9:42,  aktualizováno  16:03