Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česku chybí vakcíny, nedá se očkovat proti žloutence ani tetanu

  10:21aktualizováno  10:21
Česko trápí nedostatek vakcín proti nebezpečných nemocem. V ordinacích chybí například vakcíny proti tetanu či žloutence. Vinu nese ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienik. V polovině roku se změnil systém zásobování očkovacími látkami, ministerstvo ale vypsalo pozdě výběrové řízení na nového distributora.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Představte si, že třikrát přijdete s dítětem k lékaři na povinné očkování a třikrát odejdete s nepořízenou. "Nevíme už, co lidem říkat," říká zdravotní sestra Romana Šotková z Ostravy.

Vakcíny stále chybí

Státem nově vybraný distributor, který zvítězil v soutěži a získal prakticky monopol na rozvážení vakcín, nestíhá zásobovat lékaře. V řadě ordinací chybí vakcína proti žloutence, tetanu, spalničkám, ale mnohde i takzvaná hexavakcína, která nahradila dřívější šestici povinných dětských očkování.

Podobné scénky se odehrávají i v jiných ordinacích, a to nejen dětských. Vakcíny nejsou, protože distributor nestíhá vyřizovat objednávky. "Na jednu stranu stát nutí rodiče pod hrozbou soudů, aby chodili s dětmi na očkování. A teď všichni chodí a my nevíme, co jim říct, protože vakcíny nejsou," říká sestra.

Další příběh je z Prahy. "Přijela dívka z tábora, kde bylo podezření na žloutenku. Je nutné ji očkovat rychle, asi do týdne. Distributor sliboval, ano, vakcínu dodáme. A nic. Pak jako lékař člověk neví, co má dělat. A na kom je odpovědnost, pokud by někdo lékaře žaloval v případě újmy na zdraví?" ptá se Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Stále chybějí i vakcíny proti tetanu. "Schovala jsem si dávku, která je prošlá - byla do srpna - pro jistotu, kdyby někdo přišel s akutním úrazem. Jinak lidem říkáme: Není, nevíme, kdy bude," popisuje zdravotní sestra Šotková.

Za vše může ministerstvo zdravotnictví a úřad hlavního hygienika. Už od letošního ledna úředníci věděli, že se v polovině roku změní systém zásobování vakcínami. A že je místo hygienických stanic bude rozvážet soukromá firma, která zvítězila ve výběrovém řízení.

Vládě chybí peníze na očkování

Ministerstvo vedené ještě Tomášem Julínkem (ODS) se pokoušelo prosadit, aby se změnil i systém hrazení očkování a místo státu jej začaly hradit zdravotní pojišťovny. Poté, co návrh neprošel Sněmovnou, vláda se pak změny neúspěšně pokoušela prosadit i v protikrizovém balíčku a v novele o ochraně zdraví.

Ministerstvo zdravotnictví nezahrnulo očkování do svého rozpočtu a teď se musí hledat peníze dodatečně. - čtěte Vládě chybí 220 milionů korun na očkování do konce roku

Jenže soutěž hlavní hygienik vypsal pozdě, a než se vypořádaly námitky zúčastněných, lékaři se ocitli na dva měsíce bez zásobování vakcínami. Prakticky monopol na vakcíny získal dosud nezkušený distributor, který nezvládá nápor objednávek.

"Dovolat se na jejich číslo je problém. Když už pak přijede řidič, jenž to rozváží a zase nepřiveze objednané věci, řekne mi s klidem: Jen mi nadávejte, nejste první ani poslední," zlobí se Šotková.

Kdy bude zásobování fungovat? Na to mluvčí ministerstva odpovídá opatrně. "Systém funguje pod plným zatížením v podstatě necelé tři týdny. Velké množství lékařů se dozásobuje nebo předzásobuje najednou neobvykle velkým množstvím vakcín," vysvětluje Vlastimil Sršeň.

Roli podle něj hrají i sami výrobci. "U řady vakcín je pouze jeden nebo dva výrobci na světě. Například u tetanu byl hlavní problém v tom, že jeden z výrobců přestal očkování vyrábět," dodává.

Mluvčí Sršeň tvrdí, že jednání s výrobci proběhla a vše by mělo být brzy v pořádku. Věří, že během několika týdnů se "systém usadí a bude fungovat bez výkyvů".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz